Pokud již disponujete alespoň malými zkušenostmi ze stavebnictví, pak určitě víte, že se betonové konstrukce příliš nehodí na vytváření elegantních designových budov. Jejich povrch totiž nemůže být dokonale hladký, a to hlavně kvůli standardní betonové směsi, do které se pro větší pevnost přidává i hrubší kamenivo. To však není případ speciálního pohledového betonu. Co je to pohledový beton a jaké jsou jeho přednosti?
Co je to pohledový beton?
Pohledový beton označuje část konstrukce budovy z betonu, která je na první pohled viditelná a neskrývá se tedy za žádnou jinou další konstrukcí. Je u něj kladen důraz zejména na vzhled, a tudíž nemůže být vytvořen ze standardní betonové směsi. Ještě před zahájením stavby je potřeba určit geometrický tvar pohledového betonu, členění ploch konstrukce pomocí svislých a vodorovných spár, dále pak strukturovanost betonu a samozřejmě i jeho barvu. Ano, v dnešní době již nemusí být pohledový beton pouze šedivý, ale jeho barevné spektrum se rozšířilo na několik dalších odstínů.
Složení pohledového betonu musí odpovídat jeho využití na stavbě. Podle toho následně projektant navrhne typ použitého cementu, velikost zrn kameniva a poměr složek betonu.
Jak pohledový beton vybrat?
Při výběru vhodného druhu pohledového betonu byste si měli uvědomit především nároky na jeho využívání. Celé spektrum by se dalo rozdělit do dvou obrovských skupin.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
U první z nich slouží beton pouze jako dekorativní prvek, a tudíž na něj nejsou kladeny vysoké nároky na odolnost a pevnost. Pokud trváte na designové úpravě nebo zvýraznění, pak je ideální použití speciálních efektů, mezi které se řadí různé pigmenty, nebo různobarevné žíly, díky čemuž můžete na pohledovém betonu vytvořit nádhernou patinu.
V okamžiku, kdy chcete použít pohledový beton na podlahu, strop, zeď nebo schodiště, pochopitelně musíte sáhnout po jiné směsi, která ze statického hlediska zajistí dostatečnou pevnost a stabilitu nosné konstrukce.
Povrchové úpravy pohledového betonu

I na profesionální stavbě může dojít k malým defektům či kazům na povrchové vrstvě betonu. Nejedná se však o nic, co by mělo výrazným způsobem realizaci stavby narušit. Stačí použít například speciální brusku na beton a nerovnosti z povrchu betonu odstranit.
Typ brusky a brusného kotouče závisí na kýženém výsledku. Stěna či strop z pohledového betonu můžou mít povrch hrubší a stačí tak povrch přebrousit jen nahrubo dle přání investora. Pokud je však pohledový beton použit pro betonování podlahy, musí být povrch dokonale rovný a hladký z důvodu bezpečnosti a jednoduché údržby povrchu.
Broušení patří k jedné z několika možných povrchových úprav pohledového betonu. Mezi další patří například:
Tip: Chystáte se betonovat? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
- Leštění betonu,
- vymývání tlakovou vodou,
- otryskávání povrchu pískem či
- pemrlování.
Zkrátka pohledovou vrstvu betonu lze strukturovat vícero způsoby.
Pohledový beton se využívá hojně při výstavbě bytových domů, administrativních budov a výrobních hal. Při stavbě rodinných domů jej lze pochopitelně využít také, nicméně není v tomto odvětví natolik rozšířen. Často se však na stavbě rodinných domů, ale zejména také při rekonstrukcích domů využívá náhrada za pohledový beton.
Lze pohledový beton imitovat?
Možná si budete říkat, že používat klasický litý pohledový beton například v interiéru není příliš elegantním řešením. A máte pravdu. Existuje však velmi jednoduché řešení, kterým můžete klasický litý beton nahradit.
Jde o takzvanou betonovou omítku či betonovou stěrku, jež je svou strukturou a vzhledem prakticky totožná, ale na omak je daleko jemnější a hladší. Povrch betonové stěrky je velice odolný, omyvatelný i velice příjemný na dotek, což v interiéru jistě oceníte.
Kde se hodí použít betonovou stěrku?
Betonovou stěrku můžete použít nejen v interiéru místo klasického pohledového betonu, ale také v exteriéru. Lze ji využít jak k aplikaci na strop, tak i na stěny kterékoliv místnosti v domácnosti. Dokonce s ní můžete poupravit sádrokartonové prvky nebo celé nábytkové segmenty. Z vnější části domu je poté vhodné použití betonové stěrky jako výrazného dekorativního prvku samotné nemovitosti, architektury na vaší zahradě nebo oplocení. Samozřejmostí je použití betonové stěrky na drobné opravy nevzhledných litých betonů, u kterých se čas od času objeví jisté kazy.
Jak se betonová stěrka aplikuje?
Aplikace betonové stěrky je opravdu jednoduchá, a proto by s ní neměl mít problém žádný šikovnější řemeslník.
Penetrace podkladu před nanášením betonové stěrky
Prvním krokem při aplikaci je pochopitelně penetrace dokonale očištěné podkladové vrstvy. Jde o naprosto zásadní krok, při jehož zanedbání by se mohla celá plocha betonové stěrky odloupnout. Penetrace totiž zabezpečuje bezproblémové přilnutí betonové stěrky k původnímu podkladu.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Aplikace betonové stěrky
Následná aplikace betonové stěrky probíhá ve dvou vrstvách. Nejprve je nutné vytvořit základní podkladovou vrstvu, která se po zaschnutí vyrovná do hladka při natažení druhé vrstvy betonové stěrky. Při aplikaci lze v ploše vytvořit také spáry, které imitují ty skutečné spáry vznikající při betonování konstrukcí do bednění.
Lazura betonové stěrky
Jedním z posledních kroků je takzvané lazurování, které slouží pro vytvoření voděodolného a omyvatelného povrchu pohledového betonu. Lazura mimo to také zvýrazní strukturu betonové stěrky a pohledový beton tak bude vypadat jako skutečný.
Kolik pohledový beton stojí?
Cena za m2 pohledového betonu nepatří mezi nějak likvidační částky. Pokud si jej budete aplikovat sami, což rozhodně není nic těžkého, pak budete muset utratit přibližně 400 – 600 korun za m2. Jestliže ovšem nevěříte svým řemeslnickým schopnostem, pak musíte nutně zvolit cenu zvýšenou o aplikaci pohledového betonu. V takovém případě se bavíme o sumě přibližně 1000 – 1200 korun za m2.
Závěrem
Pokud chcete mít neomšelý a zároveň moderní interiér, pak rozhodně jako materiál zvolte pohledový beton. Nejenže je vysoce odolný, ale vypadá skvěle jak uvnitř v místnosti, tak i venku na zahradě.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.