Jistě jste už slyšeli oba výrazy – betonová mazanina i betonový (cementový) potěr. Jaký je mezi nimi rozdíl? Liší se betonová mazanina od cementového potěru?
Jedná se prakticky o to samé. Základem betonové mazaniny i betonového potěru je stejný materiál, rozdíl je v tloušťce, ve které se beton ukládá. Betonová mazanina i cementový potěr mají 4 základní složky – cement, písek, štěrk a voda.
Betonová mazanina
Betonová mazanina se používá při výstavbě podlah. Jedná se o vrstvu v konstrukci podlahy, která má zpravidla funkci podkladní, vyrovnávací a roznášecí. Betonová mazanina je vlastně vrstva betonu o tl. 50 – 100 mm (v obytných budovách).
Cementový potěr
Cementový (betonový) potěr je vrstva betonu v podlahové konstrukci o síle do 50 mm. Stejně jako betonová mazanina má funkci podkladní, vyrovnávací a roznášecí. Cementový potěr je složen z cementu, písku, vody a štěrku menší frakce kvůli menší tloušťce vrstvy betonu.
Podlahy - nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Betonový potěr tvoří základní kámen tzv. těžkých plovoucích podlah (plovoucí potěr), které se běžně používají v obytných budovách. Těžká plovoucí podlaha je tvořena kročejovou izolací z minerální vaty, na které je zhotovena betonová mazanina či betonový potěr. Betonová mazanina může v některých místnostech zůstat jako pohledová (nášlapná vrstva v garáži nebo technické místnosti), zpravidla je však vyrovnaná samonivaleční stěrkou a následně je na ni položena keramická dlažba, linoleum, PVC podlaha či jiná obdobná podlahová krytina.
Cementový potěr však může být pevně spřažený s podkladem (jako vyrovnávací finální vrstva podlahy) či může být od podkladu oddělen separační vrstvou, nejčastěji hydroizolací s ochrannou geotextílií. V tom případě se jedná o potěr s ochrannou funkcí, který mimo jiné vyrovná podklad pro další pokládku podlahy.
Zda využít v podlaze betonovou mazaninu či cementový potěr rozhoduje projektant, který tloušťku betonové vrstvy navrhne v závislosti na zatížení podlahy. Roli také hraje výškové vyrovnání. V každé místnosti může být použita jiná skladba (jiná tloušťka izolace, jiná povrchová úprava) a právě díky betonové mazanině, resp. cementovému potěru lze tyto výškové rozdíly ve skladbách podlah vyrovnávat dle potřeby.
Jak namíchat cementový potěr?
Cementový potěr lze namíchat svépomocí přímo na stavbě z písku, cementu a štěrku ve vhodném poměru. Nejčastější poměr cementu písku a štěrku je 1:2:2 – 1:2:4, voda se dávkuje v závislosti na potřebné konzistenci cementového potěru (více v článku jak namíchat beton). Pokud potřebujete pouze menší množství cementového potěru, lze si koupit pytlovanou směs, kterou stačí smíchat s vodou.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.