4 tipy pro řezání polystyrenu

Řezání polystyrenu se nevyhnete především při zateplování fasády domu či podlahy na zemině. Polystyren lze řezat několika různými způsoby, z nichž každý má své pro a proti. Jak přesně řezat polystyren tak, aby byl řez pravidelný, rovný, neroztřepený a navíc abyste nenadělali nepořádek z bílých kuliček?

Ať už zateplujete podlahu na zemině, fasádu, plochou střechu či cokoli jiného, s největší pravděpodobností k tomu použijete polystyren. Jelikož si mnoho lidí zatepluje dům svépomocí, často zjišťují možnosti, jak řezat polystyren. Při nevhodném řezání polystyrenu je totiž pravděpodobné, že naděláte nepořádek a řez nebude rovný. Proto přinášíme přehled všech způsobů řezání polystyrenu, ze kterých si můžete vybrat pro vás ten nejvíce vyhovující.

Polystyren je nejrozšířenější tepelná izolace

Polystyren je v dnešní době nejrozšířenějším a nejpopulárnějším tepelným izolantem. Není divu, jelikož se jedná o materiál s výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi, kromě toho se jedná o nejlevnější tepelnou izolaci. Výjimkou není ani jeho nízká hmotnost, jednoduchá manipulace a montáž na zateplovanou konstrukci. Oproti minerální vatě se však hůře opracovává, ovšem jen v případě, že k tomu nemáte vhodné nástroje a zařízení. Polystyren je totiž vyroben z malých kuliček, které se při nevhodném řezání třepí, odpadávají a vzhledem k jejich velmi nízké hmotnosti se poté se značnou lehkostí rozlétnou po okolí.

Způsob č. 1 – Nůž nebo pilka na řezání polystyrenu

Pokud neřežete polystyren často a ve velkém množství, postačí vám k tomu obyčejný odlamovací nůž či pilka. Pilku ale používejte s jemnými zuby. Vhodná je například pilka na železo. Pilou na dřevo s velkými zuby sice také polystyren uřežete, řez však bude roztřepený a naděláte spoustu nepořádku. Řez poté můžete zarovnat škrabkou na polystyren.

Použití odlamovacího nože je o něco efektivnější, ovšem nelze s ním přesně řezat desky o větší tloušťce. Hodí se tak na řezání polystyrenu menších tlouštěk například na zateplení ostění oken, dveří apod. Pokud byste se rozhodli řezat celé bloky polystyrenu například pro zateplení celé fasády, s malým odlamovacím nožíkem či pilkou byste se nadřeli.

Způsob č. 2 – Řezání polystyrenu přímočarou pilou a flexou

Polystyren lze řezat také přímočarou pilou či úhlovou bruskou s řezným kotoučem. Stejně jako při řezání polystyrenu odlamovacím nožem či ruční pilkou jste limitování délkou listu pily nebo průměrem řezného kotouče, který má na většině hobby bruskách průměr 125 mm. V takovém případě lze řezat polystyren tl. maximálně 60 mm.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zateplení - IN
Co potřebujete zateplit?

Podrobné informace k poptávce

Jakou tepelnou izolaci preferujete?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Řezání polystyrenu během zateplování fasády
Fasáda dřevostavby zateplovaná polystyrenem

Způsob č. 3 – Odporové řezačky na polystyren

Nejlepšího a nejpřesnějšího řezu docílíte použitím odporové řezačky na polystyren. Konstrukce zařízení je jednoduchá, funkce je založena na principu odporového drátu, kterým prochází proud. Drát se rozžhaví na požadovanou teplotu a polystyrenem poté prochází velmi jednoduše. Nespornou výhodou řezačky na polystyren je to, že lze tímto způsobem docílit přesného a rovného řezu bez roztřepených okrajů. Struktura řezu je navíc díky roztavení kuliček uzavřená, což má značný vliv na nasákavost materiálu v místě řezu.

Odporovou řezačku na polystyren využijete především tehdy, když pracujete s polystyrenem často, nebo když zateplujete velkou plochu. Pořízení řezačky na jedno použití by se vám nemuselo vyplatit, jelikož taková řezačka na polystyren začíná s cenou na cca 5 000,-Kč a v případě profesionálního nářadí se může zastavit až na 40 000,-Kč. Ruční řezačky se však dají pořídit již od několika set korun a představují tak optimální volbu pro svépomocné práce menšího rozsahu.

Související články:

Zateplujete fasádu polystyrenem? Zvolte vhodné lepidlo na polystyren.

Tip: Chystáte se na zateplení fasády? Na konci tohoto článku si můžete spočítat orientační cenu zateplení fasády.

Stále častěji se pro zateplení fasády používá šedý polystyren s příměsí grafitu. Jaké má vlastnosti a v čem je lepší?

 

Řezačky na polystyren se dělí na:

Stolní tavné řezačky – umožňují řezat polystyrenové bloky až do výšky 35 cm a šířky 105 cm. Vzhledem k tomu, že maximální délka polystyrenových desek je 100 cm a výška zpravidla do 250 – 300 mm, lze na takového řezačce řezat prakticky veškeré dostupné polystyrenové desky. S pomocí stolní přenosné řezačky provedete přesný řez a díky integrovaným úhelníkům můžete na řezačce provádět i řezy pod úhly od 15 do 90° a díky možnosti hloubkového řezu můžete provést stupňovitě zalomený řez, drážkový řez, zkosený řez či spádový řez.

Ruční tavné řezačky (odporové dráty či termonože) – slouží nejen pro řezání desek tloušťky až 250 mm, ale lze je využít i pro vyřezávání různých prostupů, drážek, nepravidelných tvarů apod. Podélné řezy jsou sice méně přesné, než je tomu v případě stolní tavné řezačky, nicméně při pečlivé práci lze dosáhnout dobrých výsledků.

Způsob č. 4 – Tavnou řezačku na polystyren si můžete vyrobit

Pokud se vám nechce utrácet za drahé stolní přenosné řezačky, ale přitom vyžadujete přesnost práce, můžete si řezačku na polystyren vyrobit svépomocí. Stačí být zručný a mít alespoň základní znalosti z elektrotechniky. K sestrojení primitivní řezačky vám postačí odporový drát, pár dřevěných prkýnek a zdroj elektrické energie. Jako zdroj elektřiny lze použít starý zdroj z počítače, trafo, autobaterii či autonabíječku.

TIP: Aby byl odporový drát neustále napnutý, nelze jej napevno upnout na obou stranách. Napevno jej upněte pouze na jedné straně a na druhé straně drát přehoďte přes kladku a zavěste na něj závaží. Jakmile se drát zahřeje, vlivem teplotní roztažností se zvětší i jeho délka a závaží na kladce vykompenzuje toto prodloužení.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Pokud se domníváte, že varianta řezání polystyrenu na vlastnoručně sestavené řezačce bude vyhovující, doporučujeme vám níže uvedená videa na youtube.com, na kterých se můžete podívat na konstrukční provedení řezaček různých kutilů.

Užitečné odkazy – jak řezat polystyren

Tavná řezačka na polystyren vyrobená svépomocí

Návod na výrobu řezačky na polystyren

Cena zateplení fasády


Věděli jste, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci i na zateplení části domu? Nemusíte zateplovat celý dům, stačí jen fasáda, střecha či strop pod nevytápěnou půdou.

Zateplení fasády

Výpočet ceny zateplení fasády

Typ tepelné izolace:
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm fasádního polystyrenu.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm šedého fasádního polystyrenu.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm minerální vaty.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm tepelné izolace.
Včetně pronájmu lešení?

Nová zelená úsporám

V rámci programu Nová zelená úsporám můžete žádat o dotaci až 650 000 Kč na zateplení stávajících rodinných domů.

Ušetříme vám čas s hledáním firmy

Přeji si:

Jaké výhody nabízí odeslání nezávazné poptávky?

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.

Místo realizace

Kam Vám máme kalkulaci ceny zaslat?

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů