Výběr fasádní barvy se nesmí uspěchat

Vybíráte barvu na fasádu svého domu? Znáte všechny možné typy barev a umíte vybrat tu, která je pro váš případ nejvhodnější?

Výběr odstínu

Nejprve je nutné si ujasnit, jaký odstín barvy se bude hodit pro váš dům. Barev je v dnešní době několik set odstínů a ne každá ladí s barvou střešní krytiny, obložením fasády, barvou oken a dveří. Při výběru barvy je dobré mít představu, kterou následně doladíte s architektem, nebo s designérem. Někdy stačí jen o stupeň tmavší odstín barvy a výsledek vypadá zcela jinak. Problémem při výběru fasádní barvy je ten, že nejčastěji je barva vybírána v prodejně pod umělým osvětlením a odstín barvy je zkreslen teplotou chromatičnosti tohoto světla. Vhodné je vybírat barvu na denním světle. Taktéž je dobré si uvědomit, že barva na vzorníku vypadá jinak, než když je posléze aplikovaná na velké plochy fasády. Právě s tímto problémem by nám měl pomoci architekt, který má estetické cítění a dokáže navrhnout odstín, který bude ladit s barvou ostatních materiálů, konstrukcí a bude zapadat do okolní zástavby.

Jaký typ fasádní barvy zvolit?

Výrobci a prodejci barev standardně nabízejí barvy lišící se chemickým složením, vlastnostmi a použitím. Fasádní a interiérové barvy se dělí na vápenné, akrylátové, silikátové a silikonové. Zvláštní skupiny tvoří také dekorativní barvy, barvy s mikrovlákny určené na praskliny a speciální barvy. Výběr záleží na konkrétních podmínkách a příp. na druhu původního fasádního nátěru.

Vápenné barvy – vytváří matný povrch, zamezují napadení fasády plísněmi a řasami. Barvy vytváří nejednotný povrch, vhodné jsou tedy i pro historické a památkově chráněné budovy. Mají nízký difúzní odpor, lze je tedy použít na zateplovací systémy z minerálních vláken.

Akrylátové barvy – vyznačují se paronepropustností, lehce na nich uplívá prach, špína a jsou méně odolné vlhku. Akrylátové barvy se tedy nehodí na domy s difúzně otevřenými konstrukcemi, u kterých by aplikováním parozábrany v podobě akrylátové barvy bylo nežádoucí. Nehodí se také na fasády přilehlé k prašným komunikacím, kde lze očekávat zašpinění fasády. Akrylátové barvy musí být aplikovány na rovný a suchý podklad, konstrukce musí být kvalitně odizolované od vlhka.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Silikátové barvy – jsou paropropustné a hodí se tedy na všechny typy obvodových konstrukcí, na druhou stranu jsou méně vodoodpudivé a více nasákavé. Silikátové barvy lze aplikovat i na podklad s vyšší vlhkostí a na sanační omítky.

Silikonové barvy – disponují výhodami akrylátových a silikátových fasádních barev. Jsou vodoodpudivé a málo nasákavé, ale i paropropustné. Díky složení barvy na nich hůře ulpívá prach a špína a hodí se tak na místa, kde hrozí riziko znečištění.

Chystáte se na malování interiéru? Přečtěte si článek Jak vymalovat pokoj.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů