Vrtání do dlaždic – co je potřeba?

Potřebujete vrtat do dlažby či obkladaček? Nevíte, jaký je vhodný vrták do dlažby a co vše je potřeba pro vrtání do dlaždic? Uvádíme stručný přehled vrtáků do dlažby a obkladaček, ale i dalšího vhodného příslušenství.

Pro vrtání do dlaždic je potřeba:

  • Ruční vrtačka s regulací otáček – při vrtání je třeba nastavit co nejpomalejší otáčky. Do obkladaček a dlažby se vrtá bez příklepu.
  • Důlčík, nebo kalený hřebík – slouží pro narušení povrchu obkladačky či dlažby, aby vrták po dlažbě neklouzal.
  • Izolační páska – izolační páskou lze nahradit důlčík a kalený hřebík. Místo budoucího otvoru se přelepí izolační páskou, která zajistí potřebnou adhezi vrtáku na dlažbě.
  • Vrták do dlažby – pro vrtání do dlažby se používají vrtáky určené pro bezpříklepové vrtání. Vhodný je vidiový vrták s plátkem slinutého karbidu, v případě extrémně tvrdého materiálu použijte diamantový vrták. Pro vrtání otvorů o větším průměru použijte vykružovací korunky s diamantovým břitem.

TIP: Pokud je to možné, při vrtání do dlaždic a obkladaček se vyvarujte vrtání v ploše. Jeli to možné, situujte otvor do spáry obkladu.

Vidiový vrták s karbidem pro bezpříklepové vrtání

Vidiový vrtk je vhodný pro vrtání nejen dlaždic a obkladaček, ale i střešních tašek, eternitu, keramiky, sklolaminátu, břidlice, hliníku či dřeva. Pro vrtání do obkladaček je však třeba mít vrták, který je vhodný pouze pro bezpříklepové vrtání. Vidiové vrtáky jsou opatřeny tvrdokovovým plátkem, vyrobeným ze slinutého karbidu, což je tvrdý a otěruvzdorný materiál. S vrtákem je možné vyvrtat otvor do tvrdých materiálů, ovšem na slinutou dlažbu je vhodnější využít vrták s diamantovým břitem.

Diamantový vrták pro vrtání do dlažby

Tam, kde vidiový vrták nestačí, je třeba nasadit diamantový vrták. Díky jeho tvrdosti je s ním možné vrtat prakticky do jakéhokoli materiálu. Vrtáky jsou dostupné v průměrech standardně od 3 do 16 mm. Pro větší otvory lze využít korunkové vrtáky určené pro bezpříklepové vrtání do dlažby a obkladaček. Diamantová vrtací korunka se upíná do úhlové brusky a umožňuje vyvrtání čistého a přesného otvoru i bez chladicí vody. Korunky menšího průměru je však vhodné po cca 10 s vrtání ochlazovat ve vodě.  Životnost diamantových korunek je závislá na průměru korunky, způsobu vrtání a tvrdosti vrtané dlažbě, zpravidla se však pohybuje okolo 20 – 140 děr. Diamantové korunky jsou dostupné ve velikostních provedeních od 3 mm do 110 mm.

Pokud máte nyní vše potřebné pro vrtání do dlažby či obkladaček, přečtěte si návod na vrtání do dlažby a obkladaček.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů