Stavba bazénu – stavební povolení x ohlášení stavby

Vlastní zahradní bazén je v dnešní době pro mnohé lidi velmi populární. Stačí vybrat dodavatele, konkrétní bazén, bazénovou technologii a prostor na zahradě, kam se bazén „zapustí“. Je však před pořízením bazénu potřeba zajít na stavební úřad? Vyžaduje stavba bazénu stavební povolení, ohlášení stavby, nebo územní souhlas?

Stavba bazénu je uvedena přímo ve stavebním zákoně

V § 79 stavebního zákona je uvedeno:

(2) Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nevyžadují

p) bazén do 40 m2 zastavěné plochy na zastavěném stavebním pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci v zastavěném území nebo v zastavitelné ploše umístěný v odstupové vzdálenosti nejméně 2 m od hranice pozemku, a jeho související technické zařízení.

Dále je v § 103 stavebního zákona uvedeno:

 (1) Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Inženýrské služby-IN
Jaké služby poptáváte?

Podrobnější informace

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

  1. a) stavební záměry uvedené v § 79 odst. 2

Bazén do 40 m2

Pokud plánujete stavbu bazénu o velikosti do 40 m2, bazén bude minimálně 2 metry od hranice pozemku a bude realizovaný na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci v zastavěném území, nebo v zastavitelné ploše, nemusíte vyřizovat žádná povolení. Stavební povolení, ohlášení stavby, ani územní souhlas se vás v případě stavby bazénu netýkají.

Bazén nad 40 m2

Bazén o zastavěné ploše větší jak 40 m2 se však již bez návštěvy stavebního úřadu neobejde. Při překročení limitu pro zastavěnou plochu, ale i v případě, že bazén budete potřebovat umístit blíže k hranici pozemku, budete potřebovat územní souhlas. Ohlášení stavby není potřeba. V § 103 odst. 1, písm. a bod 18 je uvedeno, že ohlášení stavby není potřeba pro stavbu bazénu a skleníku v případě, že se stavba nachází na zastavěném stavebním pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci.

Čtěte dále:

Jak vyřídit územní souhlas? Formulář + souhlasy + přílohy.

Tip: Víte, kolik stojí materiál na hrubou stavbu? Zdarma a nezávazně Vám do 10 dnů spočítáme cenu včetně rozpisu materiálu. SPOČÍTAT CENU

Další články o bazénech a bazénové technologii naleznete v rubrice Bazény.

Stavba zapuštěného bazénu

Patříte-li mezi stavebníky, kteří staví zapuštěný bazén a musí tedy provést zemní práce, týká se vás § 79 odst. 4, ve kterém je uvedeno, že jste povinni zjistit informace o existenci podzemních staveb technické infrastruktury a v případě výskytu zajistit jejich ochranu.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 %.
Inženýrské služby
Jaké služby poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů