Vanu, nebo sprchový kout? A co takhle vana se sprchovým koutem? | stavimbydlim.cz
Home Bydlení Vanu, nebo sprchový kout? A co takhle vana se sprchovým koutem?

Vanu, nebo sprchový kout? A co takhle vana se sprchovým koutem?

0

Primárním faktorem při rozhodování se mezi vanou nebo sprchovým koutem je určitě prostor. Pokud máme malou koupelnu, zbytečně bychom i tak nedostatek prostoru zabrali vanou. Při instalaci sprchového koutu je zde možnost instalace například pračky, která by se sem zároveň s vanou nemusela vejít.

Pokud máme větší prostor, je ideální si nechat nainstalovat oboje. Sprchový kout můžeme využít, pokud spěcháme, a vanu, když si chceme večer dopřát dlouhou koupel.

Vana spojená se sprchovým koutem
Vana spojená se sprchovým koutem (zdroj: http://files.2v1-vychytavky-do-male-koupelny.webnode.cz/200000039-08ce10ac19/vana.jpg)

Vybrat vanu nebo sprchový kout?

Proto je třeba zvážit, k jakým účelům by nám sprcha nebo vana měla sloužit. Vana je praktičtější z několika důvodů – můžeme v ní prát, napustit ji dětem, či v ní koupat psa. Pokud místo na vanu nemáme, není to takový problém, protože například okoupat psa není až takový problém ani ve sprchovém koutu. Sprchový kout naopak ušetří místo, a to, že nebudeme-li mít vanu, nás nebude v životě nějak limitovat, protože existuje řada výrobků, které vanu nahradí (dětské vaničky apod.)

Sprchový kout je praktičtější vzhledem k úspoře místa a času i vody. Přece jenom si ve sprchovém koutě nedopřejete relax, jaký nabízí vana. Tudíž výrazně ušetříme i na vodě, protože na průměrně na napuštění vany spotřebujeme kolem 100 litrů vody. Plus musíme připočítat litry, které spotřebujeme na osprchování se po koupeli. Při sprchování je spotřeba kolem 10 litrů za minutu. Je nutno zvážit, které z variant dáme přednost.

Sprcha nás obecně neláká k dlouhému trávení času pod proudem vody, na rozdíl od komfortnější vany. Ta nás naopak vybízí k nerušené relaxaci v teplé vodě.

Dalším faktorem jsou finanční možnosti. Vana vyjde levněji, záleží ovšem, jakou si vybereme. Nejlevnější varianty obou možností jsou v podstatě srovnatelné.

Samostatně stojící sprchový kout
Samostatně stojící sprchový kout (zdroj: http://media.novinky.cz/547/365477-original1-jbu2a.jpg)

Vana se sprchovým koutem

V případě, že pro vás není možné se rozhodnout, zda zvolíte vanu nebo sprchový kout, můžete se poohlédnout po vaně se sprchovým koutem. Vana se sprchovým koutem vám poskytne vše co poskytne vana a sprchový kout zvlášť. Můžete se pouze osprchovat, nebo vykoupat, odpadne potřeba vaničky pro dítě v případě zvolení sprchového koutu a osprchovat můžete i své čtyřnohé miláčky.

Řešení spočívá v přidělání vanové zástěny na vany, která zabrání odstřikování vody do prostoru koupelny. Vanové zástěny se prodávají v mnoha designových provedeních, barvách a texturách průhledné části. Nabízí se posuvné vanové zástěny, fixní vanové zástěny, zástěny sklopné ke zdi nebo pneumatické se zdvihem. Materiálové řešení je nejčastěji z plastu, popř. z hliníku a cena se odvíjí od výrobce, použitého materiálu a konstrukčního řešení. Nejčastěji se cena vanové zástěny pohybuje v rozmezí od 2 000 Kč do 8 000 Kč.

Vana se sprchovým koutem walk in
Vana se sprchovým koutem walk in (zdroj: pinterest.com)

Vany se sprchovým koutem “Walk-in” a “Step-in”

Pro ty, kteří mají zhoršenou pohyblivost, dělá jim problém vlézt do vany a zároveň si chtějí dopřát horkou koupel je vhodným řešením vana se sprchovým koutem Walk-in nebo Step-in. Jedná se o vanu stejnou jako každá jiná s tím rozdílem, že na boku vany jsou vodotěsná dvířka, která umožňují do vany vstoupit bez toho, aniž byste museli udělat krok přes okraj vany. U zdařilejších a dražších modelů plní dvířka zárověň funkci vanové zástěny, tudíž lze i tuto vanu používat i jako sprchový kout se všemi výhodami.

 

Vana a sprchový kout
Vana a sprchový kout (zdroj: http://prague-stay.com/img/21330/2/false/Three_Bedroom_Balcony-Bathroom.jpg)
Samostatně stojící vana
Samostatně stojící vana (zdroj: http://www.maxwhite.cz/fotky40764/fotos/_vyrd15_19TC-S52-5.jpg)

 

vana se sprchou v jednom
Vana se sprchovým koutem v malém prostoru (zdroj: madmagz.com)
malá koupelna se sprchovým koutem
Vana se sprchovým koutem krytým ze všech stran (zdroj: houzz.co.uk)
kombinace vany se sprchovým koutem
Vana se sprchovým koutem walk in (zdroj: de-lune.com)

Zdroj obr.: http://files.2v1-vychytavky-do-male-koupelny.webnode.cz/200000039-08ce10ac19/vana.jpg)

Autor neznámý. Byt v paneláku  [online]. 13. 2. 2014, [10. 4. 2016]. Dostupné z: ˂http://bytvpanelaku.cz/co-je-vyhodnejsi-plna-vana-vody-nebo-desetiminutove-sprchovani/˃

Autor neznámý. Koupelny mbkeramika [online]. 10. 4. 2014, [10. 4. 2016]. Dostupné z:  ˂http://www.mbkeramika.cz/poradna/odborne-clanky/velke-dilema-vanu-nebo-sprchovy-kout-˃

Autor neznámý. Alca PLAST [online]. 22. 11. 2011, [10. 4. 2016]. Dostupné z:  http://www.chytre-bydleni.cz/je-lepsi-sprchovy-kout-nebo-spise-vana