Zastřešení a stínění pergoly popínavými rostlinami

Pro komfortní využívání zahradní pergoly je třeba udělat správné zastřešení a stínění pergoly, které nás během posezení ochrání před slunečními paprsky i před deštěm.

Způsobů, jak pergolu zastřešit je několik. Nejoblíbenějším materiálem je polykarbonát a plexisklo, hojně se používá také plechová krytina. Ovšem pro některé je přijatelné zastřešení z popínavých rostlin.

Přírodní zastřešení pergoly z popínavých rostlin

Pokud stavíte klasickou zahradní pergolu ze dřeva, příp. z hliníku, zastřešení můžete realizovat, mimo jiné, i přírodní cestou. Pergolu můžete nechat obrůst popínavými rostlinami, které jsou na pohled nádherné a přes léto vytváří přírodní sluneční clonu, která vás ochrání před slunečním zářením. Nevýhodou je však netěsnost „zastřešení“ a v případě deště se pergola stává nevyužitelnou.

Mezi nejznámější popínavé rostliny patří:

  • Loubinec pětilistý, známý také jako psí víno
  • Břečťan obecný
  • Břečťan kavkazský
  • Zimolez Henryův
  • Vistárie japonská
  • Povíjnice nachová

Pergolu však nemusí obrůstat pouze okrasné popínavé rostliny, ale také rostliny užitkové. Pergolu můžete nechat obrůst vínem, nebo se vám po konstrukci může plazit kiwi.

Stavíte pergolu svépomocí? Potřebujete poradit, zda se obejdete bez stavebního povolení či ohlášení stavby? A víte, jakým způsobem pergolu postavit a jaké jsou možnosti stavby?

Stínění pergoly popínavými rostlinami

Rostliny mohou být pěstovány tak, aby se pouze obtočily kolem nosného sloupku pergoly a teprve na střešní konstrukci se plně rozrostly a vytvořily tak sluneční bariéru. Popínavé rostliny však lze skvěle využít i pro stínění pergoly z bočních stran. Stačí na libovolnou stranu pergoly zhotovit zahradní dřevěnou či ocelovou mříž s oky velikosti 10 x 10 cm až 20 x 20 cm, po které se rostlina bude moci rozpínat. Tento způsob clonění však není vhodný pro pergoly, které se nachází kousek od oken rodinného domu. Obrostlé stěny pergoly by mohly zamezit přístupu denního světla do obytných místností.

Dřevěná zahradní mříž se dá koupit ve specializovaných obchodech a hobbymarketech, šikovný kutil si ji však dokáže vyrobit doma sám. Stačí na to mít pouze dřevěné hranoly, pár vrutů, lak či lazuru a nějaké nářadí.

Pokud se Vám představa pergoly obrostlé popínavou rostlinou nezamlouvá, můžete využít střešní krytiny určené pro zastřešení zahradních pergol.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Pergola
Pergola bude:
Součástí poptávky je:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů