3 způsoby, jak odstranit mech ze střechy domu

Pokud vás trápí mech na střeše a přemýšlíte, jak jej trvale odstranit, máme pro vás návod. Jako vždy existuje několik způsobů, jak odstranit mech ze střechy. Jedná se o chemické látky či přípravky, které mech zlikvidují od kořene, někdy však postačí i mechanické čištění.

Mech často ulpívá na severně orientovaných střešních rovinách, kde je méně slunečního svitu a vyšší vlhkost. Nejlépe se mechu daří na starých vláknocementových krytinách (eternitu) s příměsí cementu, ale i na starších pálených taškách.

Nejenže mech na střeše nevypadá esteticky, ale může mít na svědomí také narušování střešní krytiny a zadržování vody na střeše. Kromě toho při silném dešti ze střechy opadá a nadělá nepořádek kolem domu, v horším případě ucpe podokapní žlaby a svody. To jsou hlavní 4 důvody, proč mech ze střechy odstranit co nejdříve.

Riziko zatékání vody pod střešní krytinu hrozí například u střešních eternitových vlnovek, které se nachází na řadě průmyslových a zemědělských objektech. Mech se často vyskytuje v odtokovém žlábku krytiny a mnohdy vyroste do stejné výšky, jako je výška vlny. To zapříčiní hromadění dešťové vody ve žlábku, která pak může zatékat do příčné, výše položené spáry mezi dvěma tabulemi. Při silnějším dešti tak pod krytinu zateče nezanedbatelné množství vody, která může napáchat rozsáhlé a nevratné škody.

Jak postupovat při odstranění mechu ze střechy?

Základní postup odstranění mechu ze střechy je mechanické čištění. Na mechanické odstranění mechu ze střechy domu poslouží výborně špachtle, rýžový kartáč, smeták se silnými štětinami či vysokotlaký čistič, neboli wapka. Mechanické čištění se však nedoporučuje zejména u staré eternitové střechy s obsahem azbestu. Ten se použitím hrubé síly může z krytiny uvolnit, což je vzhledem k jeho nebezpečným vlastnostem nežádoucí. Navíc ne každá střecha je dobře přístupná natolik, aby bylo možné ji tímto způsobem očistit.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jak odstranit mech ze střechy, když to mechanicky nelze?

Mechanické odstranění mechu ze střechy je pouze dočasné řešení. Mech se po nějaké době znovu objeví. Je to způsobeno především tím, že se mechanickým čištěním mnohdy nezlikvidují kořeny mechu. Na ty je třeba použít chemii. Existují tři základní cesty k odstranění mechu ze střechy. Použít lze:

– modrá skalice (síran měďnatý CuSO4)

– hašené (pálené) vápno,

– chemické přípravky určené přímo k likvidaci mechu na střeše.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Modrá skalice s mechem na střeše zatočí

Modrá skalice neboli síran měďnatý, je bílý prášek, který při přijímání vody zmodrá. Využívá se v řadě odvětví, ve stavebnictví se používá například k impregnaci dřeva proti hnilobě či ke zmíněné likvidaci mechu na střeše. Modrá skalice je běžně dostupná v drogeriích či specializovaných obchodech. Na střechu porostlou mechem se aplikuje pomocí stříkací pistole či postřikovače. Dávkování modré skalice je dle návodu uvedeném na obalu výrobku, nejčastěji 10 – 20 g látky na 1 litr vody.

Související články:

Rekonstrukce eternitové střechy

Co se starou střechou z eternitu?

Hašené, nebo pálené vápno na likvidaci mechu?

Vápno je také dobrým pomocníkem při boji s mechem. Vápno lze použít například jako hašené. Ve vodě stačí rozmíchat určité množství vápna tak, aby vznikla řídká směs, která lze nanášet postřikovačem. Před nalitím vápenného mléka do postřikovače je však vhodné směs přecedit, aby se z roztoku odstranily hrubé částice, které by mohly ucpat trysku.

Použít lze i pálené vápno, které se na střechu ve slabé vrstvě nachází. Pálené vápno se vyhasí při prvním dešti a odstraní tak nechtěný mech ze střechy.

Přípravky na likvidaci mechu

Pokud se vám nechce pořizovat modrá skalice či pytel vápna, můžete zakoupit přípravek určený přímo k likvidaci mechu. Těch je na trhu několik různých druhů a sehnat se dají v supermarketech, drogeriích, hobbymarketech a v různých e-shopech. Mezi nejznámější patří například Mech stop, Chemi Q Roof, Bio-ren, nebo Kuprikol.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Jak chemické přípravky aplikovat na střechu?

Chemické přípravky lze na střechu aplikovat buď štětcem (v případě střechy s menším sklonem), příp. lze použít ruční postřikovače. Pro nanášení účinné látky si vyberte vhodný termín, nejlépe v suchém období, kdy nebude pršet, aby se látka stihla vstřebat a byla tak účinná. Vhodné je též postřikovat střechu v bezvětří, aby nedošlo k zanesení účinné látky tam, kam nechcete. Před aplikací látky tedy sledujte předpověď počasí.

 

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů