Cena stavebních pozemků - kde zjistit cenu pozemku | stavimbydlim.cz
leaderboard

Cena stavebních pozemků – od čeho se odvíjí cena pozemku

Fotovoltaika - úspory
Fotovoltaika - úspory

Výběr stavebního pozemku není zdaleka tak jednoduchou záležitostí. Než začnete pátrat po vhodném stavebním pozemku pro váš nový dům, měli byste vědět alespoň několik postupů jak na to a čím vším je cena stavebních pozemků ovlivněna.

Rozhodnutí koupit stavební pozemek neovlivňuje pouze jeho cena. Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru stavebního pozemku je psychologický aspekt, tzn. výběr lokality a místa, kde se nám líbí a kde bychom chtěli spokojeně a v bezpečí žít.

Cena stavebních pozemků v rámci krajů, měst a obcí

Cenu stavebního pozemku určuje jeho poloha a atraktivita. Zda se nachází v centru města, v okrajové části města, v obci s dobrou dostupností k městu nebo v povolených zónách chráněné krajinné oblasti. Také hranice s okolními státy hraje v ceně stavebního pozemku velkou roli.

Nejdražší stavební pozemky v rámci krajů jsou v Praze a okolí, cena stavebního pozemku se pohybuje průměrně od 5 000 Kč/ 1 m2, v nejvýše ceněných pražských vilových čtvrtích můžeme narazit i na cenu 50 000 Kč/ 1 m2. Průměrná cena stavebních pozemků ve Středočeském kraji je 5 000 Kč/ 1 m2. Průměrná cena stavebních pozemků v krajích Vysočina, Pardubický kraj, Zlínský kraj, Královéhradecký kraj, Jihomoravský, Jihočeský, Karlovarský a Olomoucký kraj je 1 100 Kč/ 1 m2 až k 5 000 Kč/ 1 m2.

Nejnižší ceny stavebních pozemků jsou v Moravskoslezském kraji, kde koupíte stavební pozemek od 700 Kč/ 1 m2 do 2 700 Kč/ 1 m2, což je dáno hlavně příhraničím s Polskem a nízkou zaměstnaností v tomto kraji. Orientační ceny pozemků se vztahují ke stavebním pozemkům s příjezdovou cestou, pozemkům zasíťovaným nebo se sítěmi v jejich blízkosti, k pozemkům s dobrou dostupností do měst a dobrou infrastrukturou obce. Stavební pozemky, které takové dispozice nemají nebo jsou jiným způsobem „handicapované“ jsou mnohem levnější.

Jak koupit stavební pozemek – smlouva, inženýrské sítě, uliční čára a ochranná pásma

Faktory, které ovlivňují cenu stavebního pozemku

 • Územně plánovací dokumentace – Územní plán a Územní rozhodnutí
 • Územní studie
 • Ekonomická stabilita země, finanční krize
 • Omezení vlastnického práva
 • Geografické vlastnosti pozemku, lokalita
 • Věcná břemena
 • Vybavenost pozemku, dopravní dostupnost, inženýrské sítě, příjezdová cesta
 • Poloha pozemku, povaha terénu, urbanistické vztahy v okolí
 • Ochranná pásma, dělení nebo scelování pozemků
 • Vodní toky, dálnice, silnice v blízkosti pozemku
 • Lokalita, ve které se pozemek nachází a infrastruktura obce (školy, školky, zdravotní střediska, a jiné)
 • Prvky blízkého okolí (výroba, zemědělská družstva a jiné)
 • Nabídka pracovních míst v lokalitě
 • Výměra a tvar pozemku
 • Napojení na infrastrukturu – voda, plyn, elektřina, kanalizace

Jak vidíte, faktorů, kterými je ovlivněna cena stavebních pozemků je mnoho, a proto stanovit správnou cenu stavebního pozemku není vůbec jednoduché. Velikost stavebního pozemku závisí na tom, jak jste nároční na prostor, který vám má zajistit klidné prostředí k bydlení. Obecně jsou nejvíce poptávané stavební pozemky o výměře 700 m2 až 1 000 m2.

Kde lze zjistit ceny stavebních pozemků ve velkých městech

Můžete prostudovat mnoho realitních serverů, které nabízejí nemovitosti k prodeji nebo můžete přímo oslovit renomovanou realitní kancelář.


Jakého odborníka hledáte?

Zajistíme Vám cenové nabídky od odborníků ve Vašem okolí. Zdarma a nezávazně!

Inženýrské služby-IN
Jaké služby poptáváte?

Cenové mapy

Dalším způsobem, jak najít ceny stavebních pozemků je za použití cenových map nebo cenových atlasů. Zde se dozvíte ceny stavebního pozemku přímo z parcelního čísla, které zadáte do systému na mapě.

Cenové mapy jsou placené internetové vyhledávače ke stanovení a srovnání cen stavebních pozemků v daných lokalitách.

Je zde ale potíž s aktualizací cenových map. Stavební parcelu si také můžete najít sami, prostřednictvím náhledu do katastru nemovitostí a požádat o nacenění odborníka, ovšem potom musíte jednat s vlastníkem pozemku, zda je ochoten vám pozemek prodat. O cenách stavebních pozemků se můžete informovat také na městském úřadě, který vyčlení podle Územního plánu a navržené Územní studie stavební pozemky k prodeji. Město řeší i zasíťování vyčleněného území pro rodinné domy a pozemky nabídne za lepší cenu než realitní trh.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je zdarma.
 • Poptávka není závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Nabídky od firem si můžete porovnat přímo v e-mailu.
Inženýrské služby
Jaké služby poptáváte?
Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 
blank
blank
FVE exit