Stavba plotu z betonových tvárnic BEST

Plot není jen konstrukce, která jasně vymezuje hranice pozemků, ale jedná se také o architektonický prvek zajišťující dostatek soukromí a dodává pocit bezpečí. Plot by měl být ideálně bezúdržbový, odolný povětrnostním vlivům a měl by nabídnout dlouhou živostnost. Takové vlastnosti nabízí právě betonový plot. Co potřebujete vědět o betonových plotech a jak probíhá stavba plotu z betonových tvárnic?

Výběr materiálu pro stavbu betonového plotu

Volba materiálu pro stavbu betonového plotu není v žádném případě jednoduchá. Plot by měl ladit nejen se zahradou, ale i domem, a přitom by měl, pokud možno, zapadat i do okolní krajiny.

Před stavbou plotu se budete muset vybrat nejen materiál pro stavbu samotné konstrukce plotu, ale také materiál plotové výplně.

Betonové ploty BEST

Dříve se ploty stavěly z kamene či cihel, dnes je však nabídka rozšířena o širokou paletu betonových tvarovek, které usnadňují a urychlují stavbu plotu. Betonové plotové prvky od společnosti BEST jsou nabízeny v několika různých tvarových, ale i barevných provedeních. Výjimkou nejsou ani betonové tvarovky s rustikálním vzhledem a charakterem přírodního lomového kamene, kterého je docíleno štípáním pohledových stran tvarovek. Takové vlastnosti nabízí například tvarovky NATURA a STONE, které jsou vyráběny ve 13 tvarových variantách a dávají tak dostatek prostoru pro kreativitu.

Stavba betonového plotu BEST STONE
Betonový plot z tvarovek BEST – STONE, barva colormix sand, povrch ŠTÍPANÝ
Stavba opěrné zídky z betonových tvarovek BEST STONE
Opěrná zídka z tvarovek BEST – STONE, barva colormix brilant, povrch ŠTÍPANÝ
Betonová palisáda BEST - STONE barva colormix brilant
Betonová palisáda BEST – STONE, barva colormix brilant

Na stránkách s kompletní specifikací betonové tvarovky BEST STONE naleznete přehled rozměrových provedení včetně ceny tvarovek.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Plot - IN
O jaký plot máte zájem?
m

Detail poptávky

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Plotové výplně

Pokud nefandíte celistvým betonovým plotům, které připomínají opevnění, čeká vás výběr plotové výplně. Strukturu plotové výplně volte podle toho, jak moc soukromí na svém pozemku požadujete. Laťkový či kovaný plot sice může vypadat dobře, ale pokud skrze něj na vás uvidí lidé z ulice, svůj účel plnit nebude. Pro oddělení klidové zóny v zahradě proto volte raději plot s plnou výplní. Při výběru myslete také na údržbu plotu. Kovaný plot je sice o něco dražší, ale je prakticky bezúdržbový. Naopak dřevěná plotová výplň vyžaduje časem přelakování a v některých případech i pracné broušení.

Kvalitní základy plotu = dlouhá životnost plotu

Robustní plot se neobejde bez základu. Kvalitní základová konstrukce zajistí, že se betonový plot časem nezačne lokálně propadat či nahýbat. Základy plotu by měly být, stejně jako u rodinného domu, založeny v nezámrzné hloubce, což je dle typu podloží 800 – 1 200 mm. Šířka základu by měla být minimálně stejná, jako je šířka vámi vybrané betonové tvarovky pro stavbu plotu.

Základ můžete zhotovit například z několika řad ztraceného bednění, které vyplníte betonem, příp. můžete základy betonového plotu „vylít“ přímo do rýhy. Základ je před stavbou plotu potřeba opatřit hydroizolací (buď z asfaltových pasů, příp. lze použít tekutou hydroizolaci), která zabrání vzlínání zemní vlhkosti, jež by na plotu mohla časem vytvořit vlhké mapy a vápenné výkvěty.

