Ve většině z nás bohužel stále přežívá myšlenka, že architektonická studie a vlastně i spolupráce s architektem, je něco, bez čeho se bez problémů obejdeme. Obzvlášť v době, kdy existuje tolik typových dřevostaveb. Opak je pravdou. Právě tato studie je bezesporu nejdůležitější částí celého procesu přípravy výstavby dřevostavby. V tomto článku si uvedeme důvody, proč tomu tak je.
Proč si nechat udělat architektonickou studii?
Člověk je vnějším prostředím ovlivňován více, než si je ochoten připustit. Prostor kolem nás je vnímán všemi smysly a ty mají pak hlavní vliv na naše rozpoložení. Každý z nás je jiný a tudíž máme rozdílnou představu o tom, jak by náš dům měl vypadat. Klademe rozličné požadavky na dřevostavbu, kterou si chceme pořídit. V tom nám typový dům nikdy nemůže maximálně vyhovět. Důležitým faktem je i to, že typový dům sice na první pohled v katalogu vypadá úžasně, ale je třeba si uvědomit, že každý pozemek je jiný, a to z hlediska reliéfu i okolního prostředí. Architektonická studie se tyto dva fenomény snaží skloubit a převést je do individuálních požadavků každého z nás.
Architektonická studie nastíní dispozici stavby
I přes to, že je architektonická studie spíše uměleckým dílem než technickým řešením, musí architekt ve svém návrhu zohlednit i následující faktory. Především plně funkční, esteticky příjemnou a variabilní vnitřní dispozici objektu. Dále vhodnou energetickou koncepci dosaženou přesným půdorysným a prostorovým řešením návrhu. Je určitě na místě zmínit, že kvalitní studie vám může ušetřit spoustu peněz. Už jen správná orientace místností vzhledem ke světovým stranám vám za dva roky ušetří více peněz, než jste investovali do služeb architekta. Totéž platí pro efektivní využití prostoru. Mnohdy máme v domech prostory, které nemáme možnost využít. Každý takový metr čtverečný či krychlový nevyužitého prostoru stojí spousty peněz, ať už na materiál při realizaci nebo na vytápění při mnohaletém využívání budovy.
Jediným úskalím je náš přístup, jakožto investora, k architektovi. Neměli bychom mu nechávat příliš volnou ruku, jelikož by pak mohl tvořit návrh spíše pro sebe než pro nás, ani bychom neměli tvrdohlavě trvat na svých představách a nechat se přesvědčit správnými argumenty k tomu či jinému řešení. Ideálem je cokoli mezi těmito dvěma extrémy.
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.