Řezání minerální vaty – 2 osvědčené postupy

Minerální vata se využívá nejen pro zateplení šikmých střech, stropů a podhledů, ale i pro zateplení fasády, jako kročejová izolace do podlah nebo jako akustická izolace do sádrokartonových příček. Její využití je opravdu široké. Vyrábí se v rolích a deskách o určitých rozměrech. Při zateplování budete vždy potřebovat vatu uřezat. Proto přinášíme několik rad a tipů jak řezat minerální vatu. Řezání minerální vaty sice není tak komplikované jako je tomu u pěnového polystyrenu, existují však způsoby, které dokážou práci usnadnit.

O tom, jak řezat polystyren, jsme vás již informovali. Minerální vata má jinou strukturu než polystyren a vyžaduje tedy i jiné metody řezání, i když některé jsou podobné.

Pro řezání minerální vaty existuje speciální nůž s cca 350 mm dlouhou vlnitou čepelí. Nůž se hodí nejen na řezání desek, ale i minerální vaty v rolích. Práci s vatou velmi usnadní, jeho cena přitom začíná na pouhých 100 Kč.

Alternativou je obyčejný kuchyňský nůž s delší čepelí (nejlepší jsou dortové nože s vlnitou čepelí, které vypadají téměř stejně, jako nože na řezání minerální vaty), který lze využít pro řezání minerální vlny v rolích i v deskách, druhou možností je využití pilky, kterou se však lépe řežou pouze desky. Pilka by měla mít list s jemnými zuby. Nejlepší je tedy pila na železo.

Postup řezání minerální vaty

Pokud zateplujete sádrokartonovou příčku nebo šikmou střechu a pro zateplení konstrukce používáte minerální vatu v rolích, je vhodné vatu nařezat na požadovaný rozměr ještě před jejím vybalením. Vata v rolích, která je pod tlakem slisovaná, se řeže snadněji než vata vybalená z kompresního obalu. Nařezat ji lze pilkou na železo, příp. na dřevo, jednodušší provedení řez nabízí k tomu určený nůž.

Pokud řežete desky z minerální vaty, či vatu v rolích, kterou jste již vybalili z obalu, podložte izolaci v místě řezu dřevěnou deskou. Na vrchní stranu izolace položte hliníkovou lať, nebo jinou dřevěnou desku hranou na místo řezu a na desku si stoupněte. Vata se pod tíhou stlačí, což usnadňuje řezání v celé délce. Řez navíc bude dokonale rovný.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zateplení - IN
Co potřebujete zateplit?

Podrobné informace k poptávce

Jakou tepelnou izolaci preferujete?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Cena zateplení fasády


Věděli jste, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci i na zateplení části domu? Nemusíte zateplovat celý dům, stačí jen fasáda, střecha či strop pod nevytápěnou půdou.

Zateplení fasády

Výpočet ceny zateplení fasády

Typ tepelné izolace:
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm fasádního polystyrenu.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm šedého fasádního polystyrenu.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm minerální vaty.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm tepelné izolace.
Včetně pronájmu lešení?

Nová zelená úsporám

V rámci programu Nová zelená úsporám můžete žádat o dotaci až 650 000 Kč na zateplení stávajících rodinných domů.

Ušetříme vám čas s hledáním firmy

Přeji si:

Jaké výhody nabízí odeslání nezávazné poptávky?

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.

Místo realizace

Kam Vám máme kalkulaci ceny zaslat?

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů