Výběr dlažby – mechanické charakteristiky

Řada lidí se při výběru dlažby primárně zaměřuje na její formát a dekor a až následně hledá aspoň základní mechanické charakteristiky. Přitom právě od nich by měl začínat. Každá dlažba je totiž vhodná do jiného prostředí a určená pro rozličnou zátěž. Co výběr dlažby ovlivňuje a jak se jednotlivé typy dlažeb liší, najdete v následujících řádcích.

Základní mechanické a fyzikální charakteristiky dlažby

Mezi základní mechanické charakteristiky dlažby, které by vás měly zajímat, patří zejména její otěruvzdornost (PEI), protiskluznost, tvrdost a tonalita. Z fyzikálních charakteristik dlažby je pak vhodné sledovat její nasákavost, tepelnou vodivost a případně i mrazuvzdornost, pokud vybíráte dlažbu do exteriéru.

Na každou z těchto vlastností se níže můžete podívat ve zkratce, ať při výběru nové dlažby pro váš projekt nešlápnete vedle.

Otěruvzdornost dlažby (PEI)

Otěruvzdornost ukazuje, jak vysoké zátěži z pohledu rizika poškrábání může být dlažba vystavena. U dlažby se můžete setkat s označením PEI 1-5, kdy 1 je vhodná pouze do málo namáhaných prostor. Do kuchyní a chodeb je ideální PEI aspoň 2, na chodby, kam se vstupuje i v botách pak PEI 3 a pro všechny komerční a veřejné budovy pak třídy 4 a 5.

Nasákavost a použití dlažby v interiéru a exteriéru

Nasákavost dlaždic vyjadřuje schopnost dlažby přijímat kapalinu z vnějšího prostředí. Tento ukazatel je velmi důležitý, pokud zvažujete použití dané dlažby v exteriéru. Právě na parametru nasákavosti je totiž přímo závislá mrazuvzdornost. Čím nižší je nasákavost dlažby tím odolnější je vůči mrazu. Obecně platí, že do interiérů s vyšší vlhkostí si můžete pořídit dlažbu s nasákavostí i více než 10 %. Pokud však volíte dlažbu do exteriéru, neměla by být hodnota nasákavosti vyšší než 3 %, ale platí, že čím je nižší, tím je dlažba mrazu odolnější.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Protiskluznost dlažby

Dalším ukazatelem, kterému byste měli věnovat pozornost zejména u větších prostor, je protiskluznost dlažby. U malých prostor nebývá nízká protiskluznost problém.  Pokud se však jedná o velké plochy jako jsou veřejné chodby nebo haly, je potřeba tomuto ukazateli věnovat patřičnou pozornost.

Protiskluznost se označuje písmenem R, které vyjadřuje úhel skluzu. Pro menší prostory je dostačující dlažba s označením R 10. Nejvyšší možná protiskluznost jindy označovaná jako protiskluzovost je pak označována R 13.

Kromě toho je pak tato vlastnost označována i písmeny A, B nebo C. Těmito písmeny se označuje v prostorech, které jsou určeny k pochůzce bez bot. Dlažba s označením A se používá do vnitřku bazénu, B pak do sprch a C pak do okolí bazénů a na schody, které jsou vnímány jako nejrizikovější.

Výběr dlažby
Výběr keramické dlažby – otěruvzdornost, nasákavost, mrazuvzdornost, protiskluznost, tvrdost, tonalita a tepelná vodivost jsou základními parametry keramické dlažby.

Tvrdost dlažby

Tvrdost dlaždice vyjadřuje její odolnost při tažení těžkých břemen. Tato vlastnost je u dlaždic označována jednotkami Mohse. V případě obkladů si zpravidla vystačíte s dlaždicemi tvrdosti 3, jestliže volíte glazovanou dlažbu na podlahu volte minimálně stupeň 5 a v případě neglazované dlažby pak alespoň stupeň 6. Sami nejlépe víte, jak moc budete dlažbu zatěžovat, takže doporučovaný parametr dobře zvažte.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Tonalita dlažby

Dalším ukazatelem, který by měl při výběru dlažby upoutat vaši pozornost je tonalita neboli barevnost. Pokud se snažíte o různorodý nebo rustikální vzhled, setkáte se na baleních s více ukazateli tonality. Běžně se však do balení dávají dlaždice co nejpodobnější tonality. Zpravidla však není zcela stejná, to je jedním z důvodů proč by se měla dlažba pokládat z několika balení najednou.

Tepelná vodivost dlažby

Stále větší oblíbenosti se v domácnostech těší podlahové vytápění. Aby však fungovalo opravdu efektivně, je nutné volit dlaždice s vysokou tepelnou vodivostí. Pro podlahové vytápění je keramická dlažba z pohledu vedení tepla nejlepší volbou.  

Typy keramické dlažby

Typy dlažby se dělí podle použitého materiálu, ale i podle povrchové úpravy. Dlažby se tak dělí na glazované a neglazované. Z pohledu materiálů jsou pak nejčastěji na trhu keramické dlažby, slinuté dlažby a kamenné dlažby.

Slinutá dlažba

Specifickým typem dlažby je dlažba slinutá, která je tvořena z těženého přírodního materiálu (jíly, hlíny, kaolin, živec) rozemletého na prášek, slisovaného za vysokého tlaku a vypáleného za teplot nad 1 100 °C.

Glazovaná dlažba

Obecně nejen u dlaždic je glazura považována za lesklý potah, který přidává na užitných vlastnostech. U dlaždic totiž dodává glazura povrchu nejen lesk či barevný odstín, ale i požadovanou tvrdost. Proto je možné použít glazované dlažby nižší tvrdosti pro stejnou zátěž než u dlaždic neglazovaných.

Neglazovaná dlažba

Neglazované dlaždice jsou na svém povrchu broušené nebo leštěné a nemají dodatečnou ochranou vrstvu. Mají tak přírodnější vzhled.

Máte již dlažbu vybranou? Připravili jsme pro vás návod na pokládku keramické dlažby v 7 krocích.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů