Příprava na stavbu rodinného domu

nacenění

Stavba domu je vždy náročná nejen finančně, ale i časově, fyzicky a psychicky. Už před začátkem stavby je nutné zařídit řadu věcí, oběhat úřady, sehnat finance. Co nezanedbat, pokud chcete, aby stavba proběhla pokud možno bez stresu? Především následující záležitosti.

Rozvrhněte si finance

Ještě před koupí pozemku si ujasněte, kolik peněz můžete investovat a jestli budete mít peníze připravené už na začátku, nebo je budete vynakládat po částech. Od maximální částky se odpíchněte při výběru pozemku i domu, který na něm bude stát.

Sepište si také, na kolik vás reálně stavba vyjde a jestli se vyplatí stavět svépomocí, nebo zaplatit stavební firmě. V úvahu vezměte nejen cenu pozemku a materiálu, ale také další náklady, jako je doprava materiálu, odměna pro projektanta a odborný dozor stavby, poplatek za připojení k inženýrským sítím a další. Nutných výdajů je víc, než vás možná na samém začátku napadne, proto plánování nepodceňte, dopředu si vše sepište, popřípadě požádejte o radu odborníka.

Pozemek vybírejte důkladně

Co hraje roli při výběru vhodného pozemku pro stavbu? Rozhodně ne jen cena. Berte ohled i na jeho orientaci a terén. Ideální terén je rovný. Pozemek ve svahu možná může být levnější a dům na něm bude vypadat zajímavě, ale výdaje za stavební práce a materiál spojené s vyřešením stavby ve svahu se prodraží. Ve výsledku by se celková cena domu mohla výrazně zvýšit.

Zajděte také na stavební a obecní úřad, pod které pozemek spadá, a zjistěte, jestli na něm smíte stavět, popřípadě za jakých podmínek. Je možné, že se k stavbě bude muset vyjádřit památkový úřad, který může mít námitky například k určitému typu střechy. Měli byste také zjistit, jestli se k pozemku neváže věcné břemeno.

realizace rodinného domu, stavba domu, lešení, staveniště
Jak na relizaci rodinného domu

V úvahu vezměte i to, kde pozemek stojí. Například u pozemku mezi už stojícími domy není pravděpodobné, že by vedle vašeho domu vyrostla továrna. Mezi dalšími pozemky určenými pro novostavby ale pravděpodobně nebude problém s připojením na inženýrské sítě – především vodu a elektřinu, které budete potřebovat už při stavbě, budete mít hned.

Promyslete i velikost pozemku. Počítejte s tím, že dva sousedící domy od sebe musí být vzdálené 7 m a vzdálenost domu od hranice pozemku musí být alespoň 2 m.

Mějte v pořádku dokumentaci

Se stavbou se pojí celá řada nepříjemného papírování, které nutné mít ho v pořádku. Jinak by vás čekaly problémy a pokuty.

Na samém začátku sežeňte odborníka-projektanta, který pro vás připraví potřebnou dokumentaci. Tu využijete nejen na úřadech, ale i jako zadání v případě, že by váš dům stavěla stavební firma. Pokud bude mít vaše stavba rozlohu do 150 m2, podzemní patro hluboké maximálně 3 m a maximálně 2 nadzemní patra a podkroví, stačí vám pro stavbu vyřídit na stavebním úřadě ohlášení. Pokud vaše stavba tyto podmínky překračuje, budete potřebovat stavební povolení.

Na příslušném stavebním úřadu požádejte o územně plánovací informaci. Právě tam se dozvíte, jestli na pozemku můžete stavět a také jaké úřady se musí ke stavbě vyjadřovat. Pokud se rozhodnete stavět svépomocí, musíte také zajistit odborný dozor stavby.

Chraňte svou stavbu

Myslete nejen na ochranu hotového domu, ale také na ochranu samotné stavby. I pro nedostavěný a nevybavený dům se vyplatí pojištění. Nepodceňte ani oplocení – často s ním majitelé pozemků na stavbách nepočítají, a tak se stane, že si k vám najdou cestu zloději materiálu.

Hodit se vám bude také stavební buňka nebo skladový kontejner. Ten využijete jako skladovací prostor pro nářadí a vybavení používané na stavbě, zvlášť pokud budete stavět svépomocí, ať už s vlastním, nebo vypůjčeným náčiním. Kontejner můžete na zahradě využít i do budoucna. Je vhodný na skladování zahradního náčiní (tedy jako kůlna), nebo ho můžete použít jako praktickou a levnou garáž.

Myslete na budoucnost

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Pravděpodobně se budete snažit ušetřit tak, aby stavba domu nestála zbytečně moc. Při přemýšlením nad tím, kde ušetřit, byste ale měli myslet i na budoucnost. Rozhodně se nevyplatí šetřit na zateplení a těsnění, kvalitních oknech a dveřích. Taková úspora by se vám nepříjemně vrátila v podobně vysokých výdajů za energie.

Nevyplatí se ani nakupovat levné vybavení s tím, že do začátku není potřeba nic lepšího. Levné spotřebiče a nábytek brzy odejdou a způsobí vám zbytečné výdaje navíc.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů