Akrylátový tmel na popraskanou omítku kolem oken

Nechali jste si před časem vyměnit okna za nová a nyní se vám tvoří trhliny v omítce u rámu okna a omítka se začíná drolit? Jedná se o klasický projev rozdílných teplotních roztažností dvou materiálů či roztažnosti/smršťování v závislosti na vlhkosti okolního prostředí. Nevěšte hlavu, s trhlinami si poradí akrylátový tmel.

Pokud je napojení omítky na rám okna provedeno špatně, objeví se časem trhlina. Žádná z omítek není natolik pružná a odolná, aby toto namáhání snesla. V interiéru je tato závada pouze estetického rázu, v exteriéru však může způsobit drolení omítky ze spáry vlivem působení klimatických podmínek.

Pokud se vám tato trhlina v omítce vytvořila a chcete ji opravit, poradíme vám, jak na to.

Akrylátový tmel pro opravu trhlin v omítce

Akrylátový tmel je možné zakoupit v kartuších, ze kterých se tmel aplikuje do trhliny pomocí aplikační pistole. Trhlinu v omítce je však nutné nejprve očistit a zbavit nesoudržných částí. Akrylátový tmel vytváří pevný, plasticko-elastický spoj. Tmel přilne na většinu stavebních materiálů – sádrokarton, dřevo, zdivo, beton, plech.

Při výběru akrylátového tmelu je třeba vybrat ten správný. Akrylátové tmely se dělí na interiérové a exteriérové, které jsou mrazuvzdorné a odolné povětrnostním podmínkám. Nemrazuvzdorný akrylátový tmel by venku dlouho nevydržel a trhlina v omítce u okna by se objevila znovu.

Pokud máte na domě štukové omítky, pro opravu trhlin v omítce použijte akrylátový štukový tmel. Tento tmel obsahuje na rozdíl od obyčejného akrylátového tmelu příměs křemičitého písku, který zaručuje trvale pružný a pevný spoj se štukovou omítkou.

Aby bylo docíleno opravdu pevného spoje, lze pro opravu trhliny v omítce okolo oken použít bandáž z plastové výztužné mřížky (perlinka), nebo z netkané textilie. Na trhlinu se nejprve nanese tmel, který se po povrchu rozetře, do tmelu se poté aplikuje bandáž, hladítkem či špachtlí se bandáž zatlačí do tmelu a ještě jednou se povrch přetáhne další vrstvou akrylátového tmelu.

Pro opravu větších trhlin či vydrolených částí je možné zakoupit akrylátový pastovitý tmel, který se na trhlinu nanáší pomocí špachtle.

APU lišta zabrání tvorbě trhlin

Pokud se teprve chystáte okolo oken natahovat omítku, pro omítání použijte tzv. APU lištu. Jedná se o plastový profil se dvěma samolepicími vrstvami – jedna slouží pro nalepení profilu na rám okna nebo dveří a druhá slouží pro nalepení ochranné fólie na okno. APU lišta díky aplikovanému pěnovému těsnění vytváří pružný spoj na rozhraní omítky a rámu okna či dveří a zabraňuje tak tvorbě trhlin v omítce. Díky APU liště je tak možné vytvořit esteticky dokonalé ostění okolo oken, které se nebude časem drolit.

APU lišta má ještě jednu výhodu – během omítání ostění zastává funkci omítníku a je díky ní možné dosáhnout přesné tloušťky omítky v celé ploše.

Aplikace APU lišty je velmi jednoduchá, zvládnete ji i svépomoci. Stačí pouze lištu přiložit na rám a za postupného odstraňování krycí pásky profil na rám okna přitlačovat, aby došlo k dokonalému spojení.