Teplo domova ještě levněji – teplovzdušné vytápění

soutez

Máte rádi to pomyslné teplo domova a vytváříte si jej pomocí krbových kamen? Nejenom, že Vám krásně protopí celou domácnost, vůně dřeva je také příjemným společníkem a navíc ušetříte za energie, komu by se to nelíbilo, že? A věděli jste, že vytvořená tepelná energie se dá ještě více využít? Značné úspory Vám přinese i vytápění horkým vzduchem.

Na jakém principu funguje teplovzdušné vytápění?

Všechna krbová kamna či horkovzdušné krbové vložky jsou postaveny na principu cirkulování vzduchu po místnosti. Tím se ohřívá studený vzduch, který nám do domácnosti proudí od dveří či od oken. Záleží tedy na tom, kolik místností je potřeba k vytopení. To je hlavní otázka při výběru krbové vložky, abychom věděli, jak velký výkon vložky je potřeba.

Způsoby zapojení horkovzdušného vytápění

  • Samotížné vytápění

Při tomto způsobu teplý vzduch cirkuluje přirozeně na základě fyzikálního jevu, kdy teplý vzduch stoupá samovolně vzhůru. Je využíván hlavně v patrových domech, kdy teplý vzduch krásně cirkuluje nahoru do všech pater. Je to ale samozřejmě omezeno výškou, a to 10 m a šířkou, která by neměla překročit 4 metry.

  • Nucený systém

Využívá se pro vytápění sousedních místností, které by samotížně nebyly efektivně vytopeny, proto jsou při tomto způsobu využity hnací ventilátory. Ale i tato varianta vytápění samozřejmě dokáže protopit celý dům.

Podle čeho vybrat tu správnou krbovou vložku?

Teplovzdušné krbové vložky

  • Jedná se spíše o doplňkový zdroj tepla, nicméně má také značný designový úkol v místnosti, kde je umístěna. Stejně tak, jak si teplo z této krbové vložky užíváme, tak si můžeme užít pohled do praskajícího ohně, který je nám při téhle variantě umožněn.
  • Tyhle typy krbových vložek jsou nejrozšířenější, jelikož, co se týče pořizovacích nákladů, patří k těm levnějším variantám. Mají relativně nízkou spotřebu dřeva a účinnost až 80 procent.
  • Navíc je jejich provoz ekologický a do ovzduší produkují nízké emise.

Nicméně, vše má své pro a proti:

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

  • Tenhle typ krbové vložky není uzpůsoben ke každodennímu vytápění, jelikož by se permanentní zátěží brzy zničily.
  • Teplo, které vložka produkuje, se po místnosti šíří dosti nerovnoměrně, což znamená, že většina tepla je seskupena u krbu a s další distancí se teplo snižuje.
  • Při topení se do místnosti uvolňují prach a piliny, které nám ovzduší i místnost dokážou nepříjemně znečistit.

Co je třeba vědět před samotnou koupí horkovzdušné vložky?

  1. Musíte si uvědomit, že Vámi vybraná krbová vložka se stane jakousi „pevnou součástí“ Vašeho interiéru. A to na dobu docela dlouhou. Její instalace je také určitou investicí, kterou si musíte dopředu pořádně promyslet, jelikož jsou u ní nezbytné také stavební práce, které již nelze vzít zpátky – jako například bourání a následné zdění. Musíte si být tedy stoprocentně jisti, že vložka, kterou vyberete, je ta pravá a za nějaký čas ji nebudete chtít vyměnit za novou.
  2. Dejte si pozor na poměr výkon versus kvalita. Proto by měla být vložka veliká dostatečně tak, aby byl oheň pěkně vidět. Je pravidlem, že čím větší je krb, tím větší je výkon jeho vložky. Není tedy vhodné volit takovou vložku do nízkoenergetického domu, kdy bude v celé domácnosti zbytečně přetopeno.
  3. Nedejte se ošálit výhodně nízkou cenou. Ta je samozřejmě vždy odrazem její kvality, kdy je vložka vyrobena z příliš tenkého plechu a časté používání vede k jejich destrukci. Následuje výměna vložky, která už tak výhodná, jako první nákup určitě nebude.

Nejčastějšími problémy při nákupu nekvalitního krbu jsou:

Takže namísto „skvělé úspory“ nakonec přeplatíte o dost více, než kdybyste koupili dostatečně kvalitní krbovou vložku ihned a nenechali se zlákat výhodným nákupem.

Teplovodní krbová vložka

  • Tenhle způsob vytápění je volen jako doplňkový zdroj tepla pro celý dům. Vložka je vybavena teplovodním výměníkem, tudíž může být připojena ke stávající otopné soustavě domu.
  • Výkon této vložky byste měli konzultovat s odborníkem z kamnářské firmy a to na základě celkové plochy, která bude vytápěna a stejně tak s ohledem na tepelné ztráty domu.
  • Základem je totiž složitost otopné soustavy a toho, kolik vody bude potřeba ohřívat. Jiné to bude u starších domů, jiné u nízkoenergetických novostaveb.

 

Akumulační a sálavé krby

  • Tyhle krbové vložky využívají principu konvekčního vytápění. Vzduch okolo krbu je vytápěn a následně cirkulován do místnosti. Stoupající horký vzduch se nahoře ochladí a následně klesá zase dolů.
  • Klesající vzduch ohřívá všechny předměty, které mu přijdou do cesty. Tenhle způsob vytápění je vhodný pro naše zdraví, jelikož nevíří prach.
  • Při tomto způsobu vytápění je krbová vložka pevně uzavřena v obestavbě z akumulačního materiálu, která není vybavena odvětrávajícími mřížkami. Proto se v této vložce topí úplně jinak, než v klasických teplovzdušných kamnech a dochází tak dokonce i k úspoře dřeva.
  • Přikládání dřeva je třeba každé cca 3 hodiny. V této době sálá krbová vložka naakumulované teplo z obestavby přímo do místnosti.
  • Tyhle krbové vložky jsou proto vhodné právě pro nízkoenergetické domy, kdy výkon koresponduje s možnostmi domu.

Všechny tyto varianty ale mají jedno společné – vždy je jejich instalaci vhodné diskutovat s odborníkem – ať už ze specializované firmy či s nějakým známým, který se v oboru pohybuje, abyste následně nebyli zklamaní z nízkého výkonu či nesprávné funkce Vámi vybraného způsobu domácího vytápění. A to byste přeci nechtěli.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů