Je tomu již pár desítek let, kdy nastala doba radiátorů a mnoho z nás si oddechlo, jak to bude jednoduché a domácnost si vytopíme raz dva. Ono tomu tak doopravdy je – ale co jednoduché rozhodně není, je správné zvolení radiátorů, abychom s nimi byli spokojeni a vyhovovali vám i celému prostoru vaší domácnosti.
Ať už pořizujeme radiátory do nových domů, nebo je jen vyměňujeme, vždy musíme dbát na to, jaké jsou aktuální požadavky a celkové možnosti prostoru, kam budou radiátory instalovány. Radiátor vždy musí celkově zapadnout do požadovaného konceptu.
Podle čeho tedy vybrat ten správný radiátor?
- Výkon radiátoru
- Musíme brát v potaz celkové tepelné ztráty každé místnosti, celého domu nebo bytu. Tyhle informace musí být založeny na přesných faktech – odhady jsou v tomhle případě naprosto zbytečné. Samozřejmě, že se tyto výpočty liší dle klimatických podmínek specifických oblastí, ale také dle fyzikálních vlastností obvodových konstrukcí místnosti. Čím starší dům, tím horší izolační schopnosti zdiva, střechy, oken apod. a tím pádem i vyšší tepelné ztráty. V dalším článku se můžete podívat na ukázkový příklad výpočtu tepelné ztráty místnosti.
- Pokud vás byt tedy zapadá do takzvaných průměrných staveb, máte tedy výběr vhodného radiátoru docela snadný. Výkon standardního deskového radiátoru je dán rozměrem radiátoru a počtem desek a vnitřních žeber radiátorů. Pakliže znáte tepelnou ztrátu místnosti, pomocí projekčních podkladů výrobce radiátoru lehce dohledáte přesný typ radiátorů, který budete potřebovat pro váš konkrétní případ.
- Prakticky ve všech případech se vychází z potřebných hodnot mezi 50 až 100 W na metr čtvereční.
- Ze všech měření je dáno, že výkon instalovaného topného zařízení musí být bezpodmínečně minimálně stejný, nejlépe však větší, než jsou celkové tepelné ztráty celého objektu.
- Také musíme vzít v potaz daný typ kotle.
Jaké jsou typy radiátorů?
- Litinové radiátory
Tyto typy nejsou příliš oblíbeny – hlavně kvůli jejich „starému“ vzhledu. Právě tyhle typy jsou nejčastěji měněny za radiátory modernější a „kvalitnější“.
I přes tenhle nedostatek mají litinové radiátory jisté výhody. Jedna z největších výhod je jejich robustní konstrukce, která dokáže odolat vandalismu, proto jsou často umísťovány na veřejných prostranstvích. Jsou skvělé v kombinaci výhřevnosti kotlem na tuhá paliva.
Výhodou litinových radiátorů může být i výhřevnost na principu setrvačnosti, jelikož jsou schopny pracovat s velkým objemem vody. To však v mnoha budovách a prostorech může být zásadní problém. Pokud je litinový radiátor osazen v místnosti, kde se může v průběhu času měnit teplota vzduchu (například v kuchyni během vaření), tak i přesto, že bude radiátor osazen termostatickou hlavicí, která samovolně zavře přívod teplé vody, radiátor nepřestane ihned topit a místnost se začne přehřívat. Jediné, co pak uděláte je, že vyvětráte přebytečné teplo ven. Proto se v rodinných domech postupem začaly používat radiátory deskové, které pracují s menším objemem vody a dokážou tak velice pružně reagovat na změnu teploty v místnosti.
- Deskové radiátory
Jedná se o nejoblíbenější typy radiátorů, které jsou vyrobeny buď z ocelového plechu anebo z tlakově lisovaných hliníkových desek.
Díky materiálu, ze kterého jsou vyráběny, jsou velice lehké a mají prokazatelné úsporné vlastnosti ekologického zařízení.
- Žebříkové
Tenhle typ vytápění je nejčastěji používán v koupelnách, kde není tolik místa a klasický radiátor by tak mohl překážet. Navíc se do koupelen hodí díky jejich estetickému provedení a jsou taktéž praktické pro sušení prádla či ručníků.
- Designové radiátory
Současné trendy nám udávají plno elegantních tvarů či neobvyklých materiálů, které mohou být použity pro radiátory. Velice oblíbené jsou například černá ocel, sklo či broušená nerezová ocel – to byste u radiátorů nečekali, nemám pravdu? Stejně tak si můžete určit jakoukoli barvu, kterou chcete – váš radiátor nemusí být pouze fádně bílý – odlište se od ostatních.
Samozřejmě, vždy je nejlepší se o instalaci radiátoru poradit se specializovanou firmou, případě si jej také nechat i instalovat – v tomto případě vždy záleží na vašich finančních možnostech.
Jak udržovat radiátory?
Je potřeba čas od času nechat topení zkontrolovat odborníkem, který může zrovna provést servisní prohlídku, jež vám může přinést dokonce i určité úspory – a to nejen ty finanční. Jelikož čisté a udržované topení znamená nižší spotřebu paliva a prodlužuje životnost topných komponentů.
Nutná kontrola radiátoru
Pokud máte ve svém obydlí kotel a radiátory, měli byste bezpodmínečně všechno zkontrolovat před tím, než zahájíte topnou sezónu. Hlavně musíte zjistit, zda z radiátorů nekape voda. Pokud je vše v pořádku, měli byste přistoupit k dalšímu kroku.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Odvzdušnění radiátoru
Odvzdušňovat radiátory je třeba před zahájením topné sezóny nebo alespoň chvíli poté. I v průběhu topné sezóny, pokud máte pocit, že vaše topení topí málo, můžete radiátory opět odvzdušnit – není to nic těžkého a máte to hotovo „raz dva“ – prostě z ventilu vypustíme všechen vzduch, který nemá v radiátoru co dělat a poté ventil zase utěsníme. Pokud nevíte, jak se radiátor odvzdušňuje, přečtěte si návod na odvzdušnění radiátoru.
Tak se připravte na topnou sezónu a nenechte si unikat teplo ven – stejně tak vám unikají i peníze z vaší peněženky.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.