Pro svůj tradiční tvar a vysokou univerzálnost patří střešní taška Bobrovka ke krytinám, jež se drží v nabídce různých současných výrobců již celá desetiletí. Bobrovka je totiž střešní krytina s nejdelší tradicí. V současné době je již Bobrovka dostupná v mnoha materiálových provedeních, jako jsou lehké bitumenové krytiny často nazývané bitumenové šindele, betonové střešní tašky a samozřejmě i klasické pálené střešní tašky, které jsou také jako keramické.
Co přesně Bobrovka je, jak vypadá, kde se nejčastěji používá, jak je ji možné pokládat a jaká je její orientační cena najdete v následujících řádcích.
Co je to Bobrovka
Jak již bylo výše okrajově naznačeno, Bobrovka je střešní krytina, která si zachovala své původní proporce a vzhled. Za Bobrovku bývají některé krytiny označovány jen kvůli jejich tvaru, který je totožný. Správně je však Bobrovka pálená střešní krytina malého formátu v hladkém provedení bez drážek. Typický je pro ni úzký podélný tvar, který je z jedné strany zakončen zakulacením.
Tím, že se jedná o tašku malého formátu a bez drážek patří pokládka Bobrovky k těm nejnáročnějším jak časově, tak i finančně. Navíc se vyznačují i vysokou hmotností na m2, tím kladou vysoké požadavky na krovy a může se tak stát, že na rekonstrukci střech některých objektů nebude vhodná. Protipólem této nevýhody je však skutečnost, že díky tomuto malému formátu je Bobrovka ideální volbou pro malé či velmi členité střechy. Kromě snadnější pokládky oproti velkoformátovým taškám vypadá na velké ploše podstatně lépe.
Kde se nejčastěji Bobrovka vyskytuje
Z předchozího odstavce vyplývá, že s Bobrovkami se tak často setkáte u členitých či malých střech. Tím však jejich využití zdaleka nekončí. Tašky typu bobrovka jsou hojně používány především u historických staveb nebo u střech s vikýři, kde je z pohledu památkového ústavu možné použít je, nebo střešní tašky Falcovky či Prejzovky.
100 000 Kč na Vaši střechu!
- Plánujete novou střechu, nebo jen výměnu krytiny či zateplení střechy?
- Vyplňte formulář a zaregistrujte se do soutěže.
- Nejpozději 13. 12. 2024 vylosujeme výherce hlavní výhry 100 000 Kč.
- Kompletní pravidla soutěže naleznete ZDE.
Registrace do soutěže o 100 000 Kč
Například pro oválné střechy nebo věže je pak vždy jasnou volbou právě Bobrovka, která dokáže kopírovat i takto náročný tvar střechy. Zároveň tu však musí být splněna podmínka minimálního sklonu střechy, který činí pro Bobrovku 20 °. Optimální sklon Bobrovky je pak 30 °.
V současné době navíc seženete i rozličné rozměry Bobrovky, ale především různé řezy, a to tradiční kulatý, ale i segmentový, špičatý či rovný. Navíc se setkáte s touto střešní krytinou nejen v rozličných barvách, ale i povrchových úpravách, kterými jsou engoba, glazura a tradiční režná.
Jaké jsou způsoby pokládky Bobrovky
Díky svému malému formátu a naprosté absenci drážek je způsob pokládky Bobrovky specifický. Vybrat si můžete ze třech stylů, kterými je korunová, šupinová nebo loučová pokládka.
Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Korunová pokládka Bobrovky
Velmi používaným způsobem pokládky je korunová pokládka, protože umožňuje použití menšího množství latí, a to asi 3,3 bm/m2. U korunového krytí se rozteč laťování předepisuje v rozmezí 29 až 33 centimetrů. Jinak řečeno korunová pokládka má každou druhou řadu tašek upevněnou na vrchní hranu řady první.
Loučová pokládka
Nejjednodušším a zároveň nejméně účinným způsobem pokládky je pak pokládka loučová. Loučová pokládka se v jistém směru podobá korunové, ale latě nejsou dvojité a krytina tak není voděodolná, což je třeba zajistit jiným způsobem hydroizolace pod střechou, a proto se téměř nepoužívá. K jejím použití je potřeba se přiklonit jen u některých památkově chráněných objektů.
Šupinová pokládka Bobrovky
Vysokou náročností na laťování střechy se vyznačuje především šupinová pokládka. V případě šupinové pokládky se dle norem výrobce udává spotřeba latí 6,8 bm/m2. Což ji výrazně prodražuje. U tohoto způsobu pokládky platí, že vzdálenost mezi jednotlivými řadami je stejná a každá řada pokládaných bobrovek má svoji vlastní řadu latí. U šupinového krytí je nutné dodržet vzdálenost latí podle sklonu střechy od 14,5 cm do 16,5 cm. Osová vzdálenost střešních latí se odvíjí od sklonu střechy.
Bobrovka – orientační cena
Jak již bylo zmíněno v úvodu článku, Bobrovka patří mezi nákladnější střešní krytiny. Její pokládka je náročná a může být potřeba i velmi husté laťování. Průměrné ceny pokládky bobrovky najdete níže v tabulce.
Název úkonu | Cena Kč/m2 |
Cena střešní krytiny Bobrovky | 600–700 dle povrchové úpravy |
Cena hydroizolační fólie při pokládce loučové | 50 |
Cena laťování při pokládce korunové | 65-80 |
Cena laťování při pokládce šupinové | 80-100 |
Cena laťování při pokládce loučové | 65-80 |
Vlastní pokládka krytiny bez klempířských prací | 160-250 dle členitosti střechy |
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.