Řezání keramické dlažby – nástroje pro řezání dlažby

Pokud patříte k domácím kutilům, pravděpodobně jste již přemýšleli nad tím, že byste si položili dlažbu ve svém domě nebo bytě svépomocí. Na jednu stranu se nejedná o nic složitého, ale mnohé děsí především řezání keramické dlažby, přitom se při použití správných nástrojů nejedná o nic těžkého. V následujících řádcích najdete nejen tipy na to, jak správně řezat keramickou dlažbu, ale hlavně jaké při tom používat nářadí a na co dát pozor.

Jak a čím řezat dlažbu

Málokdy se stává, že byste mohli pokládat dlažbu do prostor, kde nebude potřeba žádnou dlaždici seřezávat. Většinou se naopak stává, že kromě zmenšování dlaždic na konci řadu budete muset řešit i různé atypické výřezy nebo řezat dlaždice pod určitým úhlem. V praxi totiž musíte řešit různé ohyby, výklenky, ale třeba i zídky či předstěny.

Díky mnoha typům nářadí si dnes můžete vybrat hned z několika metod řezání keramické dlažby.

Řezání dlažby pomocí řezačky

Velmi oblíbená na řezání dlažby je ruční řezačka, která svým mechanismem trochu připomíná gilotinu. S tou si však poradíte jen u velkých řezů napříč celou dlaždičkou, pro pokládku dlažby za pomoci řezačky pak budete potřebovat ještě alespoň úhlovou brusku s diamantovým kotoučem.

Jak pracovat se řezačkou

Nejprve si vyznačte na dlaždici linii řezu, poté položte dlaždici na řezačku, která má řezací kotouč, jenž se pohybuje podél vodítka. S jeho pomocí proveďte mělký a rovný řez – podél dříve označené čáry. Následně přitlačte nohu gilotiny ke dlaždici a odlomte ji podél viditelného řezu. Při použití řezačky pravidelně vznikají na okrajích nerovnosti, které by mohly mít tendenci se štípat, proto je nutné pak hranu ještě obrousit (např. pomocí úhlové brusky) do hladka.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Ruční řezačka na řezání keramické dlažby.
Ruční řezačka na řezání keramické dlažby.

Řezání keramické dlažby za pomoci kotoučové pily

Pro nejpreciznější řezy na keramických dlaždicích se používá kotoučová pila s diamantovým kotoučem. Jestliže řežete keramické dlaždice pomocí kotoučové pily, není již nutné hrany obrušovat, protože řezy jsou hladké čisté a neštípají se. Ačkoli je tato metoda nejpreciznější, používají ji většinou pouze profesionálové, protože kotoučová pila na dlaždice nepatří k nejlevnějšímu nářadí.

Řezání keramické dlažby pomocí nože na sklo a štípaček na dlaždice

Pokud patříte mezi zručnější kutily a zároveň potřebujete položit dlažbu do malé místnosti nebo obložit jen pár metrů na stěně, bude pro vás nejvhodnější tato metoda. Nevyžaduje totiž žádné speciální vybavení a je tak i nejlevnější. Naopak je při využívání této metody kladen důraz na přesnost a sílu.

Jestliže se rozhodnete pro tuto metodu budete potřebovat nůž na řezání skla, která vám nahradí řezačku dlaždic, kleště na dlažbu, wolframový pilník a úhlovou brusku s diamantovým kotoučem.

Řezání keramické dlažby - pokládka dlažby
Řezání keramické dlažby se nevyhnete v žádné místnosti. Dořezy vyjdou téměř vždy, kromě toho musíte řezat dlažbu v místě nik, zídek, nebo třeba kolem podlahové vpusti.

Postup řezání dlažby

Nejprve si na dlaždičce zaměřte a vyznačte rysku, kde budete chtít řezat. Poté pomocí nože na sklo proveďte řez po povrchu dlaždice, kterým budete kopírovat naznačenou rysku. Následně odřezávaný kousek mírným tlakem odlomte. Může se stát, že dlažbu neodlomíte úplně rovně, ale nevěste hlavu. Dá se to opravit, nejprve odstraňte větší nerovnosti wolframovým pilníkem nebo pomocí kleští na dlažbu. Hranu dlaždice pak obruste pomocí úhlové brusky do hladka, obdobně jako u použití řezačky na dlažbu.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Pokud se chystáte na pokládku dlažby, připravili jsme pro vás článek s návodem – pokládka keramické dlažby v 7 krocích.

Vrtání do dlažby

Je možné, že při pokládce budete muset do keramické dlažby vyvrtat kruhový otvor (například prostup pro potrubí k radiátorům). Kruhový otvor s výše uvedenými zařízeními a nástroji nebudete schopni udělat. K tomuto účelu použijte diamantovou korunku. Korunky pro vrtání do dlažby se prodávají v různých rozměrech, nejčastěji od 10 do 120 mm. Korunku lze upnout do klasické vrtačky se sklíčidlem, ovšem některé korunky mají jiný systém upínání, například M14.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů