Čím vás překvapí betonové prefabrikované schodiště

Pokud stavíte vícepatrový nový dům, určitě se nevyhnete vybírání vhodného typu schodiště. Nad jeho umístěním a typem jste se jistě již zamýšleli při projektování nového domu, ale zvážili jste i možnost prefabrikovaného schodiště? Ne? Tak se podívejte, jaké výhody vám prefabrikované schodiště přináší, z čeho je vyrobeno a jak vlastně probíhá jeho montáž.

Co je prefabrikované schodiště?

Prefabrikované schodiště může být skládáno z dílců nebo je vyrobeno v jednom kuse na zakázku. V případě výroby prefabrikovaného schodiště na zakázku může být vyrobeno schodiště různých typů a tvarů. Betonová prefabrikovaná schodiště jsou vyráběna litím do forem. Taková schodiště se používají nejčastěji jako centrální schodiště u novostaveb nebo jako exteriérové schody.

To však neznamená, že byste se v praxi nemohli setkat i s jinými prefabrikovanými schodišti, prefabrikované totiž znamená, že se jedná o předpřipravený výrobek k přímé instalaci.

Z jakých materiálů se prefabrikované schodiště vyrábí

Nejrozšířenější je bezesporu prefabrikované schodiště z betonu, který má nejvyšší pevnost a v kombinaci s ocelovou výztuží nejvyšší únosnost. Kromě toho je prefabrikované betonové schodiště těžké, což má pozitivní vliv na akustiku – při chůzi po schodech se tolik nešíří hluk. Samozřejmě, že každá firma vyrábí schodiště z trochu jiné směsi, což je také jejich podpisem.

Na trhu běžně najdete i prefabrikované kovové nebo dřevěné schody, nejsou však tak hojně využívány jako již výše zmíněné betonové prefabrikované schodiště. Dřevěné shody nachází uplatnění zejména v dřevostavbách, kovové schodiště se pak používají v exteriéru. Nejčastěji se s nimi setkáte u únikových východů různých typů budov.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Pokud vás zajímá, jak se staví monolitické betonové schodiště, připravili jsme pro vás tento článek.

Jaké jsou výhody prefabrikovaných schodišť

Obecně jsou prefabrikovaná schodiště používána pro rychlost realizace schodiště, ale také kvůli výhodné ceně. To se odráží v použití prefabrikovaných schodišť nejen v rodinných, ale i bytových domech. Prefabrikované schody se pak využívají i v komerčních objektech, průmyslu či v budovách občanské vybavenosti. Montáž prefabrikovaného schodiště je opravdu rychlá a je možná za téměř každého počasí.

Velkou výhodou prefabrikovaných schodišť je možnost jejich montáže při hrubé stavbě, čímž se zvyšuje bezpečnost práce na stavbě. Nahradí totiž hravě žebříky při výstavbě druhého patra domu. Ihned po montáži jsou totiž prefabrikovaného schody pochozí.

Betonové prefabrikované schodiště nabízí dlouhou životnost

Nespornou výhodou je dlouhá životnost prefabrikovaných betonových schodišť, a to díky použití kvalitních materiálů. Výhodou, která by rozhodně neměla být opomenuta je i rozměrová a tvarová variabilita prefabrikovaných schodišť. Někteří výrobci se sice specializují jen na předem dané rozměry, řada však vyrábí prefabrikovaná schodiště na míru. Můžete si zvolit i originální tvary, které oceníte zejména v případě, že nemáte k dispozici velký prostor. Použití prefabrikovaných schodišť vám pak poskytuje záruku, že bude plnit platné normy. Bude dosahovat požadované nosnosti, statických vlastností, ale i protipožární ochrany.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Prefabrikovaná schodiště jsou méně pracná

Pokud použijete prefabrikované schodiště, odpadne vám řada práce, třeba s bedněním při budování betonového schodiště, armováním a následným betonováním schodů.

Prefabrikovaná betonová schodiště vám poskytují i prostor, abyste se rozhodli, jaké materiály na něj budete chtít ve finále použít. Volit můžete z různých obkladů, schodišťových systémů, ale i dřevěných obkladů. Do betonového prefabrikovaného schodiště můžete bez dalších úprav ukotvit i zábradlí.

Už jste řešili, čím obložit betonové schodiště? Máme pro vás několik tipů.

Jak probíhá montáž

V případě betonového prefabrikovaného schodiště je montáž otázkou několika málo hodin.  Bez těžké zvedací techniky (tedy jeřábu) se při montáži prefabrikovaného schodiště neobejdete. Schodiště je na základě výrobní dokumentace pečlivě připraveno již z výroby a na místě realizace jej stačí jen usadit a ukotvit. Předpokladem je tedy připravené místo pro usazení prefabrikátu, zejména pak musí být hotové základy schodiště v přízemí objektu a všechny opěrné body, se kterými bylo v projektu pro osazení schodů počítáno.

Otvor připravený pro osazení prefabrikovaného betonového schodiště.
Otvor připravený pro osazení prefabrikovaného betonového schodiště.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů