Sauna stavebnice, aneb venkovní sauna svépomocí

Sauna je stále populárnějším prvkem mnoha nemovitostí. Kdo hledá moderní řešení, ten zvolí takzvanou infrasaunu. Klasice se však nic nevyrovná a tak mnozí nedají dopustit na takzvanou finskou saunu. A to s umístěním venku. Venkovní sauna se hodí nejen na chalupu či na vesnici, ale i do satelitní zástavby.

Nutno říci, že saunování má na lidský organismus velmi pozitivní vliv. Dokáže:

  • Ulevit mysli a svalům
  • Podpořit spalování tuků a hubnutí
  • Vyčistit kůži a podpořit imunitu

Venkovní sauna sice může být objednána u specializované firmy, která ji postaví podobně jako rodinný dům – tedy na klíč. Mnoho lidí se však ohlíží po radách, jak postavit venkovní saunu svépomocí. A tady jsou. Cesty existují dvě. Buď si pro stavbu sauny zajistíte jednotlivé části a všechen potřebný materiál, nebo využijete takzvané stavebnice.

Jaké existují možnosti? Venkovní sauna může mít mnoho podob

I když se to nezdá, venkovní sauna může mít celou řadu podob. Hned na začátku je proto vhodné si ujasnit, jakou variantu stavět a která bude nejlepší, a to jak z hlediska užitných, tak estetických vlastností. Opět musíme říci, že věrnou klasikou je dnes finská sauna, která má podobu dřevostavby. Finská sauna může být řešena jako srubová či roubená stavba, ale také jako sudová sauna. Zvláštním typem je zemní sauna, která je postavena zcela pod úrovní terénu, příp. je sauna zapuštěná pod úrovní terénu pouze částečně a ze všech stran je obsypána zeminou.

Jaký zvolit materiál? Na venkovní sauny jedině dřevo

Jdeme cestou klasiky v podobě finské sauny. První povinností je opatřit si vhodný stavební materiál. O jaký se má jednat? Je to samozřejmě dřevo. Z jiného materiálu se dnes venkovní sauny ani nestaví. Pokud se budeme držet cenově dostupných a lokálních variant, osvědčenou možností je jak dřevo smrkové, tak i dřeviny, jako jsou:

  • Lípa
  • Topol
  • Olše

Pokud hledáte opravdu věrné a geograficky správné zpracování, je třeba pro jednotlivé materiály vyrazit na sever. Jsou to skandinávské a severské smrky, stejně tak to může být i kanadská borovice. Na vnější obložení sauny je možné použít ale i cedr, nebo dokonce teakové dřevo. Teak je lákadlem hlavně pro svou kvalitu a celkovou odolnost. Nezklame však ani vzhledem. Roli tak v konečném důsledku hrají hlavně finanční možnosti, ale i dostupnost konkrétní dřeviny na trhu.

Zatímco se pro stavbu nadzemní venkovní sauny používá výhradně dřevo, zemní sauny zapuštěné pod úrovní terénu je třeba postavit z materiálu, který není tolik náchylný na zemní vlhkost a hnilobu. Nosná konstrukce zemní sauny je třeba zhotovit z keramického či betonového zdiva, které se z vnitřní strany tepelně zaizoluje a obloží zvoleným druhem dřeva.

Tepelná izolace pro sauny

Aby teplo v sauně vydrželo co nejdéle, je třeba tepelně izolovat její obvodové konstrukce. Pro izolaci však nelze využít jakýkoli materiál vzhledem k vysoké teplotě a vlhkosti uvnitř sauny. Izolace sauny má nejčastěji podobu desek z minerální vaty či PUR pěny. Izolační desky jsou na povrchu opařeny hliníkovou odrazovou fólií, která jednak odráží sálavou složku tepla zpět do interiéru sauny, ale také zabraňuje prostupu vodní páry do izolace, kde by mohla zkondenzovat, zhoršit tak tepelně izolační vlastnosti izolace a způsobit degradaci celé konstrukce. Spáry jednotlivých izolačních desek musí být přelepeny hliníkovou páskou, aby společně s fólií na deskách tvořila jeden ucelený systém zabraňující prostup páry do obvodové konstrukce sauny. Nejlepší je při výběru izolace poohlížet se po izolacích certifikovaných pro izolování saun.

Související témata:

Jaká je optimální tloušťka tepelné izolace?

Dřevěná venkovní sauna s elektrickým vytápěním
Dřevěná venkovní sauna s elektrickým vytápěním

Jaké zvolit vytápění? Venkovní sauna umožní použít několik variant

Pokud půjdete modernější cestou, je možné na trhu najít elektrická kamna, která zaujmou hlavně jednoduchostí provozu, snadnou regulací a také tím, že není nutné řešit odvod spalin. Pokud však chcete opět zůstat věrni určitému původnímu stylu a řešení, je vhodné zvolit klasická kamna, která budou ohřívat vnitřní prostor sauny. Výhodu daných kamen je také možnost umístit na jejich horní část typické kameny. Ty jsou určené k polévání vodou a vytváření potřebné vlhkosti v sauně. Více než různá řešení realizované svépomocí doporučujeme v tomto případě kamna koupit, a to především z důvodu bezpečnosti provozu sauny. Na trhu lze pořídit modely kamen klasických finských firem, ale i alternativy světových výrobců.

Související témata:

To pravé teplo domova? Přece domácí sauna!

Teploměr do sauny
Teploměr bývá zpravidla součástí sady sauna stavebnice

Jednoduchost stavby přináší forma hotové stavebnice

Pořídili jste si někdy nábytek v demontovaném stavu a vaším úkolem bylo ho složit? V podobném duchu je nabízena i venkovní sauna v podobě hotové stavebnice. Výhody tohoto řešení jsou zřejmé. Stačí si jenom vybrat konkrétní velikost a vzhledovou variantu a stavebnici sauny objednat. Přijde vše, co je pro její montáž potřeba. Jedná se především o dřevo, izolaci, spojovací materiál a všechny potřebné saunové doplňky. Úkolem pro vás se tak stává pouze samotná stavba dle přiloženého návodu.

Některé stavebnice jsou dodávány i jako zcela kompletní sety. Nejenom sauny jako takové, jelikož obsahují též potřebná kamna k vytápění, saunové kameny, teploměr, vlhkoměr, vědro na vodu, naběračku a další drobnosti, které dělají saunu saunou. Tedy místem relaxace. Tak jako si ji kdysi dávno začali užívat Finové, od kterých se tato „vymoženost“ dostala do celého světa.