Dřív se hluk v domácnostech řešil velkým objemem materiálu. Dnes už ale nemusíte stavět půl metru silnou stěnu z cihel, abyste měli klid. Existují řešení, která i při daleko menší tloušťce tlumí mnohem lépe. Jde o akustické sádrokartony. Používají se k odhlučnění stěn i stropů a jejich montáž se dá časem i přípravou přirovnat k malování.
A kde takový sádrokarton sehnat? Nemusíte chodit daleko. Český výrobce Rigips vyvinul totiž hned dvě unikátní modré akustické desky. Obě jsou protipožární a jedna navíc impregnovaná, takže ji můžete klidně použít i v koupelně. Modrý SDK od Rigipsu má tloušťku jen 12,5 mm, ale když se doplní o kvalitní minerální izolaci, odhluční byt líp než 20centimetrová stěna z dutinových cihel. Čím to je? Kombinace modrého SDK a minerální izolace totiž dosahuje skvělé vzduchové neprůzvučnosti.
Jak poznáte dobrou zvukovou izolaci? Dívejte se na čísla
Vzduchová neprůzvučnost je pro odhlučnění bytu zásadní: určuje totiž, jak moc vybraná konstrukce (skladba materiálů) tlumí hluk přicházející z vedlejší místnosti nebo domácnosti. Jde přitom o zvuky, které se šíří vzduchem a prostupují přes stěnu či strop. Proto název vzduchová neprůzvučnost. Veličina se značí Rw , udává se v decibelech a platí, že čím větší číslo, tím lépe konstrukce tlumí hluk.
Že vám čísla nic neřeknou? Poslechněte si účinek modrých akustických desek na vlastní uši: v aplikaci dBstation si jednoduše vyberete prostředí, které vás zajímá (byt, nemocnici, hotel nebo kancelář) a zvolíte typ stěny mezi dvěma místnostmi. Okamžitě uslyšíte rozdíl mezi vzduchovou neprůzvučností cihlové příčky, betonové zdi nebo SDK konstrukce z modrých akustických desek Rigips.
Kromě výborné vzduchové neprůzvučnosti se akustický sádrokarton Rigips pyšní ještě jednou výjimečnou vlastností: jako jediný na trhu čistí vzduch. Obsahuje totiž technologii Activ’Air®, která rozkládá emise formaldehydu. Ten se používá pro výrobu barev, lepidel, a bývá tak součástí nábytku, podlahových krytin nebo textilií. Výrobci musí jeho koncentraci samozřejmě kontrolovat, ale proč neudělat pro svoje zdraví ještě krok navíc?
Activ’Air® dlouhodobě odstraňuje až 70 % formaldehydu ve vnitřních prostorách a funguje i víc jak 50 let. Jeho účinnost navíc nesníží ani malování, ale je potřeba použít prodyšný nátěr. Skvěle vám poslouží třeba weberdeco fresh. I on aktivně odstraňuje formaldehyd z vnitřního prostředí.
Pro maximální účinek doplňte SDK minerální izolací
Jak už bylo řečeno, akustické desky se pro ještě lepší výsledek kombinují s další zvukovou izolací. Konkrétně jde o minerální vlnu nebo vatu. Vybírat můžete např. u výrobce ISOVER, který má produkty přímo určené k izolaci příček a podhledů. Třeba se skelnou vlnou ISOVER Piano se dá vzduchová neprůzvučnost zlepšit až o 18 dB. (Vždy záleží na konkrétních podmínkách a konstrukci.) Kamennou (nebo čedičovou) izolaci ISOVER Aku zase skvěle využijete (nejen) ve dřevostavbě, protože významně zvyšuje požární odolnost konstrukce.
Pokud tápete, jaký materiál přesně nakoupit, využijte kalkulátor od Rigipsu. Jednoduše vyberete, jestli plánujete stavět akustickou příčku, předstěnu nebo podhled a zadáte rozměry chystané konstrukce. Kalkulátor vám okamžitě doporučí vhodný sádrokarton, izolaci i spojovací materiál a spočítá, kolik čeho budete potřebovat. Pak můžete produkty rovnou objednat u prodejce stavebních materiálů nebo dokonce poptat materiál včetně práce.
Modré akustické desky v praxi aneb Jak předstěna odhlučnila byt v paneláku
Žijete v panelovém bytě a slyšíte každé bouchnutí dveří, každý krok na chodbě i hučení výtahu? Pak vám může pomoct sádrokartonová předstěna, která se namontuje z jedné strany na stávající zeď. Stejně jako v realizaci z následujícího videa, kdy hluk vyřešila konstrukce z modrých akustických desek Rigips v kombinaci s minerální izolací ISOVER. Zvuková neprůzvučnost se v tomto případě zlepšila z původních 47 dB na 53 dB.
Montáž zvládnete sami, jen dejte pozor na detaily
Sádrokarton obecně má (mimo jiné) jednu velkou výhodu: dobře se s ním pracuje a oproti klasickému zdivu skoro nic neváží. Do instalace se tak můžete pustit klidně svépomocí. Ať už ale budete stavět SDK příčku, předstěnu nebo sádrokartonový podhled, pamatujte, že základem je dobře postavená konstrukce. Například myslete na akustické těsnění, které se lepí na sádrokartonové profily a zabraňuje přenosu dalšího hluku.
Pokud byste si nevěděli rady, jaké koupit desky, SDK profily a další materiál, obraťte se na Centrum technické a obchodní podpory Saint-Gobain (zkr. COP). Na telefonu tam sedí odborníci přes suchou výstavbu, izolace i fasády a poradí vám jak s výběrem produktů, tak s instalací. COP můžete kontaktovat i přes formulář: jednoduše vyplníte, s čím potřebujete pomoci, necháte na sebe kontakt a lidé z technické podpory už se vám sami ozvou.
A jestliže si chcete ušetřit práci, poptejte rovnou zkušenou firmu, co provede montáž za vás. Na portálu NejŘemeslníci.cz najdete skoro 3 000 profesionálů, kteří mají sádrokarton v malíčku.