Výpočet sklonu střechy a převod stupňů na procenta

Základy, nosné stěny a stropní konstrukce jsou hotové, následuje poslední – střecha. Střecha není při realizaci objektu právě to nejjednodušší, je naopak její velice podstatnou součástí. Při volbě krytiny musíte zvažovat několik faktorů, mezi které patří klimatické podmínky, lokalita, volba krytiny a to důležité – její spád. Každá krytina má svůj předepsaný sklon a při špatné volbě může dojít k zatékání nebo jiným fatálním následkům. V článku se tedy podíváme na výpočet sklonu střechy, a co víc – rozdíl mezi stupni a procenty.

Stupně nebo procenta – kde je rozdíl?

Problém, který trápí většinu kutilů, stavebníků i ty z vás, kteří jednoduše chcete jen porozumět. Sklon střechy ve stupních bude vždy nižší než v procentech, tady vzniká nejvíce problémů při volbě krytiny. Dovolte, abychom vám tedy vysvětlili tuto nejasnost.

  • Stupeň je jednotka, která se vyjadřuje značkou °. Díky stupni dokážeme změřit velikost úhlu, a proto bychom mohli říci, že 1° má velikost 1/360°.
  • Procento se vyznačuje značkou %. Díky této jednotce můžeme vyjádřit část jakéhokoliv celku. Pro stavební obor (konkrétně výpočet sklonu střechy) uvedu jednoduchý příklad:

100% pokles střechy = 45° = pokles o 100 cm na délce 100 cm

V tabulce níže najdete nejpoužívanější sklony střech. Hodnoty uvedené v tabulce by vám měly pomoci s výpočtem sklonu, resp. s převodem stupňů na procenta. Pokud však nenajdete, co hledáte, v dalším odstavci vám povíme jak na výpočet sklonu střechy. Převod % na ° je za pomocí funkce arctan, což je inverzní tangens.

Stupně (°)Procenta (%)
0,50,87
11,75
1,52,62
23,49
2,54,37
35,24
46,99
58,75
610,51
712,28
814,05
915,84
1017,36
1526,8
2036,4
3057,74
4083,91
45100
Převod stupňů (°) na procenta (%) – sklon střechy

Výpočet sklonu střechy

Existuje několik variant výpočtu sklonu, jako např. pomocí vodováhy, sklonoměru nebo aplikace v mobilním telefonu. Nejpřesnější výpočet bude však za pomocí goniometrických funkcí, které jsme se všichni učili na základní škole.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy - IN
Jedná se o:

Podrobné informace k poptávce

Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Pro měření budete potřebovat obyčejný metr a vodováhu. Ze všeho nejdříve si vaši střechu rozdělte do několika trojúhelníků. Vzniknou vám strany a, b, c. Strana a bude značit délku od konce střechy (okapu) do poloviny štítu (osy štítu). Strana b je výška štítu (od úrovně okapu po hřeben střechy), c značí venkovní plochu střechy (šikminu). Jeden úhel máte 90° a jak již všichni určitě víte, všechny tři úhly se musí rovnat 180°. Stranu a a b si jednoduše zaměřte tak, že si na vodováhu přiložíte metr a vyčtete vzdálenost od štítu po konec střechy. Nyní využijte goniometrické funkce a dosaďte do vzorce:

Kalkulace ceny střechy_03

tg alfa = b/a

Výsledek budete mít v radiánech čili musíte převést na stupně pomocí druhého vzorce:

Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

alfa(°) = (alfa*180)/3,14

Výpočet sklonu střechy
Výpočet sklonu střechy

Máte hotovo. Výsledek vám vyšel ve stupních, tudíž už jen zbývá přepočítat na procenta. Pokud si na to však sami netroufáte, internet nabízí několik online kalkulaček, které by vám mohli problém usnadnit.

Pokud stavíte sedlovou střechu, v tomto článku se zabýváme nejen sklonem sedlové střechy.

poptavka
poptavka

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy
Jedná se o:
Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů