Výběr dlažby – mechanické charakteristiky

ytong_03_23_600x400

Řada lidí se při výběru dlažby primárně zaměřuje na její formát a dekor a až následně hledá aspoň základní mechanické charakteristiky. Přitom právě od nich by měl začínat. Každá dlažba je totiž vhodná do jiného prostředí a určená pro rozličnou zátěž. Co výběr dlažby ovlivňuje a jak se jednotlivé typy dlažeb liší, najdete v následujících řádcích.

Základní mechanické a fyzikální charakteristiky dlažby

Mezi základní mechanické charakteristiky dlažby, které by vás měly zajímat, patří zejména její otěruvzdornost (PEI), protiskluznost, tvrdost a tonalita. Z fyzikálních charakteristik dlažby je pak vhodné sledovat její nasákavost, tepelnou vodivost a případně i mrazuvzdornost, pokud vybíráte dlažbu do exteriéru.

Na každou z těchto vlastností se níže můžete podívat ve zkratce, ať při výběru nové dlažby pro váš projekt nešlápnete vedle.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Otěruvzdornost dlažby (PEI)

Otěruvzdornost ukazuje, jak vysoké zátěži z pohledu rizika poškrábání může být dlažba vystavena. U dlažby se můžete setkat s označením PEI 1-5, kdy 1 je vhodná pouze do málo namáhaných prostor. Do kuchyní a chodeb je ideální PEI aspoň 2, na chodby, kam se vstupuje i v botách pak PEI 3 a pro všechny komerční a veřejné budovy pak třídy 4 a 5.

Nasákavost a použití dlažby v interiéru a exteriéru

Nasákavost dlaždic vyjadřuje schopnost dlažby přijímat kapalinu z vnějšího prostředí. Tento ukazatel je velmi důležitý, pokud zvažujete použití dané dlažby v exteriéru. Právě na parametru nasákavosti je totiž přímo závislá mrazuvzdornost. Čím nižší je nasákavost dlažby tím odolnější je vůči mrazu. Obecně platí, že do interiérů s vyšší vlhkostí si můžete pořídit dlažbu s nasákavostí i více než 10 %. Pokud však volíte dlažbu do exteriéru, neměla by být hodnota nasákavosti vyšší než 3 %, ale platí, že čím je nižší, tím je dlažba mrazu odolnější.

Protiskluznost dlažby

Dalším ukazatelem, kterému byste měli věnovat pozornost zejména u větších prostor, je protiskluznost dlažby. U malých prostor nebývá nízká protiskluznost problém.  Pokud se však jedná o velké plochy jako jsou veřejné chodby nebo haly, je potřeba tomuto ukazateli věnovat patřičnou pozornost.

Protiskluznost se označuje písmenem R, které vyjadřuje úhel skluzu. Pro menší prostory je dostačující dlažba s označením R 10. Nejvyšší možná protiskluznost jindy označovaná jako protiskluzovost je pak označována R 13.

Kromě toho je pak tato vlastnost označována i písmeny A, B nebo C. Těmito písmeny se označuje v prostorech, které jsou určeny k pochůzce bez bot. Dlažba s označením A se používá do vnitřku bazénu, B pak do sprch a C pak do okolí bazénů a na schody, které jsou vnímány jako nejrizikovější.

Výběr dlažby
Výběr keramické dlažby – otěruvzdornost, nasákavost, mrazuvzdornost, protiskluznost, tvrdost, tonalita a tepelná vodivost jsou základními parametry keramické dlažby.

Tvrdost dlažby

Tvrdost dlaždice vyjadřuje její odolnost při tažení těžkých břemen. Tato vlastnost je u dlaždic označována jednotkami Mohse. V případě obkladů si zpravidla vystačíte s dlaždicemi tvrdosti 3, jestliže volíte glazovanou dlažbu na podlahu volte minimálně stupeň 5 a v případě neglazované dlažby pak alespoň stupeň 6. Sami nejlépe víte, jak moc budete dlažbu zatěžovat, takže doporučovaný parametr dobře zvažte.

Tonalita dlažby

Dalším ukazatelem, který by měl při výběru dlažby upoutat vaši pozornost je tonalita neboli barevnost. Pokud se snažíte o různorodý nebo rustikální vzhled, setkáte se na baleních s více ukazateli tonality. Běžně se však do balení dávají dlaždice co nejpodobnější tonality. Zpravidla však není zcela stejná, to je jedním z důvodů proč by se měla dlažba pokládat z několika balení najednou.

Tepelná vodivost dlažby

Stále větší oblíbenosti se v domácnostech těší podlahové vytápění. Aby však fungovalo opravdu efektivně, je nutné volit dlaždice s vysokou tepelnou vodivostí. Pro podlahové vytápění je keramická dlažba z pohledu vedení tepla nejlepší volbou.  

Typy keramické dlažby

Typy dlažby se dělí podle použitého materiálu, ale i podle povrchové úpravy. Dlažby se tak dělí na glazované a neglazované. Z pohledu materiálů jsou pak nejčastěji na trhu keramické dlažby, slinuté dlažby a kamenné dlažby.

Slinutá dlažba

Specifickým typem dlažby je dlažba slinutá, která je tvořena z těženého přírodního materiálu (jíly, hlíny, kaolin, živec) rozemletého na prášek, slisovaného za vysokého tlaku a vypáleného za teplot nad 1 100 °C.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Glazovaná dlažba

Obecně nejen u dlaždic je glazura považována za lesklý potah, který přidává na užitných vlastnostech. U dlaždic totiž dodává glazura povrchu nejen lesk či barevný odstín, ale i požadovanou tvrdost. Proto je možné použít glazované dlažby nižší tvrdosti pro stejnou zátěž než u dlaždic neglazovaných.

Neglazovaná dlažba

Neglazované dlaždice jsou na svém povrchu broušené nebo leštěné a nemají dodatečnou ochranou vrstvu. Mají tak přírodnější vzhled.

Máte již dlažbu vybranou? Připravili jsme pro vás návod na pokládku keramické dlažby v 7 krocích.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 
Exit Popup - obecná-min