Stavba plotu z betonových tvárnic BEST STONE krok za krokem

Betonové tvarovky BEST STONE lze využít pro stavbu plotu až do výšky 1,5 metru, a to v případě, že konstrukce plotu nebude staticky namáhána, tzn. že nebude plnit funkci opěrné zídky. Pakliže betonový plot bude plnit i funkci opěrné zídky, je vhodné nechat statika záměr posoudit. Stavba plotu z betonových tvárnic vyžaduje tzv. „mokré procesy“, je proto nutné, aby venkovní teplota neklesla při stavbě plotu pod +5 °C.

Tip: Chystáte se na nový plot? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Co budete pro stavbu plotu z betonových tvarovek BEST STONE potřebovat?

 • Cementovou maltu pro použití v exteriéru,
 • kbelík či stavební kolečka,
 • mísidlo (vrtačku s mísicím nástavcem) nebo míchačku,
 • brusku pro krácení a hrubé opracování plotových tvarovek,
 • samosvěrné kleště pro manipulaci s betonovými tvarovkami,
 • zednickou lžíci, zubové hladítko, lopatu, zednické kladivo, gumovou palici,
 • metr, úhelník, vodováhu, zednický provázek.

Postup stavby betonového plotu z tvarovek BEST

Vytyčení plotu – než se pustíte do míchání malty pro zdění, nejprve si naznačte polohu budoucího plotu pomocí zednického provázku, který napnete mezi dva kolíky (můžete použít například dřevěný hranol nebo roxor).

Na připravenou základovou konstrukci s hydroizolací naneste beton nebo cementovou maltu. Betonové plotové prvky BEST STONE umístěte do cementového lože pomocí samosvěrných kleští a proveďte jejich vyrovnání za použití vodováhy.

Stavba plotu z betonových tvárnic může být provedena dvěma způsoby, a to s použitím prvků o výšce 16 cm, nebo s prvky o výšce 16 a 8 cm (viz obrázky níže).

Stavba plotu z betonových tvarovek - Varianta A - BEST - STONE
Stavba plotu z betonových tvarovek – Varianta A – BEST – STONE
Stavba betonového plotu - Varianta B - opakující se vzor
Stavba plotu z betonových tvarovek – Varianta B – BEST – STONE

Další vrstvy betonového plotu klaďte do stavebního lepidla na beton s deklarovanou mrazuvzdorností v rovnoměrné vrstvě.  Lepidlo nanášejte pomocí zubového hladítka, a to i do styčných spár mezi jednotlivými prvky.

Plotové tvarovky klaďte nepravidelně tak, aby nevznikaly průběžné svislé spáry a tvarovky tak byly dostatečně provázané.  

Průběžně kontrolujte rovinatost tvarovek pomocí vodováhy. Urovnání tvarovek provádějte poklepem gumovou palicí. Případné výškové rozdíly vyrovnejte pomocí plastových klínků.

Pro řezání a zkracování betonových tvarovek používejte brusku s diamantovým kotoučem. Vyvarujte se sekání zednickým kladivem. Pohledová strana betonové tvarovky byste mohli nenávratně poškodit. Během řezání používejte ochranné pomůcky (především ochranné brýle).

Betonový plot je zakončen tzv. zákrytovou deskou. Zákrytovou desku položte do 2–4 mm tlusté vrstvy mrazuvzdorného lepidla. Po vyschnutí lepidla vyspárujte styčné plochy zákrytových desek transparentním silikonem. Zákrytová deska však není vždy nezbytně nutná. V tom případě je potřeba pomocí silikonu vyspárovat styčné spáry betonových tvarovek v poslední řadě zdiva.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Pokud bude betonový plot ze strany přihrnut zeminou oddělte zeminu od betonových tvarovek pomocí nopové fólie. Nopovou fólii přitom pokládejte nopy směrem k plotu. Pakliže plot bude plnit i funkci opěrné zídky a bude z jedné strany do větší výšky zahrnut zeminou, zhotovte v patě betonového plotu drenáž z drenážního potrubí ve štěrkovém loži.  

Videonávod na stavbu plotu opěrné zdi z tvarovek BEST STONE naleznete na těchto stránkách

Stavba plotu – nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Plot
O jaký plot máte zájem?
m

Section

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů