WPC desky – terasová prkna – přehled, montáž

soutez

WPC desky (z anglického Wood Plastic Composite) jsou dřevoplastové desky vyrobené ze směsi dřevité moučky a plastu (polymeru), a to nejčastěji v poměru 3:2 (tedy 60 % dřeva a 40 % HDPE). Jedná se o kompozitní materiál, který na první pohled vypadá jako dřevo, má však vylepšené vlastnosti, větší odolnost proti povětrnostním podmínkám. Také u něj nehrozí kroucení či sesychání v závislosti na vlhkosti a teplotě.

WPC dřevoplastová prkna jsou tedy jakousi odolnější náhradou dřevěných desek. Vzhledem k vylepšeným vlastnostem a odolnosti dřevoplastových desek proti UV záření jsou přímo určené pro použití v exteriéru, zpravidla pro stavbu terasy, chodníků okolo bazénu, ale i pro stavbu plotu či zhotovení obkladu fasády.

Dřevo vs. WPC desky

Dřevo, jakožto přírodní materiál, je sice na pohled krásné, ale má i spoustu nevýhod. Dřevo, především to v exteriéru, je nutné chránit vhodnou lazurou či vhodným lakem před nepříznivými činiteli, které mohou dlouhodobým působením dřevo znehodnotit.

Dřevo je nutné chránit před UV zářením, jinak časem zešedne či jinak změní barvu, ale hlavně před vlhkostí. Změna vlhkosti dřeva může způsobit rozměrovou nestálost, která se může projevit kroucením, průhybem či praskáním dřeva. Co hůř, vlhké dřevo napadají plísně a houby, které naruší vnitřní strukturu dřeva. Dřevo tak ztrácí svoje technické vlastnosti, únosnost a přirozený krásný vzhled.

Nic z toho nehrozí u WPC desek. Dřevoplastová prkna není potřeba natírat ochranným lakem ani lazurou a přesto jsou již z výroby odolné proti UV záření a klimatickým podmínkám, jako je vítr, déšť, mráz, sníh či vysoké teploty. WPC desky nejsou hydroskopické, nevsakuje se do nich voda a jsou tedy odolné houbám a hnilobám. Tyto terasové desky jsou v celém průřezu stejné a neobsahují žádné vady, jako je tomu u dřeva – suky, praskliny, smolníky apod.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Na co lze WPC desky využít?

WPC desky se nejčastěji využívají pro stavbu terasy
WPC desky se nejčastěji využívají pro stavbu terasy (pixabay.com)

Dřevoplastová WPC prkna jsou primárně určena pro stavbu WPC terasy. Dřevěná terasová prkna jsou stále velmi oblíbená, jak již ale bylo zmíněno, mají řadu nevýhod. WPC terasová prkna díky složení materiálu tyto nedostatky nemají a lze je bez obav využívat na exponovaných místech. WPC desky na terasu jsou z vrchní strany opatřené vroubkováním či texturou připomínající přirozenou kresbu letokruhů, díky čemuž jsou WPC terasová prkna protiskluzná a hodí se tak i k bazénům. Profily dřevoplastových prken jsou buď plné, nebo jsou lehčené průběžnými dutinami a po stranách mají drážky, které slouží pro skryté kotvení WPC prken k nosné konstrukci terasy.

Další možností, jak využít WPC desky, je stavba plotu. WPC plotovky jsou k sehnání v několika rozměrových a tvarových provedeních. Jedná se o plný profil z dřevoplastu o tloušťce 10 – 15 mm a šířce nejčastěji 120 mm.

Některé WPC desky mají tvar dřevěné palubky, které se běžně používají pro obklad fasády domu či zídek. A právě i k tomuto účelu lze využít dřevoplastová prkna, které se montují na dřevěný nosný rošt pomocí speciálních skrytých kotevních prostředků.

WPC desky lze využít tedy třemi různými způsoby. Je jen na vás, pro co desky využijete vy.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Jsou WPC desky levnější než dřevěná terasová prkna?

Jistě si říkáte, že když existuje materiál s lepšími vlastnostmi, bude se prodávat za více peněz. Je tomu tak i v případě WPC desek na terasu?

Terasová WPC prkna se vyrábí v různých šířkách přibližně okolo 140 mm. Výška terasového prkna je v závislosti na průřezu až 25 mm. WPC desky takových rozměrů pak vychází cenově na 125 – 310 Kč/bm, tedy 900 – 2 200,-Kč/m2. Jedná se o velké cenové rozpětí, na cenu má vliv především tloušťka profilu a povrchová úprava (s vroubkováním, bez vroubkování, přirozená kresba dřeva apod.).

dodavatel

Dřevěná terasová prkna s vroubkováním lze sehnat již za 60 – 120,-Kč/bm, což vychází přibližně na 500 – 900,-Kč/m2. Jedná se však o obyčejné dřevo bez jakékoli povrchové úpravy lakem, lazurou či olejem na dřevo. Nabízeny jsou také dřevěná terasová prkna thermo, která stojí 170 – 300,-Kč/bm, tedy 1200 – 1800,-Kč/m2.

Obecně jsou tedy WPC desky na terasu dražší než dřevěná terasová prkna, je nutné ovšem počítat s tím, že dřevěná terasová prkna je nutné při instalaci nalakovat a lak pravidelně obnovovat.

Montáž WPC desek

K deskám WPC je dostupný sortiment příslušenství a doplňků, díky kterým je pokládka dřevoplastových terasových prken vcelku jednoduchá a zvládne ji každý šikovný kutil. Terasové desky WPC se kotví k nosnému podkladu pomocí speciálních mosazných, nerezových či plastových klipů.

Podklad pro desky WPC může být tvořen dřevěnými hranoly, ovšem to by použití WPC desek ztrácelo svůj smysl. Podklad se tedy zhotoví ze speciálních podkladních profilů pro WPC terasy, které se ukotví do nosného podkladu z betonu či betonových dlaždic. Pro vyrovnání podkladních hranolů se používají k tomu určené vyrovnávací podložky. Ty lze, mimo jiné, během montáže používat také pro vymezení dilatace mezi terasovými prkny a jinými obvodovými konstrukcemi.

Podkladní hranoly jsou profilované a umožňují tak jednoduché nasazení montážního klipu pro uchycení WPC desky. Pro ukončení okraje terasy z WPC desek se používají hliníkové či kompozitní ukončovací lišty. Při montáží je třeba dbát na to, aby byly po všech stranách v a ploše terasy dilatační spáry minimální rozměrů (alespoň 15 mm). Více o pokládce WPC desek naleznete v článku Pokládka terasových WPC desek.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů