Životnost dřevostavby

Dřevostavby nemají v České republice ani zdaleka takový úspěch jako zděné stavby, i přesto však zájem o ně pořád více a více roste. Faktorů, které stojí za nerozhodnými potencionálními zájemci je mnoho. Ať už jde o její požární nebo akustickou odolnost, náchylnost na vlhkost, vytápění anebo životnost. O životnosti bude pojednávat dnešní článek. Kolika let dosahuje životnost dřevostavby a co životnost ovlivňuje?

Životnost dřevostavby – klidně i přes 100 let

Stavební materiály, jako je dřevo a kámen, jsou tu s námi již po staletí. Dřevo můžeme tedy považovat za jeden z nejstarších materiálů, který přetrvává díky svým skvělým fyzikálním a mechanickým vlastnostem až dodnes. Postupem času se technologie dřevostaveb vyvinula na úplně jinou úroveň, než tomu bylo kdysi. Moderní montované dřevostavby mají výhodu v oblasti rychlosti výstavby, šetrnosti k životnímu prostředí a dlouhé životnosti. Obzvlášť velkou vitalitu mají sruby a roubenky (v České republice i 150 let). Kvalitně postavená dřevostavba vám může vydržet klidně i 100 až 150 let. Velice důležité je v rámci dlouhé životnosti dřevostaveb nízká vlhkost v konstrukci. Jak možná již sami víte, dřevo obecně je více náchylné na napadení dřevokaznými hubami nebo hmyzem, a proto je volba vhodných a přijatelných podmínek pro stavbu podstatná.

Životnost dřevostavby - roubenka
Některé roubenky jsou staré i přes sto let a stále jsou v dobrém technickém stavu.

Co stojí za dlouhou životností?

Ať už je řeč o masivních nebo montovaných dřevostavbách, jejich životnost může být i přes 100 let. Záleží na mnoha faktorech ovlivňujících tuto okolnost. Dřevostavba musí být postavena z kvalitního dřeva (především by měla být opatřena správnou izolací) a během realizace nesmí být podceněny sebemenší technologické detaily. Tohle pravidlo však platí i u zděných staveb. V zásadě hodně záleží na dodavateli, kterého zvolíte (zručnost stavební firmy a odborný návrh konstrukce). Prokazatelně kvalitní služby naleznete podle referencí, můžete se také poptat přátel nebo zkušených stavebníků. Životnost dřevostavby vám prodlouží i vhodná a kvalitní údržba. To, jak se budete k domu samotnému chovat, se vám odrazí v její „dlouhověkosti“. Dalším důležitým parametrem je účel dřevostavby a provedená konstrukční ochrana dřeva.

Dlouhou životnost dřevostavby zajistí nejen kvalitní návrh, ale také způsob samotné realizace dřevostavby.
Dlouhou životnost dřevostavby zajistí nejen kvalitní návrh, ale také způsob samotné realizace dřevostavby.

Životnost dřevostavby a ochrana před vlhkostí

Během výstavby a samotného plánování projektu musíme dbát na zákonné požadavky, které nám udává stavební norma. Ve finále můžeme říci, že jsou dřevostavby v ohledu životnosti srovnatelné se stavbami na bázi jiných materiálů. Přeci jen je každý dům ohrožován vzlínavostí vody nebo nadměrnou vlhkostí zapříčiněnou nedostatečným větráním. Nejen dřevo – i jiné materiály by neměly být v přímém kontaktu s vodou. Především moderní montované dřevostavby perfektně prokazují, že není v oblasti životnosti žádný rozdíl mezi zděnou a dřevěnou stavbou.

Vliv běžného užívání na životnost dřevostavby

Dřevostavba stejně jako každý jiný rodinný dům potřebuje určitou péči. Pokud se budete o váš dům dobře starat, využijí ho dozajista i následující generace potomků. Během jeho působení projde stavba různými rekonstrukcemi, tak to prostě ve většině případů funguje. Opotřebení rozdělujeme na morální a funkční.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Míra morálního opotřebení je hodnocena aktuální dobou. Stav vašeho domu může být z funkčního hlediska naprosto v pořádku. Omítka není poškozená, střecha je v perfektním stavu, nikde vám neuniká teplo, nezatéká atd. Začíná být ovšem morálně opotřeben – jeho hodnota klesá. Společně s životním stylem a modernizací bytů se totiž nároky na bydlení mění.

Funkční (fyzické) opotřebení nám udává technický stav objektu. Zde se právě bavíme o již zmíněném zatékání nebo úniku tepla. Fyzické opotřebení není (na rozdíl od morálního) neustálé.

A právě ono morální opotřebení nastane ve většině případů dříve než opotřebení funkční a majitelé jsou nuceni provádět různé rekonstrukce.

Slyšeli jste už o „okálech“?

Okály jsou montované dřevodomky vyráběné v 70. letech. Problém u okálů v dnešní době nastává u jejich srovnávání s moderními dřevostavbami. Jejich stav však neodpovídá aktuálním stavebním požadavkům daných normou. Lze je rekonstruovat, ale podle našeho názoru by bylo lepší volbou postavit novou dřevostavbu (z hlediska investice).

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Předpokládaná životnost u tohoto typu domu byla pouhých 30 let a možná byl právě tohle důvod, proč vznikl mýtus o krátké životnosti staveb na bázi dřeva.

Víte, jaká je nejstarší dřevostavba světa?

Jde čistě jen o zajímavost, která by mohla doplnit váš všeobecný přehled. Nejstarší dřevostavba se nachází v Japonsku ve městě Ikaruga, jedná se o buddhistický chrám Hórjúdži. Tohle přední náboženské centrum bylo založeno v roce 604 našeho letopočtu a po prodělání požáru bylo o 36 let později v plně funkčním stavu. Navzdory všem následujícím požárům, válkám a zemětřesením, které se v této oblasti často vyskytují, stojí překrásná stavba již více než 1300 let. Chrám je nyní nejstarší dochovanou dřevostavbou na světe a od roku 1993 je zařazený na Seznam světového dědictví UNESCO.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů