Polystyren je dnes hojně využívaným materiálem především pro zateplení rodinných a bytových domů. Za tímto účelem se využívají hlavně polystyrenové desky, které se montují na fasádu domu, do podlahy, ale i na plochou střechu budovy. Zatímco se polystyrenové desky ve skladbách podlah a střech kotví zpravidla mechanicky, polystyren na zateplení fasády se na stěny lepí. Pro lepení polystyrenu jsou běžně k dostání speciální lepidla na polystyren, a to jak pro lepení polystyrenu na cihelnou stěnu, tak na dřevo, plech či asfaltové pásy.
Stěrkové lepidlo na polystyren
Začneme první variantou, kterou je takzvané stěrkové lepidlo na polystyren. Tento druh lepidla je prodáván v suchém stavu v pytlích různých hmotností. S tím je spojena nutnost přípravy lepidla. Ta má hned tři fáze, a to:
- Odsypání požadovaného množství sypkého lepidla
- Přidání správného objemu vody
- Důkladné rozmíchání
V podstatě se jedná o cementové lepidlo, které se používá zejména pro lepení polystyrenu na savý podklad, jako je stěna z cihel, keramických, vápenopískových či betonových tvárnic. Na lepení polystyrenu na fasádu nelze použít libovolné lepidlo, mělo by být nejlépe certifikované pro daný izolační materiál a podklad, ale především by mělo být vhodné do exteriéru (mělo by být tedy mrazuvzdorné). Tento druh lepidla lze použít i pro lepení na rostlé dřevo či OSB desky, opět však platí pravidlo, že by mělo být pro tento druh podkladu certifikované.
Příprava takového lepidla sice může být pracnější, ale na druhou stranu jeho použití je nejjednodušší, zvlášť když se polystyren lepí na fasádu domu o velké ploše. Nanáší se na plášť budovy pomocí stěrky, na kterou se následně tlakem nalepí polystyrenová deska. Tento způsob aplikace zaručuje rychlost aplikace. Ve stavebnictví jde při izolačních pracích o jednu z nejpoužívanějších variant.
Lepidlo v kartuších
Tyto lepidla dnes pořídíte nejenom ve specializovaných obchodech se stavebninami, ale pořídíte je také i v různých hobby marketech. Lepidlo na polystyren v kartuších poznáte celkem jednoduše, jelikož je v plastovém obalu oválného tvaru, s koncovkou pro jednoduché nanášení.
Lepidlo je zpravidla vyrobeno ze syntetické pěny na bázi disperze a slouží pro lepení polystyrenových desek na savé i nesavé podklady. Lepidla jsou nehořlavá, mají silnou přilnavost a jejich složení umožňuje vyrovnání menších nerovností na nerovném podkladu.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Výhodou této varianty je samozřejmě to, že lepidlo je již namíchané a tedy rovnou připravené k použití. Vzhledem k velikosti kartuše se však jedná o variantu určenou spíše na práci na menších plochách, nebo při opravách.
Také je dobré nezapomenout na to, že pro aplikaci lepidla na polystyren v kartuši bude potřeba takzvaná aplikační pistole, kterou lze v budoucnu využít pro aplikaci jiných lepidel, tmelů a silikonů.
Polyuretanové lepidlo
Třetí variantou, na kterou se podíváme a která je v oblasti stavebnictví celkem hojně používaná, je takzvané nízkoexpanzní polyuretanové lepidlo (více o polyuretanu ZDE). Jedná se o lepidlo, které je určeno k lepení takzvaného expandovaného polystyrenu EPS, extrudovaného polystyrenu XPS, panelů z polyuretanu a jiných obkladových materiálů a různých dekorativních prvků.
Kromě klasického lepení může být využito třeba i na vyplňování drobných spár mezi izolačními deskami, nebo na osazování vnitřních parapetů. V praxi se lze také setkat s nevhodným využitím PU pěny pro vyplnění otvorů v obvodovém zdivu, které nebylo přesně vyzděno a mezi tvárnicemi tak vznikly nadměrně velké mezery.
