Automatické zavlažování trávníku – druhy zavlažování, postup instalace

soutez

Máte doma trávník, který vám můžou závidět všichni sousedi? Tak to se vsaďte, že vám ho určitě závidí. A jistě si říkají – jak to dělají, že je ten jejich trávník pořád tak udržovaný? Jak ho asi zavlažují, že je stále tak rovnoměrný?

Způsobů zavlažování trávníku je spousta. Můžete chodit každý večer s konvičkou a zalévat metr po metru – což je ale dosti náročný a zbytečně složitý způsob, lepší variantou je však automatické zavlažování. Že nevíte jaké? Rádi vám poradíme. A pokud si myslíte, že by to byly jen vyhozené peníze, je zde dokonce možnost, jak si jej postavit úplně sám! Že nevěříte? Tak čtěte!

Výhody automatického zavlažování trávníku

Velkou výhodou automatického zavlažovacího systému je fakt, že klidně můžete například odjet na dovolenou s pocitem, že o váš trávník bude stále postaráno, aniž byste se museli o cokoli starat. Každodenní závlaha je nutná nejenom pro samotný trávník, ale také pro všechny rostliny, které vám na zahradě rostou. A kolik času tím ušetříte! To je asi největší výhoda – to by vám dali všichni majitelé zahrad jistě zapravdu. Navíc se zavlažovacími systémy dochází k nižší spotřebě vody než při kropení hadicí a tím pádem také k úspoře peněz – tudíž návratnost vstupních nákladů je po nějaké době zaručen.

Jaké jsou formy automatického zavlažování?

Zavodňování

Jedná se o nejjednodušší formu zavlažování, kdy ani nepotřebujete čerpadlo. Je to vlastně závlaha brázdovým podmokem, kdy se voda čerpá nebo směřuje přímo do řady brázd, jež automaticky zavodňuje.

Tohle samozřejmě funguje jen na svahovitém terénu, ze kterého může voda samovolně stékat. Nicméně, účinnost tohoto typu závlahy není moc vysoká, jelikož voda nemusí vždy proniknout až ke kořenům rostlin.

Postřikovače

Postřikovače jsou nejčastějším typem automatické závlahy nejenom u nás, ale i po celém světě. Pro správné fungování musí mít postřikovač zajištěn alespoň minimální tlak a čerpadlový průtok.

Existují dva typy postřikovačů – otočné či stabilní. Mezi ty nejjednodušší postřikovače se řadí jednoduché trysky či postřikovací hlavy, které stříkají vodu na zem.

Jsou často využívány také kvůli své nízké pořizovací ceně, nicméně, pro vytvoření tlaku je nutné také pořízení čerpadla.

Pokud nemáte velké nároky na množství vody, můžete využít takzvaných rozprašovacích postřikovacích hlav. Ty zajistí, aby na vaši úrodu nedopadaly velké kapky vody a tím ji nezničily. Jejich dostřik je až pět metrů, nicméně, nejsou doporučovány do větrných oblastí.

Nespornou výhodou postřikovačů je především to, že je celý systém ukryt pod úrovní terénu a na trávníku tak nepřekáží jednotlivé postřikovače propojené zahradní hadicí. Postřikovače jsou výsuvné a nad úroveň terénu se vysunují pouze během doby postřiku.

Dostupné jsou také zavlažovače překlápěcí (oscilační), které se usadí na rovnou plochu trávníku a napojí se na zdroj vody zahradní hadicí. Pokud se systém doplní i o časovač, jedná se o automatickou závlahu trávníku, ovšem velkou nevýhodou je to, že postřikovače mohou na trávníku zavazet. Minimálně jednou týdně je budete muset z trávníku uklidit kvůli posečení trávy.

Kapková závlaha

Stoupající tendence oblíbenosti této metody je zapříčiněna tím, že je opravdu vysoce účinná, jelikož při ní nedochází ke ztrátě vody odtokem či vypařováním. Voda je dávkována po kapkách přímo v místě, kde je potřeba, a to v předem nastavené intenzitě.

Kapková závlaha je ideální i pro zavlažování svahů či hornatých oblastí, jelikož není vybavena žádnými pohyblivými částmi, čímž nedochází k odtékání vody.

Nicméně, pořizovací náklady kapkové závlahy pro automatické zavlažování trávníku jsou dosti vysoké a její instalace je taktéž časově náročná. Kapkovací perforované potrubí je umístěno cca 10 cm pod úrovní terénu, je tedy nutné vyhloubit rýhy pro uložení kapkové závlahy. Voda je do kapkového potrubí tlačena ponorným čerpadlem ze studny či ze zásobníku na dešťovou vodu, nebo je voda přivedena přímo z vodovodního řadu. Investici tedy zvyšuje i nutnost přesné regulace vodního tlaku. Systém lze pochopitelně doplnit i o řídicí systém, který spustí kapkovou závlahu pouze v přednastavených časových úsecích, tedy například v průběhu slunečného horkého dne.

Kapková závlaha může být i nadzemní. Ta slouží především pro zavlažování záhonu a zahrádek. Kapkovací hadice se umístí do záhonu, doplní se o kapkovače, reduktor tlaku, filtr nečistot, ventily, napojí se na zdroj vody a nepřetržitě může zavlažovat zasazenou zeleninu či okrasné květiny a keře. Cena nadzemní kapkové závlahy není přitom nijak závratná. Základní kompletní set pro kapkovou závlahu lze pořídit již od cca 1000,-Kč.

Samozavlažovací systém svépomocí

Pokud si myslíte, že jste natolik šikovný domácí kutil, že se do instalace zavlažovacího systému s postřikovači chcete pustit sám, nic vám v tom nebrání. Rádi vám poradíme, jak na to:

  1. Dle plánku vykopejte brázdy pro trubky a označte místa, kde budou postřikovače. Vyhlubte naplánované brázdy – místa pro postřikovače musí být dostatečně hluboká.
  2. Teď je čas položit kabel, který bude spojovat elektromagnetické ventily a řídicí jednotku. Doporučujeme pokládat kabel, který má vždy o jednu žílu více než je vámi naplánovaný počet ventilů. Ventily používejte s coulovým závitem, které utěsníte teflonovou páskou.
  3. Ventily zapojte na vstupu plastovým modulem, na výstupu plastovou spojkou a dále zapojte kulový ventil.
  4. Teď můžete položit potrubí, jehož konce obalíte igelitem.
  5. Potrubí napojte na elektromagnetické ventily a zasypejte, ať se vám nezačne kroutit.
  6. Poté je třeba zapojit systém na zdroj vody. Na vodovod se připojte coulovým kohoutkem. Pokud se chcete připojit na studnu, budete potřebovat čerpadlo a filtr.
  7. Vytvořte výstup vody z potrubí v každé zóně navrtávacími pásy a našroubujte do nich fitinky, které utěsníte teflonovou páskou.
  8. Postřikovače umístěte dle vašeho plánku kolmo k zemi, aby hlava postřikovače lícovala s okolním terénem.
  9. Zapojte elektromagnetické ventily a stejně tak napojte řídicí jednotku na dešťový senzor. Ventily musí být umístěny ve speciální krabici na okraji zavlažované plochy, blízko k přívodu vody.
  10. Nastavte řídící jednotku a závlahu otestujte. Přísun vody by měl být rovnoměrný. Popřípadě už jen dolaďte nastavení postřikovačů.

Dopřejte svému trávníku tu pravou závlahu v horkých letních dnech a nechte všechny sousedy či kolemjdoucí, aby vaši zahradu právem obdivovali.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů