Vlhkost v domě: jak jí předcházet a co dělat, když už je na prevenci pozdě

Nezvaný host, co umí nadělat pěknou paseku. I tak by se dalo říkat vlhkosti, která se dostala do zdiva domu. Když je jí příliš, musí většinou nastoupit specializovaná firma. Nicméně i vy sami můžete vlhkosti předcházet. Jak? Použitím správných materiálů a postupů.

Kdo by se s tím nesetkal: černé skvrny ve spárách v koupelně nebo v rohu místnosti. Trocha plísně se může zdát jako maličkost, ale pozor na ni. Ukazuje vám, že v místnosti je příliš vlhko. A když se neřešená vlhkost dostane do konstrukce, je to problém: začne narušovat zdivo, což může vést k opadávání omítky a problémům se statikou. Jak takovou situaci řešit?

Zjistěte, odkud vlhkost pochází

Tento krok je zásadní – jen tak budete moct problém co nejdřív odstranit. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé příčiny vlhkosti rozdělené podle toho, jak se projevují:

  1. Mokré zdi ve sklepě nebo v přízemí. Vlhkost vzlínající od země je vůbec tím nejčastějším případem. A jak to, že se dostane až do zdí? Na vině je chybějící, poškozená nebo špatně provedená hydroizolace. Ta mívá podobu nátěru, fólie nebo asfaltových pásů. Nanáší se na základovou desku a po obvodu domu (v místě styku s terénem). 
  1. Plíseň na půdě či v podkroví. Když vám zatéká střechou, projeví se to většinou až po nějakém čase. Kde je v tomto případě problém? Může jít o ucpaný okap, poškozenou střešní krytinu nebo porušenou izolaci proti dešti. Zvlášť u ploché střechy je hydroizolace nanejvýš důležitá.
  1. Orosená okna, zatuchlý vzduch a plísně na zdech. Někdy ke zvýšené vlhkosti stačí, že doma vaříme, pereme a sprchujeme se. Když k tomu přidáme ještě dnešní skvěle těsnicí okna (nebo naopak stará dvojskla s hliníkovými rámečky), pak je problém na světě: vlhkost nemá kam unikat. V takovém případě se vyplatí často větrat a hodně topit, a pokud ani to nestačí, je lepší pořídit rekuperační jednotku.
Takto vypadá hydroizolace po obvodu domu provedená pomocí nátěru.
Takto vypadá hydroizolace po obvodu domu provedená pomocí nátěru.

Opatření, která chrání před vlhkostí

Pokud se chcete vyhnout zatuchlému vzduchu, plísním a drolící se omítce, myslete na to už při stavbě nebo rekonstrukci. Správně zvolené materiály a postupy váš totiž můžou před takovou patálií ochránit.

Renovujete starší dům? Dejte mu provětrávanou fasádu

Letité stavby mívají ve zdech často dost vlhkosti, a tak se pro ně tolik nehodí klasický kontaktní zateplovací systém. Daleko lepší je provětrávaná fasáda, která nechává vzduchovou mezeru mezi svrchním pláštěm a izolací. Tím vzniká tzv. komínový efekt, kdy vodní páry z konstrukce i vzlínající zemní vlhkost můžou volně unikat a nezůstávají ve zdech domu.

Ani izolant není přímo přilepený na konstrukci. Místo toho se kotví jen mechanicky nebo se vkládá do rastrů. Nejčastěji používaným izolantem je přitom minerální vata – bohatý výběr najdete například u výrobce ISOVER.

Skladba provětrávané fasády. Zleva: zdivo > rastr s minerální izolací > paropropustná fólie > finální fasádní obklad. Zdroj: Saint-Gobain
Skladba provětrávané fasády. Zleva: zdivo > rastr s minerální izolací > paropropustná fólie > finální fasádní obklad. Zdroj: Saint-Gobain

Do interiéru volte speciální sádrové desky

Máte vyřešenou hydroizolaci základů, střechy i dobré zateplení. Jak se ještě líp „pojistit“ proti plísním? Vsaďte na sádrovou desku Glasroc H od Rigipsu, která odolává i nepřetržité vlhkosti nad 90 %. Hlavně ale neobsahuje žádné organické materiály, co by vytvářely živnou půdu pro plísně a biologické škůdce. A obklady na ni můžete lepit přímo – nepotřebujete ani penetraci.

Ať už se budete chystat na montáž desky Glasroc H nebo rovnou na provětrávanou fasádu, neváhejte se obrátit na odborníky. V Centru technické a obchodní podpory Saint-Gobain vám poradí se skladbou konstrukce (z produktů Saint-Gobain) a zdarma vám připraví kalkulaci materiálu, která by vás jinde vyšla na tisíce korun. 

Na opatření je pozdě? Objednejte si sanaci

Ve chvíli, kdy objevíte mokré fleky, solné výkvěty nebo padající omítku, je potřeba co nejdřív začít s opravou. Nejdřív se zjišťuje příčina vlhkosti a rozsah poškození, pak přichází na řadu sanace neboli ošetření vlhkého zdiva. Tady je možností hned několik: mechanické podřezání, injektáž, vzdušné kanálky aj. Někdy stačí použít jeden způsob, jindy je nutná kombinace několik sanačních technologií. V každém případě se hodí zapojit do hry ucelené sanační systémy s přesně danou skladbou výrobků a postupů. Najdete je například u výrobce Weber.

Sanace patří už k pokročilejším pracím, a tak doporučujeme zavolat na ni profesionály. Najdete je například na portálu NejŘemeslníci.cz. Můžete si vybrat z celé řady ověřených firem a řemeslníků, nebo zadat zdarma poptávku a počkat na první nabídky.

Chcete o působení vlhkosti na stavby vědět víc? Pusťte si webinář s odborníky společnosti Weber. https://www.youtube.com/watch?v=SHCXrryDOC4&t=168s