Tip: Chystáte se na zateplení fasády? Na konci tohoto článku si můžete spočítat orientační cenu zateplení fasády.
PU lepidlo nejčastěji pořídíte ve variantě, kdy je již namíchané a je k dispozici v tlakových nádobách různých velikostí. To má výhodu především v tom, že není nutné používat aplikační pistoli a lepidlo je tak ihned připraveno pro lepení polystyrenu.
Jaké lepidlo použít?
Když vybíráte lepidlo na polystyren, setkáte se s celou řadou variant. Kromě těch speciálních se lze setkat i s univerzálními lepidly, u kterých je vhodné hledět především na složení. Na obalu by mělo být jasně uvedeno, že lze lepidlo využít pro lepení polystyrenu. Lepidla by totiž neměla obsahovat žádná rozpouštědla a jiné agresivní látky, které by mohly polystyren naleptat a nenávratně poškodit.
Při výběru je také dobré myslet na to, co a kam budete lepit. Pokud jde o použití velkých desek na izolaci vašeho domu, jednoznačně využijte stěrkové lepidlo, které je k těmto aplikacím určeno.
Pokud potřebujete aplikovat lepidlo na polystyrenové stopní designové obklady nebo různé lišty v interiéru, použijte buď lepidlo v kartuších, nebo nízkoexpanzní PU lepidlo v tlakové nádobě. Stěrka by byla v tomto případě celkem zbytečná. Spousta lepidel je určená přímo pro lepení polystyrenu, u těch univerzálních lepidel doporučujeme číst návod na použití uvedený na obalu výrobku.
Související články:
Jaký rozdíl je mezi bílým a šedým polystyrenem?
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Čím zateplit fasádu domu? Minerální vatou, nebo polystyrenem EPS?
Dům z polystyrenu – co je to ICF systém?
Postup lepení polystyrenu
Lepení polystyrenu není nijak komplikovanou činností. Základem je zvolit vhodné lepidlo hlavně podle toho, co a kam se bude lepit. Povrch pro aplikaci lepidla by měl být suchý, čistý, bez prachu a nečistot. Pokud je materiál příliš savý, ošetřete jej vhodnou penetrací. Ideální teplota okolního prostředí pro lepení polystyrenu by měla být v rozmezí 5 – 30 °C.
Následně naneste požadovanou vrstvu lepidla, a to na podkladový materiál. Tedy na samotnou zeď, nikoliv na polystyren. Hlavně to platí u stěrky, kde se předpokládá, že dojde k nanesení lepidla na více metrů čtverečných. Lepidlo však nanášejte na tak velkou plochu, kterou jste schopni polepit do cca 10 – 15 minut tak, aby vám lepidlo předčasně nezaschlo. Lepidlo na povrch stěny naneste bodově, nebo celoplošně pomocí zubové stěrky.
Na nanesené lepidlo následně aplikujte polystyrenovou desku a silně ji k podkladu přitlačte, aby k lepidlu přilnula celou plochou. Po zaschnutí lepidla je možné jeho zbytky odstranit a povrch zarovnat.
Kde lepidlo na polystyren koupit?
Lepidla na polystyren v kartuších a PU lepidla v tlakových nádobách dnes zakoupíte nejen ve stavebninách a hobby marketech. Lze je koupit také ve větších supermarketech či drogeriích, ale nabízí se také možnost objednat lepidla on-line v e-shopu a ušetřit si tak cestu do stavebnin. Stěrkové lepidlo na polystyren v suchém stavu se prodává v pytlích o hmotnosti okolo 25 kg, v tomto případě je vhodnější zajet stavební materiál nakoupit přímo do stavebnin, nicméně i tento druh zboží lze objednat on-line a nechat si ho dovést až ke dveřím.
Cena zateplení fasády
Věděli jste, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci i na zateplení části domu? Nemusíte zateplovat celý dům, stačí jen fasáda, střecha či strop pod nevytápěnou půdou.