Betonový dům velmi dobře akumuluje teplo. Je odolný, nabízí dlouhou životnost a rychlou výstavbu.

Beton jako stavební materiál je známý už po staletí a v dnešní době má ve stavebnictví nezastupitelnou pozici. Přesto si většina lidí nedovede představit rodinný dům z betonu. Při této představě si vybavíme panelové domy z doby socialismu s netěsnícími okny a špatnou zvukovou izolací, díky které všichni věděli, co se právě odehrává u sousedů. Tak nějak jsme si beton prostě zprotivili a považujeme jej za studený, neosobní, ošklivý materiál, který je pro rodinný dům nevhodný. Ale je to velký omyl. Co vám nadídne betonový dům?

Co je vlastně beton?

Beton jako stavební materiál používali již staří Římané, kteří první zjistili, že sopečný popel smíchaný s vodou vytvoří směs, která díky chemické reakci postupně ztvrdne, a nazvali ji cementum. Odtud dnešní název pro cement. Díky tomuto objevu byli schopni postavit monumentální stavby, které můžeme obdivovat dodnes. Od té doby prošla výroba betonu dlouhým vývojem.

Složení betonu

Klasický beton se v podstatě skládá ze tří surovin: vody, plniva a pojiva. Plnivem bývá nejčastěji štěrkopísek, ale v moderním stavitelství se používají i jiné přírodní materiály, které dodávají betonu jedinečné vlastnosti. Pojivem je cement, nejčastěji šedý prášek získaný rozemletím vypáleného vápence. Z výčtu uvedených složek je zřejmé, že beton je materiál veskrze přírodní. Více informaci ke složení betonu.

Pokud tedy přemýšlíte o stavbě domu, který by byl z přírodních materiálů, potom je betonový dům jednou z možností. Podle typu výstavby můžeme rozdělit domy z betonu do dvou skupin:

 • Montované betonové domy,
 • a monolitické betonové domy.

Co v dnešní době znamená montovaný betonový dům?

Montované betonové domy jsou ty, které se sestavují přímo na stavbě z prefabrikovaných dílců. Na rozdíl od panelových domů, které se stavěly v bývalém Československu, a které byly pověstné špatnou tepelnou a zvukovou izolací, jsou dnešní montované betonové domy charakteristické vysokou kvalitou výroby, výbornými izolačními schopnostmi a jsou schopné splnit i požadavky nízkoenergetického nebo pasivního standardu.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Velkoplošné dílce pro montované betonové domy jsou vyrobeny z odlehčeného betonu, který je stejně pevný a trvanlivý jako klasický beton. Místo štěrkopísku je zde však použito keramické kamenivo, které se vyrábí z přírodních jílů vypalováním v rotačních pecích. Z jílu se nejprve vyrobí granule, které při výpalu prudce zvětší objem, takže uvnitř vznikne dutina zajišťující nízkou hmotnost při zachování vysoké pevnosti.

Díky tomuto materiálu mají betonové dílce řadu výborných vlastností. Mezi nejdůležitější patří:

 • Nižší objemová hmotnost, to znamená, že dílce jsou podstatně lehčí oproti dílcům z klasického betonu,
 • snadná zpracovatelnost, která nám zaručí, že dodatečné úpravy, jako například vrtání do zdí, zvládneme bez speciálního nářadí,
 • vodotěsnost,
 • žáruvzdornost a mrazuvzdornost,
 • velice příjemné mikroklima,
 • výborné tepelně i zvukově izolační vlastnosti,
 • dlouhá životnost.

Jak dlouho trvá stavba montovaného betonového domu?

Hrubá stavba při použití velkoplošných dílců je velice rychle hotová. Šetří čas i práci. Odpadá zdlouhavé sekání drážek pro rozvody, všechno je totiž předchystáno ve výrobě. Samotná výstavba montovaného domu je v podstatě suchý proces, nemusíte čekat, až stavba vyschne a po dokončení hrubé stavby můžete ihned pokračovat v interiéru. Dílce jsou rovné a hladké, takže uvnitř místností stačí natáhnout tenkovrstvou omítku. Díky výborným technickým vlastnostem keramického kameniva mají stěny malou tloušťku, což vám umožní získat větší prostor k bydlení.

A jak dlouho tedy trvá výstavba betonového montovaného domu? Hrubá stavba je hotová za 4 dny, dům k dokončení za dva měsíce a betonový dům na klíč do půl roku. Ihned po dokončení se můžete nastěhovat.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Betonový dům z monolitického betonu
Monolitický betonový dům

Co je to monolitický betonový dům?

Proces, při kterém se na stavbě vybuduje bednění a to se následně vylije dovezeným betonem, se nazývá monolitický. Jestliže nejste příznivci montovaných staveb a přesto vás představa betonového rodinného domu láká, můžete využít tento typ výstavby přímo na místě.

Dnešní moderní výstavba monolitických rodinných domů využívá systém ztraceného bednění, to znamená, že bednění zůstává součástí stavby. Výhodou tohoto systému je především časová úspora, není totiž nutné čekat, až beton v konstrukci získá patřičnou pevnost, požadovanou pro odstranění bednících desek. Většinou se používají desky z dřevěné štěpky, spojené cementem. Proti plísním, hlodavcům a vlhkosti jsou ošetřené vodním sklem. Jedná se o přírodní materiál šetrný v každém ohledu k životnímu prostředí. Mezi nesporné výhody tohoto systému patří zejména:

 • Příznivé tepelně izolační vlastnosti stěn, betonové jádro akumuluje teplo a deska tvoří izolant, který chrání stěnu před prostupem tepla, čímž se vytvoří v domě příznivé mikroklima jak v létě, tak v zimě,
 • velká variabilita při výstavbě, bednění může mít libovolný tvar,
 • výborné akustické vlastnosti, deska dobře pohlcuje zvuk a zajistí tiché prostředí,
 • dlouhá životnost,
 • velká stabilita a pevnost stavby,
 • zdravotní nezávadnost použitých materiálů,
 • vysoká protipožární odolnost.

Štěpkocementové desky si zachovávají charakter dřeva, čímž je zajištěna dobrá zpracovatelnost. Vzhledem k vysoké variabilitě výstavby umožňují desky libovolné řezání otvorů, prostupů a kanálů na cokoliv. Samotná výstavba formou ztraceného bednění znamená velkou úsporu času. Za jak dlouho tedy můžete mít postavený monolitický betonový dům? Hrubá stavba je hotová přibližně za 9 týdnů, monolitický betonový dům na klíč je hotový do čtyř měsíců.

Ztracené bednění se při stavbě domu využívá poměrně často. Mnozí jej však znají ve formě betonových tvárnic, které se vyskládají v několika řadách nad sebou, osadí se ocelová výztuž a následně se vzniklá dutina vylije čerstvým betonem. Toto ztracené bednění se hojně používá pro stavbu základů domu, plotu, obezdění zahradního bazénu, založení pergoly, terasy atd.

 Další variantou je stavba bednění z polystyrenu. Jedná se o tzv. ICF systém – domy z polystyrenu. Šalování pro odlití betonové konstrukce domu je tvořeno tvarovkami různých rozměrů z tvrzeného polystyrenu. Výhodou tohoto systému je velmi rychlá a jednoduchá výstavba bednění. Další výhodou, ale současně také i nevýhodou, je dobrá tepelně-izolační schopnost polystyrenu, které se po odlití betonové konstrukce nachází na obou stranách stěny. Polystyren z venkovní strany vytváří tepelně-izolační obálku budovy, ovšem z vnitřní strany snižuje schopnost akumulace tepla do betonového jádra. Takový dům z betonu může trpět nízkou tepelnou akumulací tepla.

V čem je betonový dům výjimečný?

Klasická výstavba z cihel či jiných zdících prvků je zdlouhavá a neefektivní. Hotové domy je potřeba dodatečně zateplit. Oproti tomu betonové domy mají krátkou dobu výstavby a nemusí se zateplovat, tepelná izolace je totiž zpravidla součástí stěny.

Tloušťka stěny je u betonových domů podstatně menší než u stěn z tradičních zdících materiálů, čímž získáte větší prostor k bydlení na stejné zastavěné ploše domu.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


S ohledem na použitý materiál je betonový dům extrémně odolný a nehořlavý. Jeho životnost je v podstatě neomezená. Ve srovnání s tím životnost dřevěných montovaných domů zdaleka takových hodnot nedosahuje.

Dřevěné domy nejsou tolik stabilní, dřevo stále pracuje a v místnostech se objevují trhliny. Velice rychle naakumulují teplo, ale také velice rychle vychladnou. Oproti tomu betonové domy nabízí tepelnou akumulaci podstatně větší a dlouhodobější. A to i ve srovnání s cihlou.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů