Ochrana zdraví našeho i našich blízkých je zpravidla to nejdůležitější, čemu věnovat pozornost. I při banálních činnostech jako je třeba usazení nové vany nebo komplexní rekonstrukce koupelny, musíte věnovat pozornost i zdánlivým maličkostem. Mezi ně patří i uzemnění vany, na které řada lidí zapomíná. O tom, proč se musí vana uzemnit a jaké typy van se uzemňují pojednávají další řádky.
Proč je nutné uzemnění vany
Uzemnění vany nikdy nebylo důležitější než nyní. Jak jste si možná v koupelnách vašich babiček všimli, dříve tam nebyla žádná elektronika, a dokonce třeba ani elektrická zásuvka. Dnes je situace diametrálně jiná, protože v koupelnách používáme opravdu velké množství elektrospotřebičů. Jedná se především o kotle pro ohřev vody, pračky, nabíječky elektrických zubních kartáčků nebo fény, které mají aspoň ve filmech pověst malých zabijáků.
Aby vám však elektrický proud ublížil, není nutné zrovna hodit si fén do vany, ale stačí špatný pohyb a trochu neopatrnosti. V koupelně, která patří mezi stabilně vlhká prostředí, totiž vzrůstá riziko zásahu proudem přímo exponenciálně. Také proto se považuje koupelna za nejnebezpečnější místo v domácnostech. Důkazem může být i skutečnost, že ve špatně uzemněných koupelnách pociťovali lidé při mytí rukou lehké mravenčení. Právě voda je velmi dobrý vodič a úraz elektrickým proudem na sebe nedá dlouho čekat.
V případě rodinného domu nebude obtížné vytvořit zemní smyčku v koupelně, ale v bytech vícepodlažních budov budete muset přivést zemnící vodič k podlahové rozvodné desce. Následně je potřeba abyste jej připojili ke speciální sběrnici.
Co je vlastně uzemnění
Jak si možná z hodin fyziky na základní škole pamatujete, elektrický proud si vždy hledá cestu nejmenšího odporu. Ten je tak vhodné mu nabídnout ve formě uzemnění, tedy vodiče, který spojí obvod elektrické instalace se zemí. Každý dům je vybaven zemnícím obvodem, na které je potřeba připojit veškerou vodoinstalaci včetně vany. Uzemňovací soustava je tedy tvořena kovovými součástmi, které vedou proud bez přerušení vně objektu. Všechny spoje v této soustavě musí být pevné a chráněné, aby nedošlo k jejich přerušení.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Nepomůže proudový chránič?
Proudový chránič (RCD) je velmi vhodnou pomůckou nejen pro koupelny, ale k jeho sepnutí bohužel nedochází okamžitě a ačkoli se jedná jen o zlomek sekundy může mezitím proud dojít do srdce. RCD je elektrický přístroj, který odpojí chráněný elektrický obvod, pokud část přitékajícího proudu odtéká mimo obvod, do země nebo na ochranný vodič. Mnohdy je pak neodborně nazýván jako přepěťovka, což není správné označení, protože přepěťová ochrana funguje na trochu jiném principu. Přepěťová ochrana má za účel pouze omezovat napěťové a proudové vlny.
Jaké typy van se uzemňují
Možná vás to překvapí, ale uzemňovat by se měly všechny typy van, včetně akrylátových. U opravdu starých van, na které již narazíte zřídka, se uzemnění nijak neřešilo, protože potrubí bývalo kovové a samo tak plnilo funkci uzemnění, ke kterému se jen prvek připojil ve stupačkách. S rozmachem plastových rozvodů tak bylo potřeba řešit nový problém.
Smaltované vany
V praxi se můžete setkat s názory, že smaltované vany není potřeba uzemňovat, že se o vaše bezpečí stará smalt. Pamatujte však na to, že stačí sebemenší poškození smaltované vrstvy a ohrožení pro vaše zdraví je na světě.
Kovové vany
U kovových van je riziko zásahu proudem samozřejmě vysoké a uzemňují se tak vždy.
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Akrylátové vany
V případě akrylátových van jsou lidé často překvapeni, že ačkoli je vana vyrobena z polymerního materiálu, který sám o sobě není vodičem elektrického proudu, je nutné vanu uzemnit. Akryl má schopnost akumulovat statickou elektřinu.
Některé modely van jsou navíc navrženy tak, aby byla vana držena ocelovým nebo hliníkovým rámem, který musí být uzemněn.
Jak na uzemnění vany
U mnohých van si na vnější části těla všimnete oka, které je právě určeno pro uzemnění vany. Zde je potřeba upevnit měděný drát o minimální ploše 6 mm2 a ten připnout k uzemňovacímu okruhu. Tenčí drát by totiž mohl mít větší odpor než 4 Ω, což je nežádoucí.
V případě, že není vana tímto okem vybavena nebo se jedná o akrylátovou vanu, je vhodné navrtat si otvor pro uzemnění v jejím nosném rámu případně v noze vany.
Vířivky
Kapitolou samo o sobě jsou moderní vířivky, které jsou vybaveny vlastním elektrickým zařízením. Tyto vany je nejen nutné uzemnit, ale opatřit i vlastním RCD, protože je zde riziko mnohonásobně vyšší než u jiných zařízení v koupelnách
Uzemnění vany je dle výše uvedeného velmi důležité a rozhodně se jej nevyplácí zanedbávat. Pokud nepatříte ke zběhlým elektrikářům, je vhodné jej přenechat na odbornících. Někde se šetřit nevyplácí.
Čtěte dále:
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Jak obezdít vanu a jak vysoko vanu osadit
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.