Stavba na klíč – jaké má výhody a proč ji upřednostnit před stavbou svépomocí?

soutez

Jsme zemí kutilů a rádi hledáme způsoby, jak si udělat leccos sami. Není to nic špatného, naopak, jsme jako národ hodně soběstační a je tak na co být hrdý. Na druhou stranu je však potřebné znát míru. Musíme vědět, které práce už jsou nad naše možnosti a proč je lepší je svěřit do rukou profesionálům. Vyplatí se stavba na klíč, nebo stavba svépomocí?

Patří zde i stavba domu, což je poměrně zásadní rozhodnutí a finanční výdaje každého z nás. Drtivá většina lidí si na to musí sjednat hypotéku a na pár let se uskromnit. Každý pak chceme kvalitně postavený dům za dodržení všech norem, který je bezpečný pro nás a naši rodinu.

Neodborná práce může přivodit i zdravotní komplikace

Dle nedávného průzkumu by se přibližně 70 % lidí klidně pustilo třeba do zateplení domu svépomocí. Lidé to nepovažují zkrátka za natolik odbornou záležitost, aby to nezvládli sami. Je zde tak vidět, že domácí kutilové v Česku nemají problém troufnout si ani na složitější stavební práce. Zřejmě za tím stojí do značné míry neznalost celé problematiky, která vede ke zkreslené představě, že vlastně „o nic nejde“.

Přitom právě neodborně provedené zateplení nevhodným materiálem, je častým zdrojem plísní v domácnostech. Snaha ušetřit tady tak může vést i k závažným zdravotním komplikacím. A to ani nehovoříme o tom, jaké náklady přinese dát pak celou situaci do pořádku a realizovat celé zateplení domu znovu.

Stavba na klíč, aneb vsaďte raději na odbornost

Zásadním rozdílem mezi stavbou či rekonstrukcí svépomocí a realizací firmou je tedy odbornost. Laik zkrátka nikdy nemůže znát veškeré stavební postupy pro všechny dílčí části stavby a nemůže tak zodpovědně zkontrolovat práci jednotlivě najatých řemeslníků. Musel by být totiž všeuměl, a to je málokdo.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Na druhou stranu při výběru firmy je potřeba dbát na výběr kvalitního realizátora stavby, abyste ani tady nenarazili na tzv. fušery. Proto je potřeba výběru firmy věnovat zvláštní péči. Kvalitní stavební firma by měla mít dobré reference, stálé zaměstnance, měla by být kapitálově silná a s dlouhou tradicí v oboru. Je dobré vybírat z několika firem a nabídky vzájemně porovnávat.

Stavba na klíč je v případě vhodně zvolené firmy zárukou bezproblémové výstavby
Ne vždy se může stavba svépomocí vyplatit.

Proč se nám vyplatí stavba na klíč?

Kompletní realizace projektu stavební firmou se nazývá, jak je jistě většině dobře známo, stavba na klíč. Název vyplývá z toho, že je výstavba:

 • kompletně dodavatelsky realizovaná,
 • na konci je vám předáno hotové dílo se zárukou.

To jsou jedny z nesporných výhod. Odborná firma také minimalizuje čas, který je potřebný k výstavbě, a to díky optimalizaci všech prací v koordinaci se subdodavatelskými procesy. Stavba na klíč je zkrátka zárukou, že každý přesně ví, co má dělat, kdy na to dostane materiál, kdy to má dělat a kdy to má dokončit.

Takového hladkého běhu událostí při realizaci svépomocí nikdy nedosáhnete. Musíte si totiž nasmlouvat řemeslníky na každý druh prací zvlášť, musíte jim zajistit často materiál. Pak se snadno dostanete do situace, že nakoupíte materiál nevhodný, zjistí se, že něco chybí a práce stojí. Vy přitom platíte řemeslníky, kteří nepracují.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Bezpečí pro vaši rodinu

Realizace „na klíč“ vám také dodá na klidu, že je vše provedeno tak, jak má být. Stavební firmy totiž musejí dodržovat bezpečnost, a to nejen bezpečnost práce, ale také stavební normy, které zajistí, že je moderní stavba:

 • bezpečná a zdravotně nezávadná pro život,
 • vyhovuje přísným nárokům na energetickou úspornost.

Vybíráme vhodnou stavební firmu pro stavbu na klíč

Skutečnost, jaká stavba vám bude nakonec předána – to ovlivníte hned na začátku výběrem kvalitní stavební firmy. Řekne se to lehce, hůře se to již provádí. Na trhu najdete spoustu firem, které fungují v podstatě poloamatérským způsobem. Vytipujte si proto ve svém okolí ty firmy, které už mají za sebou nějakou historii prací. Podívejte se na web a:

dodavatel
 • prohlédněte si reference a již realizované projekty,
 • projděte si finanční zázemí firmy.

Doporučujeme také udělat si výlet a některý z realizovaných projektů si zajet osobně prohlédnout. Sami uvidíte, jaký to na vás udělá dojem naživo. Je vhodné pokusit se kontaktovat také ty, kterým již firma něco postavila. Získáte přímou zpětnou vazbu od konkrétních osob, kterým byla stavba domu na klíč danou firmou provedena. Na hodnocení a reference na internetu si dávejte spíše pozor a přistupujte k nim s rezervou. Nemusejí odpovídat realitě. Osobnímu kontaktu s některým ze zákazníků firmy se tady nic nevyrovná.

Podívejte se také do účetní závěrky a prostudujte si finanční stav firmy. To leccos napoví o tom, jak je firma úspěšná. Stavební firma před krachem také ostatně není právě ten subjekt, kterému chcete zadat zakázku.

Pozor na výmluvy

Jakmile si vyberete několik firem, oslovte je s poptávkou a naceněním stavby. Pokud máte od svého projektanta prováděcí projekt pro stavbu domu, není problém, aby vám profesionální firma práci odpovídajícím způsobem nacenila. Pokud se bude vymlouvat, že to není možné, že se vše mění v průběhu prací a konečná částka po dokončení stavby se může lišit, raději se poohlédněte jinde.

Je sice samozřejmě možné, že v průběhu stavby bude nutno provést tzv. vícepráce, v tom má stavební firma pravdu a není to nic neobvyklého, ale nebrání to nacenění původního projektu. Vícepráce se vždy řeší dodatky ke smlouvě, jedině toto je profesionální přístup. Takový dodatek opět obsahuje přesné ceny materiálu a prací a také samozřejmě termíny dokončení.

Další výhody stavby na klíč

Často se hovoří, že stavbou svépomocí ušetříte. To ale není celá pravda. Stavební firma odebírá materiál i na další zakázky, a tedy pravidelně ve velkém množství. Proto je schopna vám nabídnout lepší ceny. Ceny stavebního materiálu rok od roku rostou a někdy se také stává, že je ho nedostatek. Zde vám schopnosti a kontakty stavební firmy pomohou sehnat, co potřebujete. Zatímco když máte zájem o momentálně nedostatkové zboží, jako jednotlivec máte ve stavebninách obvykle smůlu. Při stavbě svépomocí ušetříte sice za práci, musíte však vynaložit svůj vlastní čas, který můžete využít na to, co ovládáte nejlépe, na co jste profesionál.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


A nakonec to nejlepší pro vaši pohodu a klid. Pokud se na dokončené a předané stavbě objeví nějaký problém, máte záruku na dílo. Můžete tak vady reklamovat a požadovat sjednání nápravy na náklady firmy.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů