Půdní schody – typy schodů, jaké parametry sledovat při výběru a způsob montáže

Půdní schody, aneb jaký typ půdních schodů vybrat tak, abychom byli spokojeni? Vysněný dům již máme postaven a na řadu přichází další důležité technické vybavení, které nám umožní pohodlný a bezpečný přístup na půdu. Jak se však zorientovat v množství půdních schodů, které se na trhu nacházejí? Nejde jen o samotnou cenu, ale především o bezpečnost, kvalitu, stabilitu a životnost materiálu.

Při výběru vhodných půdních schodů nezapomínejme také na míru zatížení, kterou požadujeme. Vybíráme také podle designu a dle využití půdních prostor k dalšímu bydlení. Proto se pojďme podívat nejen na typy a parametry půdních schodů, ale i na způsob jejich montáže.

Půdní schody rozdělujeme na:

 • Schody s dřevěným žebříkem
 • Schody s kovovým žebříkem
 • Termoizolační půdní schody
 • Stahovací půdní schody
 • Protipožární schody
 • Mlynářské půdní schody

Půdní schody s dřevěným žebříkem

Základní a nejlevnější, ale bezpečnou variantou jsou dřevěné skládací půdní schody dvoudílné, třídílné nebo čtyřdílné s rychlou montáží, které mohou být opatřeny dřevěným nebo ocelovým madlem. Víko uzavírající půdní prostor je zatepleno polystyrenem o různých tloušťkách, které brání tepelným únikům a zajišťuje energetickou úspornost objektu. Koeficient součinitele prostupu tepla: U = 1,1 W/m2K.

Schody jsou protiskluzové. Jednotlivé části jsou spojeny kovovými sponami. Balení obsahuje také ovládací tyč, pružiny s různou regulací rychlosti zavírání a otevírání a zámek. Výhodou skládacích půdních schodů je vždy ušetřený prostor. Pro bezpečnost dbejte na výběr schodů s vyšší mírou zatížení až do 160 kg, většinou jsou vyrobeny z borovicového masivu. Instalace půdních schodů podle návodu bývá jednoduchá pro manuálně zručné, ale nenáročné uživatele. Kvalitní dřevěné půdní schody můžeme pořídit do 5000,-Kč.

Schody na půdu s kovovým žebříkem

Slouží opět k výlezu do půdních prostor skladových, provozních, ale i obytných. Konstrukce schodů sestává ze zatepleného dřevěného víka z borovicového dřeva nebo překližky a samostatných dvoudílných, třídílných nebo čtyřdílných ocelových schodů opatřených ocelovým madlem. Koeficient součinitele prostupu tepla: U = 1,1 W/m2K. Schody s kovovým žebříkem mají vyšší zatížení až do 300 kg. Ocelové pružiny zajišťují bezpečné otevírání a napomáhají také při zavírání.


Podkroví - nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podkroví - IN
Jedná se o:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Kovové nůžkové stahovací půdní shody ušetří místo.
Kovové nůžkové stahovací půdní shody ušetří místo.

Víko lze nalakovat na odstín v souladu s interiérem a tím vkusně uzavírá půdní prostor. K ovládání použijeme stahovací tyč, která je součástí balení včetně dalších komponentů jako jsou patky. Odbornou montáž schodů do stropu může zajistit přímo dodavatelská firma. Montáž ocelových půdních schodů svépomocí zvládneme podle návodu přiloženého k balení. Schody s kovovým žebříkem pořídíme již od 2000,-Kč do 10 000 kč podle našich nároků a požadavků.

Může vás zajímat:

Návod na výpočet schodiště

Termoizolační schody

Termoizolační schody minimalizují tepelné ztráty. Jejich použití se doporučuje u nízkoenergetických staveb či pasivních domů, ale také tam, kde jsou velké tepelné rozdíly mezi obytným prostorem a nevytápěnou půdou. Dokonale izolují a podle normy splňují nejvyšší požadavky těsnosti. Víko má trojnásobný systém těsnění. Koeficient součinitele prostupu tepla: U = 0,51 W/m2K – U = 0,74 W/m2K. Žebřík je dřevěný nebo ocelový s kovovými madly se zatížením standardně do 160 kg. Součástí jsou ocelové pružiny, ovládací tyč a patky. V nejvyšší kvalitě pořídíme tyto schody do 10 000 kč.

Stahovací půdní schody

Tyto schody jsou konstrukčně řešeny stahovacími úhelníky, které lze odebírat i přidávat, podle délky žebříku vzhledem k výšce místnosti, kterou potřebujeme. Jsou opatřeny brzdícím mechanismem pro bezpečnou manipulaci. Zateplené víko bývá vyztuženo kovovým rámem. Stahovací schody otevíráme a skládáme pomocí tyče, proto se hodí do malých půdních prostorů u vysokých místností. Jsou charakteristické rychlou montáží úhelníků. Protipožární schody musí splňovat normu protipožární odolnosti. Stupeň zátěže schodů je do 200 kg. Cenově se pohybují do 12 000 kč.

Tip: Chystáte se na stavbu podkroví? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Protipožární schody

Jsou dřevěné skládací, ocelové skládací nebo stahovací konstrukce s požární odolností poklopu od 45 min do 60 min. Požární odolnost El145 – EI2=60, zátěžová odolnost 200 kg. Základní výbavou jsou madla, patky a stahovací tyč. Zateplené víko s kovovým rámem zamezuje tepelným ztrátám s koeficientem prostupu tepla U=0,6 W/m²K–U=1,8 W/m²K. Jejich montáž je stejná jako u předešlých typů schodů. Požadavek na montáž protipožárních půdních schodů bývá většinou uveden v projektu stavby prostor s požárním nebezpečím. Při kolaudaci prostor či rodinného domu je vyžadován certifikát požární odolnosti schodů. Protipožární schody jsou cenově náročnější a pořídíme je do 17 000 kč.

Mlynářské schody na půdu

Jsou vyrobeny z kvalitního smrkového dřeva. Montují se do mezipatrových prostor rekreačních objektů, chat a rodinných domů. Mlynářské schody jsou rovné nebo různě točené, mají dřevěné zábradlí, bočnice a nebývají skládací. Doplňují celkově estetický vzhled místností. Mají jednoduchou montáž. Finální nátěr lakem nebo barvou si po složení schodů zpravidla provede uživatel sám. Ve vyšší kvalitě dřeva se schody pořídí do ceny 15 000 kč.

Nové podkroví - nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podkroví
Jedná se o:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů