Je to tady. Vaše kdysi nová střecha už dozrála svého věku a co víc, dává to svým vzhledem dostatečně najevo. Její zářivá barva se rázem proměnila na šedivou, odlupují se její jednotlivé části, a navíc se na krajích objevuje mech či jiné nečistoty. Je zapotřebí nová střecha, nebo alespoň úplná renovace střechy. Pokud jste se našli v tomto odstavci, jste tu správně. Poradíme vám, jak zrenovovat nejen plechovou střechu, ale i střechu eternitovou, jaký vybrat nátěr a kolik vás to bude všechno dohromady stát.
Proč renovovat? Pořídím rovnou novou střechu!
To vám ovšem vymlouvat nebudeme, taky je to cesta a volba je čistě na vás. Vše má své klady a zápory, každopádně se zde pokusím přeci jen vyzdvihnout volbu renovace. Čistě z ekonomického hlediska vám náklady na úplně novou střechu vyskočí 3 až 5 x výše než u renovace. Výměna celé střechy je mnohem náročnější a bude za potřebí odborníků jako jsou klempíři, truhláři a pokrývači. Renovaci zvládnete sami a bude to trvat nanejvýš několik dní (záleží na ploše střechy). Díky moderním nátěrům, které jsou dostupné jak v mnoha kamenných prodejnách, tak i na internetu, bude mít vaše zrenovovaná střecha delší životnost. Navíc máte mnohonásobně menší šanci na opětovný výskyt mechů a lišejníků.
Renovace plechové střechy
Renovaci plechové střechy provádíme většinou po 20 letech. Ovšem záleží na vnějších podmínkách, materiálu střechy, a především na jejím stavu. Pro lepší orientaci bychom si mohli postup rozdělit do jednotlivých kroků.
Test přilnavosti podkladu
Prvním krokem je tzv. mřížkový řez. Není to úplně povinný krok, avšak bych vám ho ráda doporučila. Jedná se o test přilnavosti podkladu, jehož výsledek vám pomůže při výběru výsledného nátěru. Mluvím zde o provedení šesti rovnoběžných řezů (a dalších šesti, které budou na ony první kolmé) do starého nátěru zalamovacím nožem. Následně přiložíte lepící pásku na místo, kde se čáry střetávají. Pokud na pásce zůstanou kousky nátěru, je nutné ho odbrousit.
Čištění střechy – mytí a odstranění rzi
V druhém kroku si musíte připravit podklad pro práci. Střechu byste měli řádně omýt a odmastit od veškerých nečistot jako jsou mechy (lišejníky) a samotná mastnota. Pokud máte doma WAPku, půjde vám to od ruky. Použít můžete různé odmašťovací prostředky. Při čištění nezapomínejte na záhyby. Dejte si záležet, jak se říká: „Když už, tak už“. Kromě různých nečistot se potkáte i s rzí. Budete potřebovat buď smirkový papír nebo různé drátěné kartáče, pomocí kterých odstraníte zkorodovaná místa. Nebude to jednoduchá záležitost, proto se snažte být pečlivý. Místa, kde se objevovala koroze do větší hloubky, budou nutná ošetřit antikorozním nátěrem.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Nátěr plechové střechy
Máme polovinu práce za sebou! Před námi je třetí krok a sice první nátěr. Výběr nátěrového systému pro renovaci plechové střechy je na vás. Vybírejte pečlivě na základě prvního kroku (test přilnavosti), barva musí vyhovovat a nesmí docházet k jejímu odlupování. Nanáší se obdobně jako při vymalování pokoje – válečkem. Použijte klidně i malířský štětec na vyplnění záhybových míst a těmi i začněte. Pokračujte nátěrem větších ploch. Nezapomeňte, že většina nátěrů se ředí vodou (uvedeno na obalu výrobku).
Posledním a sice čtvrtým krokem je nátěr druhé vrstvy (finální vrstvy). Nanáší se po dokonalém zaschnutí vrstvy první, což je přibližně 5 hodin. Záleží na podmínkách, které vylučují samozřejmě déšť a parné letní poledne (přímé slunce), kdy máme vysokou teplotu ovzduší.
Při práci dbejte pokynů výrobců. Ať už budete využívat jakýkoliv typ nátěru. Liší se od sebe svým složením, ideálním způsobem nanášení a celkovým použitím. Nátěrové systémy mají různé funkce, jako např. protikorozní ochrana, dekorativní nebo kombinace z již zmíněných. Zpravidla bychom mohli rozdělit nátěry na syntetické, polyuretanové a akrylátové, které se nejvíce doporučují.
Renovace eternitové střechy
Pokud máte doma střechu z eternitových šablon či vlnovek a rozhodli jste se pro její renovaci, bude zapotřebí zvýšené pozornosti. Eternitové desky mají karcinogenní účinky (přítomnost azbestu), čím silněni s nimi budete zacházet, tím více budou uvolňovat náchylná vlákna, která v sobě obsahují. Vlákna se posléze rozpráší do ovzduší. Tudíž pro práci použijte ochranu dýchacích cest (respirátor) a při nejmenším ochranné rukavice. Na práci s azbestem se vztahuje zákon (č. 258/2000 Sb.) a před zahájením prací budete muset činnost ohlásit na příslušné KHS. Pokud si nejste s prací jisti, vyzvěte raději odborníky, kteří se prací s eternitem zabývají. Každopádně stručný návod pro odvážlivce je v následujícím odstavci.
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Renovace eternitové krytiny
Na začátek je dobré zmínit, že stará eternitová krytina může být již natolik křehká a na mnoha místech porušená, že se renovace nevyplatí, jelikož by při práci (použití tlakového čističe, pohyb řemeslníka po střeše) mohlo dojít k jejímu dalšímu porušení.
Pokud je však eternitová krytina v dobrém stavu, postup je obdobný, jako v případě plechové krytiny. Eternitovou krytinu je nutné nejprve očistit. K tomu se používá již zmíněný tlakový čistič (wapka). Z krytiny se tak odstraní nečistoty, především pak mech a lišejníky, příp. původní odlupující se nátěr.
Pokud je krytina lokálně porušena, vyměňte špatné kusy krytina za nové. I malá vlasová trhlina je problém, který do budoucna může způsobit zatékání do střechy.
Poté je střecha připravena k nanesení penetrační vrstvy, která zajistí, že povrch eternitové krytiny bude sjednocený a přilnavější pro finální povrchovou úpravu. Ta se provádí nejčastěji akrylátovou barvou, která se, stejně jako penetrační vrstva, nanáší zpravidla stříkáním.
Více informací k renovaci eternitové krytiny naleznete v našem dalším článku.
Rekonstrukce eternitové střechy
V první řadě tedy opatrně odstraňte starou krytinu a následně ji vložte do igelitového pytle (v žádném případě ji neshazujte ze střechy). Odpad posléze odvezte na sběrné místo určené výhradně pro eternitové desky. Dále bude nutné zkontrolovat stav krovů, trámů, laťování a bednění. V případě poškození bude potřeba provést výměna (bednění můžete ponechat). Pokud je zanesená či jinak poškozená vzduchová mezera, je nutné ji opravit – vzduch musí proudit celou střechou. Ke konci doladíte klempířské záležitosti (oplechování okapu, montáž držáků žlabů a vše, co vaše střecha vyžaduje). V posledním kroku instalujte hydroizolaci (popř. latě) a můžete pokládat novou krytinu.
Zde jsme pro vás připravili více informací a tipů k eternitovým střechám.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Na kolik mě vyjde renovace střechy?
Uvedená cena renovace střechy je přibližná, záleží na spoustě faktorů. Pokud zvolíte řešení problému svépomocí, budete potřebovat nátěr, příslušenství (váleček na nanášení, mycí prostředky atd.). Cena nátěru se liší a zpravidla se pohybuje od 100 do 600 Kč. Existuje ale samozřejmě mnoho firem, které se zabývají renovací střech, přibližná cena je níže také uvedena (berte na vědomí, že každá firma má individuální ceník).
Tlakové mytí střechy | 25-40 Kč/m2 |
Odmaštění střechy | 25-55 Kč/m2 |
Přebroušení povrchu střechy (plechová krytina) | 50 Kč/m2 |
Dvojnásobný nátěr střechy | 140-300 Kč/m2 |
Hydrofobizační nátěr střechy | 65-100 Kč/m2 |
Pomocné lešení + doprava | Dle rozsahu prací |
Celková cena vás tedy vyjde přibližně na 350 Kč/m2. Všechny hodnoty v Kč jsou přibližné, opakuji, že záleží na typu střechy, podmínkách okolí, volbě nátěru, a především volbě firmy.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.