Betonové schodiště naleznete téměř v každém rodinném a bytovém domě. Často bývá esteticky nevábné a kvůli hrubému povrchu se špatně udržuje. A přitom existuje jednoduché řešení, jak tyto problémy vyřešit – výběr správného typu obložení. Proto se nyní podíváme na to, jaký materiál vybrat pro obložení betonového schodiště, aby bylo praktické, mělo dlouhou životnost, a přitom dělalo radost.
Jak vybrat obložení betonového schodiště?
Správný typ obložení betonového schodiště by měl plnit následující funkce:
- Estetický dojem (schodiště musí ladit se svým okolím)
- Životnost (schodiště bude namáhané)
- Snadná údržba (zejména v interiéru je špatně čistitelný povrch vždy peklem na zemi)
- Bezpečnost – protiskluzové vlastnosti (kluzké schody jsou velkým rizikem, zejména pro děti a starší lidi)
Druhy obložení betonového schodiště
Nabídka obkladů schodů je široká. Nejoblíbenější jsou v současnosti následující materiály:
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
- Dřevo
- Keramická dlažba
- PVC, vinyl, laminát
- Koberec
- Kamínková podlaha – epoxidová nebo polyuretanová pryskyřice

Nyní se na jednotlivé materiály podíváme podrobněji:
Dřevěný obklad schodiště
Dřevo zažívá v poslední době velký boom, a to nejen u tradičních dřevostaveb. Dřevěné obložení schodišť vypadá skvělé, dlouho vydrží a nabízí všechny potřebné vlastnosti.
K obložení je nejlepší dubový masiv. Jehličnaté dřeviny jsou příliš měkké a brzy by se v nich objevily otluky a škrábance. Dřevo musí být správně proschlé a klimatizované. Důraz klaďte i na povrchové ošetření. Pokud hodláte lakovat, tak se ujistěte, že přípravek poskytuje protiskluzové vlastností – musí se jednat o lak přímo určený pro podlahové krytiny. Nejčastěji se ale používají speciální oleje, které povrch dřeva zdrsní a zdůrazní jeho přirozenou krásu. U takového povrchové úpravy však počítejte s tím, že ji budete muset jednou až dvakrát ročně ošetřovat speciálním přípravkem, aby vydržela co nejdéle.
K dispozici jsou v současnosti dva typy obložení. Jednoduší a levnější je použití dřevěných nášlapů. Těmi schody jednoduše oblepíte a máte vyhráno.
Pokud ale toužíte pro pravém masivním schodišti, zvolte úplný obklad pomocí stupnic a podstupnic. Jeho instalace stojí okolo 60 tisíc a vyžaduje profesionální provedení.
Vícevrstvé dřevěné podlahy
Dostupné jsou i překližkové či dřevotřísky v kombinaci s dýhou. Jde o osvědčenou a levnější alternativu. Jednotlivé stupně jsou odolné vůči deformaci, lehce se udržují a v případě potřeby jdou jednoduše vyměnit. Na nosném základu této podlahové krytiny je nanesena dýha tl. 3–4 mm, což je dostatečná tloušťka na to, aby se podlaha za svůj život mohla 1-2 x přebrousit.

Obložení betonového schodiště keramickou dlažbou
Keramická dlažba je dalším druhem obložení betonových schodišť, který se hodí zejména pro schodiště do suterénu domu, do sklepu a místností se zvýšenou vlhkostí. Samozřejmě může být i kdekoli jinde, je to věc vkusu a potřeby majitele domu.
Dlaždice vypadají skvěle, díky speciální úpravě poskytují protiskluzové vlastnosti, vydrží celou věčnost a jsou cenově dostupné. Jejich nevýhodou je však to, že jsou oproti jiným materiálům poměrně studené a na došlap tvrdé.
PVC – vinyl
S materiálem polyvinylchlorid se už od dětství setkáváte všude, kde bylo položené „lino“. Nejčastěji se s ním setkáte v komunikačních prostorech bytových domů, školách, nemocnicích apod.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Tato nevzhledná podlahová krytina se ale za tu dobu výrazně proměnila. Dnešní druhy svým vzhledem imitují dřevo/kámen/dlažbu, jsou velmi levné, snadno se instalují a dlouho vydrží. Tento typ krytiny se na trh dodává ve dvou variantách – podlahová krytina v rolích tloušťky 4 mm, která je určena pro celoplošné lepení, nebo v dílcích. Vinyl je zpravidla nalepen na dílci z dřevotřískové desky se zámkem, který usnadňuje a urychluje pokládku.
Kamínková podlaha – epoxidová nebo polyuretanová pryskyřice
Pomocí těchto materiálů se z obkladů betonového schodiště tvoří takzvaný kamenný koberec.
Vnější vrstvu tvoří směs říčních kamínků různých barev dle přání. Tím jsou zajištěny protiskluzové vlastnosti a vysoká odolnost proti nepříznivým vlivům počasí.
Kamenný koberec se hodí především u venkovních schodišť. V interiéru se s ním můžete setkat v aquaparcích a bazénech.
Nylon
Zátěžový nylonový koberec je skvělou volbou, pokud chcete vytvořit měkké, tiché a tepelně izolované schodiště. Umělá vlákna jsou díky tvarové paměti odolná proti sešlapání.
Nevýhodou bývá náročné čištění a údržba.
Čím obložit betonové schodiště: Závěr
Při vybírání obkladu betonového schodiště je žádoucí, aby daný materiál dobře vypadal, byl odolný, snadno se čistil a neklouzal.
Pro interiér se nejvíce chodí PVC, dřevo a nylonové koberce. V exteriéru naopak využijete odolné kamenné povrchy a dlažby.
Důležitá je i kvalita provedení. Připlatit si za profesionální pomoc se proto opravdu vyplatí.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.