Staré cihly a jejich využití na stavbě

Máte uskladněné staré pálené cihly a nevíte co s nimi? Nebo snad budete bourat stavbu a nevíte co s použitým stavebním materiálem? Staré cihly se dají znovu očistit a využít pro další stavby, které na vás dýchnou historií. V tomto případě se staré cihly nepoužívají z důvodu úspor, ale převážně kvůli svému vzhledu.

V případě že cihly ani tak nevyužijete, můžete je i tak přebrat, očistit a prodat někomu, kdo je zrovna bude potřebovat. To samé lze udělat i se starým stavebním kamenem, o který je i v dnešní době stále zájem.

Pálené vs. nepálené cihly

Pálené i nepálené cihly v sobě skrývají jistou historii. Dnes jsou tyto cihly nahrazeny pórobetonem a jinými alternativami. Avšak i staré cihly dokáží oživit prostor tak, aby vypadal útulně.

Staré pálené cihly

Cihly získaly hezké české pojmenování zvonivky.

Tyto cihly se po vybourání očišťují a uchovávají v suchu pro další případné využití. Ideálním místem pro tyto cihly jsou především u starých zděných statků a chalup. V tomto případě nejsou cihly dále využívány pro své vlastnosti, ale spíše jako tradiční dekorace interiéru i zahrad. V interiérech jsou přiznané cihly s patinou velmi vkusné a dodávají celému prostoru originální vzhled s trochou historie.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Pro stavbu musíme však cihly vybírat velmi opatrně. Všechny cihly, které jsou více poničené či dokonce velmi vlhké by se měly vyhodit.

Staré cihly
Staré cihly se hodí na nejrůznější konstrukce. Pálené cihly lze použít i na stavbu nosných konstrukcí.

Nepálené cihly

Nepáleným cihlám se přezdívá vepřovice, též také kotovice či vepříky. Patří mezi nejstarší cihly, které se používaly již před deseti tisíci lety. Materiál, ze kterého se vepřovice skládají je ideálně jílovitá hlína, dále pak sláma, vápno nebo písek. Tato hmota se udusává ve formách a následně suší na slunci.

Nepálené staré cihly nejsou vhodné do vlhkého prostředí a nehodí se také pro stavbu nosných, či jinak namáhaných konstrukcí. Hodí se však pro stavbu nenosných příček v interiéru domu, jelikož umí dobře regulovat vlhkost vzduchu.  

Použití starých cihel

Nenapadá vás, kde by se na vašem pozemku mohly cihly vyjímat? Kromě využití cihel v interiéru, kde díky své patině dodávají jistý punc rustikálního stylu, se dají využít i jinde. Například orámování záhonů nebo obroubení chodníků vypadá zajímavě a je vlastně zadarmo. Kromě cestiček na zahradě můžete hravě rozčlenit prostor nebo vybudovat zídku či opěrné sloupky k pergole. V originalitě se meze nekladou.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Kde staré cihly sehnat?

Pokud nemáte uschované své vlastní, tak nezoufejte. V internetových bazarech naleznete inzeráty s nabídkou odkoupení starých cihel. Když budete mít štěstí, narazíte i na nabídky pouze za odvoz. Staré cihly z bouraček jsou k mání neustále.

V každém případě se ujistěte, zda cihly mají požadovanou kvalitu. Dobré je také zjistit, zda jsou cihly již očištěné. V případě že nejsou, tento proces čeká vás a musíte počítat s větší pracností.

Jindy se stačí pouze zeptat po okolí, zda někdo nebourá starou stavbu či neprodává pozemek, kde jsou staré cihly umístěny.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů