Tipy pro výběr domácí vodárny? Jaké parametry porovnávat?

soutez

Domácí vodárny se pravděpodobně nachází v každém rodinném domě s vlastní studní, neboť patří k základnímu vybavení nemovitosti v případě absence veřejného vodovodu či v době nedostatku vody. Různých vodáren je na trhu opravdu mnoho, a proto vám dnes dáme několik užitečných informací, které byste o těchto zařízeních měli vědět.

Jak vybrat domácí vodárnu?

Domácí vodárna by měla být vybírána primárně podle účelu, ke kterému je pořizována. Vodárna pro pouhé čerpání vody do domácnosti a zařízení přizpůsobené zalévání zahrady se totiž diametrálně liší nejen ve výkonu, ale také v ceně. Jestliže budete chtít vodárnu využívat především na zahradě, měla by disponovat nominálním průtokem minimálně 1500 – 1800 litrů za hodinu (25 – 30 litrů za minutu), zatímco pro využití v domácnosti by vám měl bohatě stačit výkon 2 000 až 5 000 litrů za hodinu (33,3 – 83,3 litrů za minutu). Uvnitř domu je totiž potřeba daleko vyššího průtoku než při zalévání záhonků pomocí zahradní hadice.

Průtok domácí vodárny

 • Domácí vodárna pro zalévání zahrady: 1500 – 1800 litrů za hodinu (25 – 30 litrů za minutu).
 • Domácí vodárna pro potřeby domácnosti: 2 000 až 5 000 litrů za hodinu (33,3 – 83,3 litrů za minutu).

Jak se domácí vodárny dělí?

Domácí vodárny se dají rozdělit do dvou velkých skupin. Do první z nich zařadíme veškeré vodárny s otevřeným vodojemem, které se ovšem v našich podmínkách příliš nevyskytují. Jejich obrovskou nevýhodou je totiž umístění otevřené nádrže v nejvyšším patře dané budovy, což rozhodně není praktické řešení. Nejenže takovou nádobu musíte staticky zabezpečit, ale také zajistit, aby v zimě nezamrzla. Led by totiž mohl samotné vodárně zle uškodit. Kromě toho by nemusel samospádový rozvod vyhovovat všem obyvatelům, neboť v něm není příliš velký tlak.

Druhou velkou skupinou jsou domácí vodárny s tlakovou nádrží, které byste našli v drtivé většině tuzemských domácností. Takové zařízení se skládá z čerpadla, tlakové nádrže, sacího a výtlačného potrubí a také z potřebného pojistného a ovládacího zařízení.

Nejčastější je použito odstředivého, nebo pístového čerpadla, které zajistí dodávku vody v dostatečném objemu i tlaku do celého vodovodního systému rodinného domu. Naprosto zásadní je ale velikost tlakové nádoby domácí vodárny. Ta by měla být dostatečně velká, neboť by vodárna neměla spínat více než 6 -7 krát za hodinu. V opačném případě by mohlo dojít k jejímu nenávratnému poškození.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

K čemu domácí vodárna slouží?

Jak už bylo řečeno, domácí vodárna slouží především k nahrazení chybějící vodovodní přípojky v rodinných domech na vesnici. Mnoho z nich totiž disponuje vrtem či studnou, a bez vodárny by se voda neměla jak dostat do kuchyně nebo koupelny. Zpravidla se tedy zřizují všude tam, kde není možnost připojit se na veřejný vodovod, ať už z důvodu jeho absence nebo z důvodů ryze uživatelských.

Máte na zahradě studnu?

Pokud patříte mezi vlastníky studny, možná vás budou zajímat tyto články:

Jak domácí vodárna funguje?

Domácí vodárny slouží pro dopravdu vody ze studny
Domácí vodárny poslouží pro využití vody ze studny a z vrtu

I když vypadá domácí vodárna složitě, není tomu tak. Jde o vcelku jednoduché zařízení, které není svým principem nikterak komplikované. Principiálně je v podstatě založeno na čerpadle, jež je spojeno s tlakovou nádobou. Hlavním kouzlem celého komplexního zařízení je vytvoření potřebného tlaku, aby se voda vcelku rychle dostala i do těch nejzazších koutů vodovodního potrubí ve vašem domě. Díky tomu můžete pohodlně dostat vodu z vaší studny až do nejvyšších pater nemovitosti.

Jaké jsou základní parametry domácí vodárny?

Při výběru kvalitní domácí vodárny však musíte vzít v úvahu řadu důležitých parametrů, abyste zvolili to nejlepší řešení právě pro vás.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Sací a dopravní výška

Pozor si dejte na sací a dopravní výšku, protože oba tyto ukazatele by mohly snadno zničit vaše plány na užívání konkrétní domácí vodárny. Sací výška představuje hloubku, ze které je vodárna schopna čerpat vodu. Většina modelů disponuje 8 metry, což by pro obyčejnou studnu mohlo stačit. Druhou hodnotou je takzvaná dopravní výška, která určuje délku vedení, v němž bude realizována doprava vody. Obecně platí pravidlo, že na 10 metrů výšky je potřeba tlak přibližně 1 bar (Wikipedie – Bar).

Při výpočtu celkové dopravní výšky počítejte i s délkou ležatého potrubí. S 10 metry ležatého potrubí se počítá jako s jedním metrem potrubí svislého. Jinými slovy: na 10 metrech ležatého potrubí dochází k tlakové ztrátě 0,1 bar.

Ukázkový příklad výpočtu dopravní výšky domácí vodárny

 • Výška svislého potrubí je 9 metrů
 • Délka ležatého potrubí je 15 metrů
 • Požadovaný tlak na nejvýše položeném kohoutku je 3 bary (3 bary = 30 metrů výšky)

Celková potřebná dopravní výška domácí vodárny je v tomto případě 40,5 metrů.

Velikost tlakové nádoby domácí vodárny

Dalším důležitým parametrem při výběru je velikost tlakové nádoby, která přímo souvisí s vaší spotřebou a tím pádem i spínáním vodárny. Menší modely disponují kapacitou okolo 15 – 20 litrů, takže se hodí spíše do malého domu nebo na chatu či chalupu. Ve větším rodinném době je daleko vhodnější instalace větší vodárny s tlakovou nádobou od 50 do 80 litrů. Díky tomu dokáže daleko lépe obsloužit a utáhnout každodenní spotřebu vody v domácnosti.

Velikost tlakové nádoby závisí především na výkonu čerpadla, odběru vody, maximálním počtu zapnutí a vypnutí čerpadla, spínacím a vypínacím tlaku.

Jestliže ve vašem okolí není k dispozici veřejný vodovod, jednoduše udělejte vrt nebo vykopejte studnu. Díky domácí vodárně a vlastnímu vodnímu zdroji tak budete mít relativní dostatek vody i v současných klimatických podmínkách.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů