Dřevostavby představují zdravější styl bydlení s ideální vzdušnou vlhkostí. V dnešní době se využívá několik systémů tvorby dřevostaveb a nejběžnějším typem je rámová konstrukce. Je klasickým typem, a předpokládá se, že ji časem nové stavební systémy díky vývoji materiálů i technologií vytěsní, momentálně je ale poměrně častou volbou. Rozhodně nejde o nějaké „vachrlaté“ domečky, patří k plnohodnotným a bytelným stavbám.
Jak vypadá rámová konstrukce?
Tvoří ji nosné prvky (stojky) ze dřeva, umístěné ve vzdálenosti 60 až 62 cm od sebe, které se velkoplošným materiálem opláští z jedné nebo z obou stran. Zespodu a shora jsou připevněny na horní a spodní pas, přičemž vznikne jakýsi rám, a odtud i název tohoto typu konstrukce. Stojky působí staticky ve vertikálním směru, opláštění zase ve směru horizontálním a díky tomu je rám pevný ve všech směrech.
Jak je to s materiálem?
Stojky a pas se vyrábí z vysušeného hoblovaného řeziva. Opláštění se tvoří velkoplošnými materiály, jako jsou OSB desky nebo sádrovláknité desky. Mezi stojkami a deskami je prostor, který se vyplňuje izolací, především minerální vatou. Vnější stranu konstrukce tvoří termofasáda z polystyrenu (minerální vaty) a omítky. Zapomenout nesmíme na „instalační předstěnu“ z vnitřní strany konstrukce, tedy prostor pro veškeré potřebné rozvody, vyplněný tepelnou izolací. Interiérovou vrstvu tvoří sádrokartonové desky, které jsou upraveny dle přání, například vymalovány nebo vytapetovány.
Může vás zajímat: Hojně rozšířeným konstrukčním typem je také sloupková konstrukce dřevostaveb. Víte, jak vypadá?
Životnost dřevostaveb
Životnost dřevostaveb vytvořených rámovou konstrukcí je delší, než si mnoho lidí myslí. Funkční životnost může být u kvalitního provedení okolo 100 let, problémem bývá u staveb morální životnost, jelikož každá další generace má trochu jiné nároky na bydlení, než ta předchozí. Stavba ze dřeva je rychlá a navíc ekologická. Dřevo je přírodní materiál a navíc díky skvělé izolaci se spotřebuje méně topiva. Kvalitní izolace je tedy nesmírně důležitá, úniky tepla je třeba se snažit vyeliminovat také odstraněním netěsností a tepelných mostů.
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.