Využití a vlastnosti pórobetonu | stavimbydlim.cz
Home Stavba domu Využití a vlastnosti pórobetonu

Využití a vlastnosti pórobetonu

0

Tvárnice z pórobetonu jsou dnes oblíbeným materiálem. Jedná se o směs z odlehčeného betonu, s přírodním složením. Receptura je založena na bázi vápence a křemíku, přičemž její charakteristickou vlastností je množství dutinek, které v ní zůstanou po „našlehání“ směsi a jejím ztuhnutí. Dutinky jsou zde za účelem odlehčení, tvárnice mají díky lehké a vzdušné konstrukci mnohem nižší hmotnost, než jiné materiály, a lépe se s nimi manipuluje.

Jak je to s pevností

Možná si řeknete, zda není taková tvárnice nebezpečně křehká?  Naopak, hmota mezi póry je velmi pevná, přitom póry tvoří až 50% celkového objemu. Na co si musíme dát pozor, je nadměrný styk tvárnic s vlhkostí, pokud to ale dodržíme, životnost uváděná výrobcem je 50 let i více.

Struktura pórobetonu
Struktura pórobetonu (zdroj: www.eis.cz)

Proč zvolit pórobeton?

Důvodů „pro“ je poměrně hodně. Má nízkou objemovou hmotnost, jednotlivé tvárnice mohou být větší, než kdyby byly plné, a díky tomu stavba přibývá před očima. Zůstává minimum odpadu z dělení a není třeba použít mnoho pojiva. Je zde tedy ekonomické i časové hledisko, navíc jde o materiál šetrný k životnímu prostředí i našemu zdraví.

Izolační schopnosti

Nejkvalitnější pórobeton výborně tepelně i akusticky izoluje, což jistě oceníme. Možná vám pojmy „beton“ a „teplo“ nejdou příliš k sobě, ale v tomto případě můžete něco ušetřit jak za topení, tak za klimatizaci, izolační vlastnosti jdou zkrátka znát. Může za to pórovitá struktura a povrch tvárnic je dokonce příjemný na dotek.

Obliba pórobetonu roste

Dnes se pórobeton používá především pro realizace bytových domů i nebytových prostor, využít se dá i pro nízkoenergetické stavby. Může ušetřit určité náklady na výstavbu, a pokud je dobře ochráníme proti vzdušné vlhkosti, je velmi trvanlivý. Dokonce patří k nehořlavým materiálům třídy A1, proto se může uplatnit v komínech a protipožárních stěnách.

 

Zdroj:

www.porfix.cz

Titulní obrázek: www.flickr.com

 

Přidejte komentář. Zeptejte se nás. :)