Stavebnicové domy – montované nebo také modulární domy

Po vlastním bydlení touží každý z nás a investice do bydlení znamená zároveň dobře uložené peníze. Ale nikomu se nechce čekat dlouhou dobu při výstavbě domu klasickou technologií. V dnešní uspěchané době chceme všichni bydlet rychle. Výrazné zkrácení celého procesu výstavby umožňují takzvané stavebnicové domy.

Jak název napovídá, jedná se v podstatě o skládačku z jednotlivých prefabrikovaných dílů – stavebnice. Na trhu je v současnosti dost firem, které nabízí tento typ výstavby, takže je z čeho vybírat.

Stavebnicové domy a jejich možnosti

Můžete si nechat postavit hrubou stavbu nebo stavebnicový dům na klíč. Vybrat si můžete z celé řady typových domů, od malých bungalovů až po vícegenerační patrové domy, ale firmy jsou většinou schopné postavit i stavebnicový dům podle vašich individuálních představ. Od toho se ovšem odvíjí výsledná cena. U některých typů stavebnicových domů je dokonce možné objednat si jednotlivé díly a dům postavit svépomocí.

Hlavní výhody montovaných domů

Předností takové výstavby je bezesporu rychlost, většina firem je schopna postavit montovaný dům k nastěhování do půl roku. Mají však i spoustu dalších přínosů. Mezi nejdůležitější patří:

 • vyloučení mokrého procesu výstavby, takže po dokončení výstavby se můžete hned nastěhovat, žádné vysychání a vymrzání není potřeba,
 • jednoduchá realizace, protože všechno je předvyrobeno a nachystáno,
 • stavebnicové domy mají výborné tepelně izolační vlastnosti,
 • stavebnicové domy vyhovují nízkoenergetickým standardům, takže mají nižší náklady na provoz a většinou jsou firmy schopné vyhovět i požadavkům na pasivní dům,
 • z důvodu nízké tloušťky stěn získáte větší užitnou plochu domu,
 • vzhledem ke krátkým dobám výstavby je větší záruka dodržení ceny, protože se do ní nepromítne případné zdražení materiálu,
 • montované domy jsou ekologické, využívají přírodní a obnovitelné zdroje.

Na co je třeba si dát pozor při rozhodování?

Abychom nezůstaly pouze u výhod, zmíníme také nevýhody stavebnicových domů. Mezi největší patří:


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

 • Stavebnicové domy z lehkých prvků mohou mít horší zvukově izolační vlastnosti,
 • vzhledem ke kvalitní tepelné izolaci se v zimě montované domy sice velice rychle vytopí, ale také rychleji vychladnou, protože nemají dostatečně velkou akumulační schopnost.

Jaké základy vyžadují montované stavebnicové domy

Vlastní montáž stavebnicových domů se zpravidla provádí na betonovou základovou desku, ale i betonáž desky lze nahradit použitím speciálních zemních kotev, díky kterým jsou základy pro stavebnicový montovaný dům nachystány během jediného dne. Odpadá tak veškerý mokrý proces a doba potřebná k vyzrání betonu.

Dřevěný stavebnicový dům lze posatvit na základových patkách nad úrovni terénu.
Dřevěné stavebnicové domy lze postavit na základové desce, ale i na provětrávaných základech Crawl Space – betonové základové patky nad úrovní terénu.

Stavebnicové domy lze založit také na základových patkách, kdy podlaha přízemí domu je nad úrovní terénu a nachází se pod ní vzduchová kapsa. Řeč je o tzv. Crawl space základech. Základové patky mohou být vybetonovány do bednění, častěji se však pro jejich stavbu používá ztracené bednění.

Rozdělení montovaných stavebnicových domů

Podle použitých materiálů můžeme stavebnicové domy rozdělit do tří základních skupin:

 • dřevěné stavebnicové domy,
 • betonové stavebnicové domy,
 • kovové stavebnicové domy.

Montované dřevěné stavebnicové domy

Montované dřevostavby jsou v současné době velice vyhledávané. Většinou jde o lehké konstrukce, kde nosnou část tvoří dřevěná sloupková konstrukce z KVH profilů opláštěná z obou stran nejčastěji OSB, dřevovláknitou nebo cementotřískovou deskou. Vzniklý prostor je vyplněný tepelnou izolací, například minerální čedičovou vatou. Z vnější strany je stěna stavebnicového domu zateplená kontaktním zateplovacím systémem, z vnitřní strany je parozábrana a instalační předstěna ze sádrokartonu. Stěny se montují buď přímo na stavbě, nebo ve výrobně a na stavbu se dovezou již hotové panely případně i celé stěny.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Kromě těchto lehkých konstrukcí se pro výstavbu dřevostaveb používají i CLT panely, vyrobené z kolmo na sebe lepených vrstev masivního dřeva, čímž se snižují dodatečné tvarové změny vzniklé tím, že dřevo „pracuje“. Stěny se používají na nosnou konstrukci, mají výbornou statickou únosnost a vytváří příjemné mikroklima. Z vnější části se zateplují běžnými zateplovacími systémy. K masivnějším montovaným dřevostavbám patří také roubené domy a sruby, stavěné z trámů nebo kulatiny.

Montované stavebnicové domy se nejčastěji staví z KVH hranolů a OSB desek.
Montované stavebnicové domy se nejčastěji staví z KVH hranolů a OSB desek.

Montované betonové stavebnicové domy

Při výstavbě stavebnicových betonových domů se používá velkoplošných dílů z keramického betonu, které mají vysokou pevnost jako běžný beton, ale díky keramickému plnivu nízkou objemovou hmotnost a výborné izolační vlastnosti.

Montované kovové domy

Nosnou konstrukcí montovaných kovových domů jsou ocelové profily. Princip jejich výstavby je velice podobný lehkým montovaným dřevostavbám, rozdíl je pouze v materiálu nosné konstrukce. Zvláštním typem stavebnicových domů jsou domy z kontejnerů.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů