Péče o trávník v letních dnech

Spolu s horkými letními dny přichází na řadu i starost o naši zahradu, která bez vody nikdy nebude prosperovat. Jedním z ukazatelů velmi teplého léta je seschlý a žlutý trávník. I tomu se dá zabránit, pokud mu věnujeme patřičnou pozornost a údržbu.

Při zavlažování zahrady je důležitá její velikost. Na malý trávník postačí hadice s rozstřikovačem, při větších plochách je dobré nainstalovat závlahu.

Při klasickém zalévání hadicí pomůže třeba jenom kvalitní hadice, která se méně láme. Dobré je si pořídit vozík na hadici, nebo naviják, který nám velmi usnadní manipulaci, protože snad každý zná ten boj s mokrou hadicí, která se ne a ne smotat podle našich představ.

Samozavlažovací systém

Další možností je samozavlažovací systém. Do zahrady se nainstaluje jakýsi obrubník, kterým je vedena hadice, na kterou se napojí další užší hadice, na jejichž konce se nainstalují postřikovače. Potom stačí pustit vodu do hadice, která je napojena do obrubníku a samozávlaha perfektně funguje. Tento obrubník můžeme skrýt tak, že ho nainstalujeme například podél záhonů či keřů, které lemují trávník. Nevýhodou je to, že pokud odjedeme třeba na dovolenou, není možné trávník zavlažovat, protože závlaha je přímo napojena ha vodovodní kohoutek.

Řešením je automatická závlaha. Nainstalovat si ji zvládnete i sami. Díky velké variabilitě součástek, které jsou na trhu. Pokud si netroufáte sami, specializovaných firem je spousta.

Zde si uvedeme základní pojmy:

Postřikovač –  je v podstatě koncovka závlahového systému, která rozstřikuje vodu na trávník

Elektromagneticé ventily – kohoutky, které umožňují vstup vody do oběhu, jsou řízeny vodními hodinami

PE potrubí – vodovodní potrubí pro závlahu, nejčastěji se instaluje pod zem.

Plastové tvarovky – slouží ke spojování potrubí

Navrtávací pásy – jsou určeny k výstupu z hadice v místě, kam chceme umístit postřikovač

Plastové koncovky – slouží pro propojení navrtávacích pásů a postřikovačů

Nejdůležitější součástí jsou vodní hodiny (řídící jednotka), na kterých lze nařídit čas zálivky i její intenzita. Lze ji nastavit tak, aby se spustila třeba v určité dny a v určitou hodinu. Velkou výhodou je to, že člověk nepotřebuje otáčet kohoutkem, tudíž může závlaha fungovat i v noci.

Důležitou součástí jsou postřikovače. Na trhu je mnoho druhů. Můžete si vybrat, jestli bude obrys zavlažované plochy kruhový nebo čtvercový, nastavit lze směr postřiku intenzita vody, délka postřiku či mlhování místo kapek.

Péče o trávník – hnojení, provzdušňování a prořezávání

Pokud chcete mít krásný a kvalitní trávník nejde jenom o zálivku. Trávník musí růst na kvalitní půdě, je potřeba ho pravidelně kosit a hnojit, také provzdušňovat a prořezávat. Zde se zaměříme na zálivku, která je v létě zásadním faktorem přežití trávníku.

Trávník potřebuje od jara do podzimu, když pomineme deštivé dny, kterých ale nebývá dostatek, zhruba 25 – 40 litrů na m² za týden. Zálivku je důležité provádět pravidelně. Dobré je tedy si zalévání rozložit do 2 nebo 3 dnů v týdnu, kdy trávník pokaždé zalijeme stejným množstvím vody. Tak aby pokaždé za týden bylo zalito určitým počtem litrů. Tedy pokud se rozhodneme zalévat trávník za týden 30 litry, je dobré si udělat pravidelné intervaly ve dnech – například v sobotu, úterý a ve čtvrtek, pokaždé zalít 10 litry. Platí pravidlo, raději více vody a méně často, než naopak. Při malé a časté zálivce by trávník mohl začít kořenit velmi mělko a snadněji by tak vysychal, mohlo by dojít k napadení plísněmi. Čím více máte propustnou půdu (čím více písku nebo štěrku obsahuje), tím je potřeba více vody.

Zavlažovat je nejlepší v časných ranních hodinách, kdy je výpar vody nejnižší.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Kropíte-li ručně, je důležitá zavlažovací pistole, kterou zavlažujete, ta se nasazuje na hadici. Obecně se doporučuje pistole s kovovým tělem, jelikož má delší životnost než plastová. V prve řadě by měla pistole pohodlně sednout do ruky. Na výběr je z mnoha druhů, většina už má spoustu režimů, a to od jemné mlhy až po silný proud vody.

Pro zavlažování trávníku lze využít vodu z vodovodního řadu, ale také vodu dešťovou. V poslední době se rozmohla instalace podzemních nádrží na dešťovou vodu o objemu 3 – 12 kubíků. Dešťovou vodu lze využívat nejen na zavlažování trávníku a záhonu, ale i na splacování WC, praní prádla či umývání auta. Nádrže jsou přímo určené pro zabudování pod úroveň terénu a jsou doplněny o velké množství příslušenství, jako jsou filtry, čerpadla a řídicí systémy. V dalším článku se můžete dočíst jak správně vybrat retenční nádrž na dešťovku a jak velká by nádrž měla být, aby vám voda vystačila.

Co se týče hnojení, doporučuje se používat dlouhodobá hnojiva (která se uvolňují postupně), asi 2x až 3x během sezóny, tedy od jara do podzimu. Tato hnojiva obsahují optimální vyvážení všech potřebných živin. Výrobky k tomuto přesně určené najdete ve specializovaných prodejnách. Více o hnojení trávníku se dočtete v článku o zazimování trávníku během podzimu.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů