Betonové obklady na fasádu a jejich montáž krok za krokem

Betonové obklady se vyrábějí ze speciálně upravené betonové směsi, která obkladům dodává vysokou odolnost povětrnostním vlivům, mrazuvzdornost a pevnost. Betonové obklady jsou skvělou alternativou k obkladům z přírodního kamene a lze je použít nejen na obklad fasády domu, ale i na plot či okrasnou zídku.

Zákazníci mají na výběr z nepřeberného množství dekorů a barev. Firmy zabývající se touto technologií, vyrábí obklady od imitace cihel přes dekor přírodního kamene až po dekor dřeva. Díky jedinečným vlastnostem lze použít betonový obklad i v interiéru, kde se používají na obklady krbů či celých stěn. Ceny těchto obkladů se pohybují cca od pětiset korun za metr čtverečný. Betonové fasádní obklady jsou velmi žádané díky svým vlastnostem, cenové dostupnosti a poměrně snadné montáži. V dnešní době se jedná o nejvyhledávanější obkladový materiál vůbec.

Jak se betonové obklady vyrábí?

Technologie výroby směřuje stále kupředu. Odborníci vychytávají mouchy, aby byla výroba, manipulace, montáž a vlastnosti betonových fasádních obkladů lepší a lepší. Postupem času se začaly vyrábět z takzvaného odlehčeného foukaného betonu, který je o poznání lehčí než klasický beton.

Odlehčená betonová směs se vylévá do pružných forem, které jsou zhotoveny nejčastěji ze silikonu. Tyto směsi mají různé receptury, díky kterým se dosáhne co možná nejvěrohodnějšího vzhledu kopírovaného materiálu. Silikonové formy se vyrábí pomocí otisku, který je přímo zhotoven za použití kopírovaných materiálů – cihly, různé druhy kamene a dřevin.

Po zatvrdnutí směsi je výrobek vyjmut z formy. Dalším procesem může být ruční dobarvování betonového obkladu pro věrohodnější vzhled imitovaného materiálu. Poté jsou betonové obklady dosušovány v sušičkách, díky kterým se zkrátí proces zrání betonu.

Nyní už je fasádní betonový obklad připraven k prodeji a následnému obložení vašeho domku.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zateplení - IN
Co potřebujete zateplit?

Podrobné informace k poptávce

Jakou tepelnou izolaci preferujete?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Betonové obklady imitují i dřevo.
Betonové obklady imitují i dřevo.

Betonový obklad a jeho vlastnosti

Zmíněné odlehčení betonové směsi, neznamená, že se zhoršily vlastnosti betonu. Nebojte se, ponechal si všechny své skvělé vlastnosti. Za zmínění stojí odolnost proti vodě, mrazu, povětrnostním podmínkám a žáruvzdornost. Naopak díky novému výrobnímu procesu získal jednu novou významnou vlastnost, která vystřelila fasádní betonové obklady mezi nejžádanější na trhu. Jedná se právě o zmíněné odlehčení finálního produktu, které velice oceníte při jeho montáži, manipulaci i přepravě. Mezi další klad patří i menší zatížení obložených částí domu oproti použití stavebních prvků z klasického betonu.

Výrobci stále vylepšují složení použitých betonových směsí, díky kterým je zde další skvělá vlastnost obkladu – stálobarevnost. Někteří výrobci poskytují dlouholetou garanci.

Betonové obklady jsou nabízeny v mnoha barevných a dekorových provedeních.
Betonové obklady jsou k dostání v mnoha barevných a tvarových provedeních.

Výhody a nevýhody betonových obkladů

Jste na tuto část zvědaví jako my? Pojďme se tedy společně podívat na plusy a mínusy fasádních betonových obkladů.

Betonové obklady a jejich plusy

+ Nižší hmotnost díky nové odlehčené betonové směsi – takzvaný foukaný beton. Tento plus oceníme zejména při manipulaci a montáži obkladu.

Tip: Chystáte se na zateplení fasády? Na konci tohoto článku si můžete spočítat orientační cenu zateplení fasády.

+ Obrovský výběr druhů a barevných odstínů. Výrobci nabízejí opravdu velké množství svých výrobků, mezi kterými si vybere i ten nenáročnější zákazník.

+ Skvělá možnost opracování úhlovou bruskou. Obklad se při zařezávání na daný rozměr nebude drolit ani štípat.

+ Betonové obklady jsou velmi odolné proti okolním vlivům prostředí – déšť, vítr, slunce, odolnost proti otěru.

+ Výrobci uvádějí životnost v řádech desítek let. Postupem času obklad pouze zesvětlá.

+ Poměrně nenáročná instalace.

+ Snadná údržba.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


+ Betonový obklad má takřka neomezené použití. Kromě exteriéru (fasádní obklad, ploty, atd.) ho lze použít i v interiéru – koupelny, obklady stěn, krbů, atd.

Každý stavební prvek má své výhody a nevýhody, ať chceme nebo ne. Pojďme se tedy podívat na mínusy.

Betonové obklady a jejich mínusy

– Při výběru z nejpropracovanějších typů, může být cena vyšší než u přírodního kamenného obkladu.

– Betonová směs je probarvená skrz celou svou tloušťku, ale i tak lze vidět v řezu drobné kamenivo, které směs obsahuje.

Montáž betonového fasádního obkladu

V této části si povíme, jak postupovat při instalaci betonového obkladu.

Příprava před lepením betonového obkladu

 • Jako první věc, je mít dobře připravený podklad. Měl by být vysušený, zbavený starých nátěrů, mastnoty, prachu a dalších nečistot. Podklad by měl být rovný se stejnorodou strukturou. V případě větší nasákavosti je nutné před lepením podklad napenetrovat – vhodný přípravek doporučí výrobce betonového obkladu. Při lepení betonového obkladu na zateplenou fasádu, je nutná konzultace s projektantem, který spočítá dodatečné zpevnění, aby byla váha obkladu rovnoměrně rozložena.
 • Když máme podklad připraven, začneme s lepením obkladu. Při výběru nejvhodnějšího lepidla si nechte opět poradit od výrobce.
 • Stanovíme si rovinu pomocí vodováhy a připevníme pomocnou opěrnou lať, nad kterou začneme obklad lepit. S obkládáním začínáme vždy odspodu nahoru. Technologický postup říká, že by teplota při lepení obkladu neměla klesnout pod + 5 °C a překročit 25 °C. Nejvhodnějším počasím pro instalaci je bezvětří bez přímého slunečního záření a deště.

Jak lepit betonové obklady

 • Lepidlo nanášíme na zadní stranu obkladu vodorovně za pomoci ocelového hladítka se zuby. Na podklad aplikujeme lepidlo svisle. Po nanesení lepidla na obě plochy betonový obklad rovnoměrně přitlačíme. Pokud obkládáme i vnější rohy, začneme od nich a dalšími obklady na ně budeme navazovat. Pokračujeme dále v lepení do cca páté řady. Poté se doporučuje technologická přestávka přibližně 12 hodin. Takto pokračujeme až do obložení celého podkladu. Po zatvrdnutí lepidla odstraníme pomocnou opěrnou lať.
 • Doporučujeme brát betonové obklady střídavě z několika balení současně, abychom eliminovali možný barevný rozdíl jednotlivých „šarží“. Betonové obklady řežeme úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem. U ploch větších než 16 metrů čtverečných se doporučuje obklad rozdělit dilatační spárou.

Impregnace betonového obkladu

Posledním procesem montáže betonových fasádních obkladů je impregnace, kterou nanášíme pomocí štětce nebo postřikem cca za dva týdny po instalaci obkladů. Impregnace prodlužuje odolnost a stálobarevnost betonového obkladu.

Další možností je montáž obkladu na sucho, tedy bez použití stavební chemie. Prvně se připevní dřevěný dvojitý rošt na podkladovou plochu. Do první části umístíme tepelnou izolaci a na druhou část budeme pomocí spojovacího materiálu obklad připevňovat. Jedná se o postup, který nevyžaduje technologické přestávky. Můžeme obložit celou zamýšlenou plochu naráz a tím ušetřit spoustu času.

TIP: Alternativou k betonovému obkladu je betonová stěrka, která věrohodně imituje pohledový beton.

Údržba a čištění betonových obkladů

Díky použití kvalitní impregnace čistíme betonový obklad čistou vodou bez použití chemie pomocí tlakového čističe – takzvaná wapka. Pokud se stane, že voda nepostačí, můžeme použít čističe určené na kamenné obklady. Tyto čističe jsou na bázi kyselin. Jejich použití je však potřebné pouze u více zanedbaných ploch. Stručně řečeno, stačí, když jednou za čas opláchneme obklad vodou. Jedná se tak o téměř bezúdržbový typ fasádního obkladu.

Cena zateplení fasády


Věděli jste, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci i na zateplení části domu? Nemusíte zateplovat celý dům, stačí jen fasáda, střecha či strop pod nevytápěnou půdou.

Zateplení fasády

Výpočet ceny zateplení fasády

Typ tepelné izolace:
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm fasádního polystyrenu.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm šedého fasádního polystyrenu.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm minerální vaty.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm tepelné izolace.
Včetně pronájmu lešení?

Nová zelená úsporám

V rámci programu Nová zelená úsporám můžete žádat o dotaci až 650 000 Kč na zateplení stávajících rodinných domů.

Ušetříme vám čas s hledáním firmy

Přeji si:

Jaké výhody nabízí odeslání nezávazné poptávky?

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.

Místo realizace

Kam Vám máme kalkulaci ceny zaslat?

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů