Zateplení starého domu – fasáda, střecha, podlahy

nacenění

Tepelná izolace domu sníží náklady za energie na vytápění až o 50 %. Zateplení starého domu se ale často komplikuje. Problémy dělají především konstrukční nedostatky, vlhké stěny, masivní tepelné mosty či historická hodnota fasády. Jak zateplit starý dům bez nedostatků a dosáhnout uspokojivého výsledku, se dozvíte v následujícím článku.

Jaký typ tepelné izolace pro zateplení starého domu zvolit?

Přístup k zateplení se bude lišit podle toho, zda je stavba pouze zastaralá (a architektonicky nezajímavá), nebo jde o objekt s unikátními historickými prvky.

Zateplení běžného starého domu

V tomto případě je postup podobný tomu u novostavby.

Nejvíce tepla uniká střechou (až 40 %), zateplit se ale doporučuje i obvodové stěny, stropy pod nevytápěnou půdou, ale i podlahu na zemině (zde je však nutná kompletní rekonstrukce domu doprovázena s vybouráním původních podlah).  

Zateplení fasády starého domu

Při zateplení fasády starého domu můžete vybírat ze dvou možností:

 • Fasádní polystyren (EPS 70 F a EPS 100 F). Použít můžete klasický bílý polystyren, nebo šedý polystyren s příměsí grafitu, který nabízí o cca 20 % lepší izolační vlastnosti.  
 • Minerální vata v podobě desek.

Méně často pak používá přírodní izolace na bázi dřeva. Tloušťka izolace závisí na stávající skladbě obvodové stěny, pro obvodovou stěnu z cihelného zdiva tloušťky 450–600 mm však běžně postačí 140 mm tepelné izolace.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zateplení - IN
Co potřebujete zateplit?

Podrobné informace k poptávce

Jakou tepelnou izolaci preferujete?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Zateplení starého domu dřevovláknitou izolací.
Zateplení starého domu dřevovláknitou izolací.

Zateplení střechy starého domu

zateplení střechy se nejvíce využívá kamenných a skelných vat. Obvykle se vkládá mezi krokve a rošty v několika vrstvách. Střechu lze zateplit zevnitř, kdy se tepelná izolace ukládá mezi krokve a pod krokve do připraveného roštu, nebo lze střechu zateplit nadkrokevním způsobem, kdy se tepelná izolace klade na celoplošné bednění z vnější strany krovu. U takového způsobu zateplení střechy se však musí počítat s demontáží stávající střešní krytiny.

V případě zateplení ploché střechy starého domu lze využít jak minerální vatu, tak polystyren. Typ izolace se volí s ohledem na to, k čemu ploché střecha bude do budoucna sloužit – tedy zda bude nepochozí či pochozí, vegetační apod.

Zateplení podlahy a stropů

Podlahy se zateplují standardně podlahovým polystyrenem EPS. Alternativou bývá i minerální vlna, ta se ale nehodí do vlhkého prostředí.

Stropy lze izolovat třemi způsoby:

Tip: Chystáte se na zateplení fasády? Na konci tohoto článku si můžete spočítat orientační cenu zateplení fasády.

 • Kontaktní zateplení stropu – pro zateplení stropu se používá zpravidla minerální izolace v rolích, která se klade mezi trámy či do připravených roštů, nebo minerální izolační desky, které se kladou na povrch nosné konstrukce (betonový stropu, dřevěný záklop apod.).
 • Foukaná tepelná izolace, která se aplikuje do dutin ve stropech pod tlakem. Foukaná izolace může být z polystyrenu, minerální vaty, nebo celulózy.
 • Stříkaná tepelná izolace – jedná se o izolaci na bázi PUR, která se stříká na stávající konstrukci.

Zateplení průměrného rodinného domu vyjde zhruba na 1 000 Kč/m2 + náklady na případné opravy.

Zateplení historické budovy

Tepelná izolace historické budovy bývá z několika důvodů mnohem náročnější. Objekty totiž často disponují architektonicky cennými fasádami, či ozdobnými prvky.

Pro zachování vnějšího vzhledu stavby se proto preferuje pouze zateplení interiéru. K tomu poslouží speciální desky, tvořené směsí křemičitého písku, vápna, cementu a vody. Jsou zdravotně nezávadné, nevznětlivé a vynikají tvarovou stálostí. Navíc zamezují i nebezpečné kondenzaci vlhkosti a šíření plísní.

Pokud z jakéhokoliv důvodu musíte přistoupit ke klasické izolaci fasády, nevyhnete se sporům s památkáři. Kompromisem bývají speciální nátěry, které jsou minimálně invazivní a umožní stavbě dýchat. U všech zajímavých architektonických prvků a ozdob pak většinou lze vytvořit jejich odlitky, které se po stavbě zase vrátí na své místo.

Opravné práce spojené s obnovou vzhledu historické fasády bohužel zvyšují cenu zateplení až o jednu třetinu. Výměnou za to ale značně vzroste jak hodnota nemovitosti, tak i její životnost.

Sanace vlhkého zdiva

Častým problémem starých domů bývají zdi napadené vlhkostí vyžadující opravu. Pokud jsou stěny domu vlhké, je tento problém nutné řešit přednostně. Není však dostačující odstranit pouze vlhkost ze stěn, ale i příčinu vzniku vlhkosti, jinak vám do budoucna vlhkost napáchá nemalé škody.  

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Naštěstí už v současnosti existují osvědčené způsoby, jak tento problém vyřešit:

Injektáž zdiva

Proces spočívá v odstranění omítky a vyvrtání otvorů do spár mezi cihlami. Díry se vyplňují speciální injektážní hmotou.

Podřezání a podrážení zdiva domu

Další možností hydroizolace je zarazit mezi spáry v maltě kusy vlnitého plechu, nebo prořezat drážky pro vložení asfaltového pásu. Podřezání zdiva se provádí řetězovou či lanovou pilou.

Elektroosmóza

Ta probíhá pomocí speciálního stroje, který mění polaritu zdi, která následně, místo nasávání, začne vodu odpuzovat.

Zateplení starého domu – závěr:

Způsob zateplení starého domu vždy záleží na jeho historické hodnotě. U obyčejných nemovitostí v dobrém stavu se postup nelišší od toho u novostaveb. Zateplení historicky hodnotných budov bývá naopak náročné, a to jak z hlediska proveditelnosti, tak i finančně. Při kvalitním provedení ale výsledek opravdu stojí za to.

Cena zateplení fasády


Věděli jste, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci i na zateplení části domu? Nemusíte zateplovat celý dům, stačí jen fasáda, střecha či strop pod nevytápěnou půdou.

Zateplení fasády

Výpočet ceny zateplení fasády

Typ tepelné izolace:
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm fasádního polystyrenu.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm šedého fasádního polystyrenu.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm minerální vaty.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm tepelné izolace.
Včetně pronájmu lešení?

Nová zelená úsporám

V rámci programu Nová zelená úsporám můžete žádat o dotaci až 650 000 Kč na zateplení stávajících rodinných domů.

Ušetříme vám čas s hledáním firmy

Přeji si:

Jaké výhody nabízí odeslání nezávazné poptávky?

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.

Místo realizace

Kam Vám máme kalkulaci ceny zaslat?

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 
Exit Popup - zateplení fasády