Umístění zásuvek v kuchyni a v koupelně 

Elektřina se již od svého vzniku podílela na nemalém množství tragických událostí, z nichž velká část nastala také kvůli nesprávným elektroinstalacím v domě. S elektrickým proudem není radno si zahrávat, a proto je dobré mít elektrické rozvody v budově v co nejlepším pořádku a pravidelně revidované. Někdy však ani pravidelné revize nezmění to, že umístění zásuvek v kuchyni či v koupelně je naprosto nevhodné a o nebezpečí úrazu elektrickým proudem si přímo říká. Přitom není nijak těžké se tomuto riziku vyvarovat, stačí jen následovat pár pravidel a předepsaných rozměrů a potenciální nebezpečí by mělo být zažehnáno.

Zásady umístění zásuvek v kuchyni

Je důležité mít na paměti, že i v kuchyni dochází ke zvýšené manipulaci s vodou a jinými tekutinami. Kapky vody nebo olej prskající z pánve může být ve spojení s elektrickými rozvody dost nebezpečný.

Základem je mít v kuchyni dostatečné množství zásuvek, kterými pokryjete veškeré potřeby všech instalovaných elektrických spotřebičů. Je tedy nutné vše předem naplánovat. V prvním kroku si projděte veškeré spotřebiče, které jsou trvale zapojeny do elektřiny. Mezi ty patří hlavně lednice, myčka, trouba, popřípadě pračka atd. Krom těchto spotřebičů ale budete využívat také spoustu menších zařízení, jako třeba mikrovlnku, kávovar, šlehač, kuchyňský robot nebo rychlovarnou konvici.

Na základě těchto potřeb určíte množství (minimální množství zásuvek v kuchyni je 5, z toho 2 nad pracovní deskou) a poté praktické rozmístění zásuvek. Umístění zásuvek se poté ještě upraví podle platné normy, kde jsou uvedeny jisté zásaditosti, které je v zájmu bezpečnosti dobré dodržet.

Umístění zásuvek v kuchyni
Optimální výška zásuvky nad kuchyňskou linkou je 200 – 300 mm.

Umístění zásuvek – minimální rozměry dle normy

 • minimálně 200 mm nad úrovní podlahy – v případě, že je zásuvka umístěna mimo kuchyňskou linku ve zdi
 • minimálně 1 150–1 250 mm nad podlahou – pro zásuvky umístěné nad úrovní pracovní desky. Po dodržení tohoto rozměru pak výška zásuvky nad pracovní plochou vychází cca 200–300 mm.
 • minimálně 600 mm od dřezu nebo varné desky – předpokládá se, že pokud by byla zásuvka umístěna blíže, tak může dojít právě ke styku s vodou či jinými kapalinami.
 • zásuvku pro myčku umístit vždy vedle spotřebiče, nikdy nesmí být zásuvka za myčkou
 • zásuvka pro lednici by měla být nad lednicí tak, aby bylo možné spotřebič kdykoli odpojit a nebylo nutné s ním jakkoli manipulovat.
 • vyhnout se rozvodům odpadů

Díky vývoji v oblasti stavebnictví již existuje celá řada možností, jak zásuvky v kuchyni řešit. Můžete využít například vestavěné zásuvky. Jedná se o zásuvkový panel, který je zasazen do konstrukce skříněk kuchyně anebo přímo do pracovní desky. Také tento systém má spoustu variant, ale vůbec nejvyužívanější jsou výsuvné nebo otočné vestavěné panely.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Schéma umístění zásuvek v kuchyni.
Schéma umístění zásuvek v kuchyni.
 • 1 – zásuvka pro lednici, výška zásuvky dle výšky lednice, minimální výška zásuvky nad úrovní podlahy je 200 mm, vhodné je ověřit délku přívodního kabalu lednice
 • 2 – zásuvka pro lednici (alternativa) přístupná z vnitřní strany skříňky, výška zásuvky minimálně 200 mm nad úrovní podlahy
 • 3 – zásuvka pro elektrickou troubu přístupná z vnitřní strany skříňky, výška zásuvky minimálně 200 mm nad úrovní podlahy
 • 4 – umístění zásuvek 230 V pro běžné domácí spotřebiče (kávovar, rychlovarná konvice, kuchyňský robot, mixér apod.). Umístění zásuvky nad kuchyňskou linkou je minimálně 20 cm a nad úrovní podlahy dle výšky kuchyňské linky, zpravidla 1 150 – 1 250 mm. Umístění zásuvek se volí s ohledem na budoucí využití kuchyně. Zásuvky by se neměly nacházet nad dřezem ani v umývacím prostoru, tedy do 60 cm od hrany dřezu. Zásuvky by se rovněž neměly nacházet nad varnou deskou, optimálně by měly být umístěné 20 cm od hrany varné desky.
 • 5 – zásuvka 230 V pro připojení digestoře (dle typu digestoře). Zásuvka pro komínové digestoře viz bod č. 6, pro vestavné digestoře možno umístit do skříňky s digestoří.
 • 6 – zásuvka 230 V pro připojení komínové digestoře schovaná v konstrukci digestoře.
 • 7 – Zásuvka 230 V pro připojení spodního či horního LED osvětlení kuchyňské linky.
 • 8 – Zásuvka 230 V pro připojení myčky nádobí se umisťuje do vedlejší skříňky. Toto umístění zásuvky zaručí bezproblémové odpojení myčky bez její demontáže a vytažení z montážního otvoru. Výška zásuvky nad úrovní podlahy je 200 mm.
 • 9 – Zásuvka 230 V pro připojení mikrovlnné trouby je umístěna ve skříňce nad mikrovlnou troubou.

Zásady umístění zásuvek v koupelně

Koupelna je z pohledu elektroinstalace a umístění zásuvek vůbec nejnebezpečnější prostor v domě. Právě zde je totiž největší riziko, že elektřina přijde do kontaktu s vodou. Krom toho je v koupelnách také vlivem jejího užívání výrazně vyšší vlhkost, která sama o sobě není pro elektrické rozvody to pravé ořechové. To je jeden z důvodů, proč se již běžně v koupelnách používají vypínače a zásuvky s vyšším stupněm krytí, konkrétně tedy IP 20 nebo dokonce IP 44.

Ani zvýšené krytí ale nezajišťuje stoprocentní bezpečnost, takže je stále nutné dodržet také zásady umístění zásuvek v koupelně, které jsou uvedeny v platné normě. Pro snadnější orientaci se koupelna člení na zóny, které se odlišují možnostmi umístění zásuvek a vypínačů.

Bezpečnostní zóny v koupelně

 • Zóna 0 – jedná se o samotný vnitřní prostor vany či sprchového koutu, kam se v žádném případě nemohou umisťovat jak zásuvky, tak ani spínače.
 • Zóna 1 – vymezuje prostor od horního okraje vany nebo sprchy do výšky 2,25 m od úrovně podlahy. V tomto vymezeném prostoru se poté mohou nacházet jen zařízení s bezpečně malým napětím, tedy do 12 V. To vše ale za předpokladu, že zdroj tohoto napětí je umístěn v bezpečí mimo zóny 0, 1 a 2.
 • Zóna 2 – prostory této zóny se nacházejí v 60 cm pásech, které sousedí se zónou 1. Krom toho se jedná také o prostor nad úrovní zóny 1, tedy od úrovně 2,25 m až do stropu. V zóně 2 již mohou být umístěny ventilátory, otopná zařízení, spínače a zásuvky na bezpečně malé napětí, jehož zdroj je ale umístěn opět mimo zóny 0-2.
 • Zóna 3 – jedná se o navazující pás šířky 2,4 m vedle zóny 2. Mohou zde být instalovány zásuvky s ochranou oddělovacím transformátorem nebo proudovým chráničem.
Umístění zásuvek v koupelně
Umístění zásuvek v koupelně – dělení na jednotlivé zóny 0, 1, 2 a 3.

Shrnuto podtrženo – běžné zásuvky na 230 V musí být instalovány dále jak 60 cm od hrany sprchového koutu, vany, bidetu či umyvadla.

Výškové umístění zásuvek stanovuje norma. Mimo umývací prostor a vymezené zóny je minimální výška zásuvek od podlahy stanovena na 1 200 mm. Jestliže veškeré zásady dodržíte a zakoupíte také zásuvky a spínače s vyšším stupněm krytí, tak jste eliminovali riziko úrazu elektrickým proudem téměř na minimum.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Ačkoli spousta z vás jsou kutilové a jsou zvyklí dělat většinu stavebních úprav v domácnosti svépomoci, tak v oblasti elektřiny buďte více opatrní. Přece jen se po celou dobu pracuje s elektřinou, která poté musí perfektně fungovat, aby nedocházelo k poruchám a tragickým událostem.

Jestliže tedy nemáte s takovou prací žádné zkušenosti, tak radši povolejte na pomoc certifikovanou elektrikářskou firmu, která vám mnohdy, krom samotné realizace, pomůže také s vhodným návrhem a rozmístěním spínačů a zásuvek. Je možné, že se díky tomu navýší celkové náklady, ale za některé věci se vyplatí si připlatit a tohle je zrovna určitě jedna z nich.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů