Topit dřevem, plynem nebo elektřinou?

Topná sezóna už klepe na dveře. Opět se otevírá diskuze, které palivo je pro domácnost to nejlepší. Názory jsou různé, musíme si spočítat mnoho faktorů, jako je cena paliva, cena instalace topného systému a návratnost investice do topného systému ušetřením za samotné energie. Navíc v Česku trvá topná sezóna skoro půl roku.

Uvedeme si základní typy topení.

Topení dřevem je nejlevnějším typem topení. Nejlevnější palivo je taktéž dřevo, jehož výhřevnost je celkem srovnatelná s uhlím, které je jenom o trochu dražší. Topit lze i briketami nebo dřevěnými peletami, jde už ale o palivo dražší. Topení dřevem je také nejekologičtější. Za topnou sezónu při topení dřevem zaplatíte necelých 20 000 korun.

Střední pozici zaujímá topení plynem. Ceny se, stejně jako u elektřiny odvíjí od konkrétního dodavatele plynu.  Topná sezóna vyjde přibližně na 30 000 korun. Topení je sice poměrně levné, ale musíme myslet na počáteční náklady pořizování kotle.

Při všech předešlých typech topení navíc musíme myslet na pravidelné kontroly komínů i samotných kotlů, a na jejich čištění, což u topení elektřinou odpadá.

Topení elektřinou je obecně nejdražší. Topná sezóna Vás může stát až 50 000 korun, což je značný rozdíl od předešlých případů. Na druhou stranu pořizovací cena topného systému přímotopů je daleko nejnižší. Samozřejmě, musíme vždy zvažovat konkrétní situaci. U menších domů, které jsou dobře zateplené, se naopak topení elektřinou vyplatí více než plynem. Pokud máme rozlehlejší a starší dům, nezateplený, určitě se topení elektřinou nevyplatí.

TIP: Šetřete na vytápění. Používejte chytrý termostat.

Výhodou u elektřiny je její dostupnost, a rychlé vytopení prostoru. Stejně účinného tepla dosáhneme i pomocí topení dřevem, mnoha lidem toto vyhovuje více, protože se jedná o přirozený zdroj tepla.

Při topení dřevem se většinou bavíme o topícím systému pomocí krbu, který rozvede teplo dále do topení a ohřeje i vodu. Zde jsou náklady na pořízení nejvyšší, základní systém pořídíte asi za 150 000 korun.

Vždy je opravdu důležité si tedy propočítat, jaká je cena paliva na danou sezónu, jaké jsou taxy plynu nebo elektřiny, a pořizovací náklady zařízení, jako je plynový kotel, elektrokotel, radiátory, krby, přímotopy apod.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů