Home Dřevostavby Rámové konstrukce dřevostaveb

Rámové konstrukce dřevostaveb

0

Dřevostavby představují zdravější styl bydlení s ideální vzdušnou vlhkostí. V dnešní době se využívá několik systémů tvorby dřevostaveb a nejběžnějším typem je rámová konstrukce. Je klasickým typem, a předpokládá se, že ji časem nové stavební systémy díky vývoji materiálů i technologií vytěsní, momentálně je ale poměrně častou volbou. Rozhodně nejde o nějaké „vachrlaté“ domečky, patří k plnohodnotným a bytelným stavbám.

Realizace dřevostavby s rámovou konstrukcí je velmi rychlá
Realizace dřevostavby s rámovou konstrukcí je velmi rychlá (zdroj: www.woodsystem.cz)

Jak vypadá rámová konstrukce?

Tvoří ji nosné prvky (stojky) ze dřeva, umístěné ve vzdálenosti 60 až 62 cm od sebe, které se velkoplošným materiálem opláští z jedné nebo z obou stran. Zespodu a shora jsou připevněny na horní a spodní pas, přičemž vznikne jakýsi rám, a odtud i název tohoto typu konstrukce. Stojky působí staticky ve vertikálním směru, opláštění zase ve směru horizontálním a díky tomu je rám pevný ve všech směrech.

Jak je to s materiálem

konstrukce dřevostaveb
Dřevěná rámová konstrukce dřevostavby (stavba.tzb-info.cz)

Stojky a pas se vyrábí z vysušeného hoblovaného řeziva. Opláštění se tvoří velkoplošnými materiály, jako jsou OSB desky nebo sádrovláknité desky. Mezi stojkami a deskami je prostor, který se vyplňuje izolací, především minerální vatou. Vnější stranu konstrukce tvoří termofasáda z polystyrenu a omítky. Zapomenout nesmíme na „instalační předstěnu“ z vnitřní strany konstrukce, tedy prostor pro veškeré potřebné rozvody, vyplněný izolací. Interiérovou vrstvu tvoří sádrokartonové desky, které jsou upraveny dle přání, například vymalovány nebo vytapetovány.

Životnost dřevostaveb

Životnost dřevostaveb vytvořených rámovou konstrukcí je delší, než si mnoho lidí myslí. Funkční životnost může být u kvalitního provedení okolo 100 let, problémem bývá u staveb morální životnost, jelikož každá další generace má trochu jiné nároky na bydlení, než ta předchozí. Stavba ze dřeva je rychlá a navíc ekologická. Dřevo je přírodní materiál a navíc díky skvělé izolaci se spotřebuje méně topiva. Kvalitní izolace je tedy nesmírně důležitá, úniky tepla je třeba se snažit vyeliminovat také eliminací netěsností a tepelných mostů.

konstrukční systémy dřevostaveb
Dřevěná rámová konstrukce dřevostavby (zdroj: norskedomy.cz)
konstrukční systémy dřevostaveb
Dřevěná rámová konstrukce dřevostavby (zdroj: maderateco.com)
rámová konstrukce dřevostavby
Rámová konstrukce dřevostavby rodinného domu (zdroj: bfdrevostavby.cz)

Autor neznámý. Rámová nosná konstrukce pro dřevostavby [online]. [5. 4. 2016]. Dostupné z: <http://www.woodsystem.cz/ramova-nosna-kontrukce-pro-drevostavby>.