Výška zásuvky od podlahy je minimálně 20 cm

soutez

Zásuvky jsou nepostradatelnou součástí každé obytné, nebo užitkové stavby. Obecně platí, že výška zásuvky od podlahy by měla být alespoň 20 cm. Doporučené normy se ale lišší podle typu místnosti a individuálních preferencí majitele. Jak zásuvky instalovat správně je proto tématem dnešního článku.

Jak se určuje výška zásuvky od podlahy?

Rozmístění zásuvek v domě je jedním ze základním konstrukčních úkonů. Jako takové se proto řeší už při návrhu stavebního plánu. Pokud projektant plně rozumí vašim potřebám, můžete vše nechat na něm. Ve spolupráci s elektrikářem zásuvky naplánuje tak, aby byly co nejvíce praktické a zároveň splňovaly všechny předepsané normy.

Normy a zásady ohledně výšky zásuvek od podlahy

Normy ohledně umístění zásuvek se lišší podle typu místnosti. Doporučené výšky počítejte vždy od úrovně plochy po střed (osu) zásuvky.

Výška zásuvek v koupelně

Koupelna je z pohledu norem nejrizikovější, především kvůli četným zdrojům tekoucí vody. V základu si pamatujte, že zásuvka musí být vždy alespoň 60 cm od vodního zdroje a minimálně 20 cm nad podlahou. Pro detailní řešení se koupelna navíc rozděluje do několika zón:

Zóna 0 (vana a sprchový kout – zde se zásuvky umisťovat nesmí)


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Zóna 1 (prostor nad vanou/sprchovým koutem – pouze zásuvky s nízkým napětím a příslušným proudovým jističem)

Zóna 2 (prostor 225 cm nad podlahou, 60 cm vodorovně – zde mohou být například nízkonapěťové jednotky napájení holících strojků, otopných zařízení, nebo ventilátorů)

Zóna 3 (prostor 60 cm od vany až do vzdálenosti 240 cm – zde už je možné umístit zásuvky vysokého napětí jištěné proudovým chráničem, například pro pračku, či jiné spotřebiče)

Výška zásuvky od podlahy
Výška zásuvky od podlahy je dle normy minimálně 20 cm. Výška zásuvky se měří na osu zásuvky.

Výška zásuvek v kuchyni

U kuchyní se normy týkají především prostoru v okolí linky. Zásuvka zde musí být alespoň 60 cm od hrany dřezu a varné desky (pozor, nad varnou deskou být nesmí). V okolních částech kuchyně je doporučená výška alespoň 30 cm od podlahy. Co se týká prostoru nad kuchyňskou linkou, zde mohou být zásuvky v libovolné výši, optimálně se však umísťují do výšky 120 až 125 cm nad plochu kuchyňské linky.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Výška zásuvky od podlahy v garáži

V garáži máte při instalaci zásuvek naprostou volnost. Jejich pozice proto přizpůsobte rozmístění pracovních ploch, nástrojů a spotřebičů. Vyvarujte se umístění v blízkosti vodních zdrojů. Stále však platí umístění výška zásuvky nad podlahou 30 cm.

Výška venkovní zásuvky

U venkovních zásuvek je předepsaná minimální výška alespoň 60 cm nad úrovní terénu. Nezapomeňte na příslušnou mechanickou ochranu (buď zapuštěním do omítky, nebo pomocí speciálních plastových nástavců). Vyplatí se i instalace pojistky, především pak pokud se v okolí stavby pohybují děti, nebo zvířata.

Výška zásuvky od podlahy: Závěr

Zásuvek není nikdy dost. Při jejich navrhování proto pečlivě zvažte polohu nábytku, spotřebičů a obytných ploch tak, aby byly vždy dostupné, nebo naopak nepřekážely. Mimo koupelnu a kuchyni bude jejich rozmístění zcela na vašem uvážení, se splněním předepsaných norem vám vždy pomůže projektant.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů