Obložení betonového schodiště – jaký materiál zvolit?

Betonové schodiště naleznete téměř v každém rodinném a bytovém domě. Často bývá esteticky nevábné a kvůli hrubému povrchu se špatně udržuje. A přitom existuje jednoduché řešení, jak tyto problémy vyřešit – výběr správného typu obložení. Proto se nyní podíváme na to, jaký materiál vybrat pro obložení betonového schodiště, aby bylo praktické, mělo dlouhou životnost, a přitom dělalo radost.

Jak vybrat obložení betonového schodiště?

Správný typ obložení betonového schodiště by měl plnit následující funkce:

 • Estetický dojem (schodiště musí ladit se svým okolím)
 • Životnost (schodiště bude namáhané)
 • Snadná údržba (zejména v interiéru je špatně čistitelný povrch vždy peklem na zemi)
 • Bezpečnost – protiskluzové vlastnosti (kluzké schody jsou velkým rizikem, zejména pro děti a starší lidi)

Druhy obložení betonového schodiště

Nabídka obkladů schodů je široká. Nejoblíbenější jsou v současnosti následující materiály:

 • Dřevo
 • Keramická dlažba
 • PVC, vinyl, laminát
 • Koberec
 • Kamínková podlaha – epoxidová nebo polyuretanová pryskyřice
Beotnové schodiště - čím obložit betonové schody
Některé obklady mají požadavky na maximální vlhkost podkladu. Proto pokud máte schody dostavěné před pár týdny, je možné, že budete muset ještě počkat, dokud se vlhkost betonu nesníží na požadovanou hodnotu.

Nyní se na jednotlivé materiály podíváme podrobněji:

Dřevěný obklad schodiště

Dřevo zažívá v poslední době velký boom, a to nejen u tradičních dřevostaveb. Dřevěné obložení schodišť vypadá skvělé, dlouho vydrží a nabízí všechny potřebné vlastnosti.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

K obložení je nejlepší dubový masiv. Jehličnaté dřeviny jsou příliš měkké a brzy by se v nich objevily otluky a škrábance. Dřevo musí být správně proschlé a klimatizované. Důraz klaďte i na povrchové ošetření. Pokud hodláte lakovat, tak se ujistěte, že přípravek poskytuje protiskluzové vlastností – musí se jednat o lak přímo určený pro podlahové krytiny. Nejčastěji se ale používají speciální oleje, které povrch dřeva zdrsní a zdůrazní jeho přirozenou krásu. U takového povrchové úpravy však počítejte s tím, že ji budete muset jednou až dvakrát ročně ošetřovat speciálním přípravkem, aby vydržela co nejdéle.

K dispozici jsou v současnosti dva typy obložení. Jednoduší a levnější je použití dřevěných nášlapů. Těmi schody jednoduše oblepíte a máte vyhráno.

Pokud ale toužíte pro pravém masivním schodišti, zvolte úplný obklad pomocí stupnic a podstupnic. Jeho instalace stojí okolo 60 tisíc a vyžaduje profesionální provedení.

Vícevrstvé dřevěné podlahy

Dostupné jsou i překližkové či dřevotřísky v kombinaci s dýhou. Jde o osvědčenou a levnější alternativu. Jednotlivé stupně jsou odolné vůči deformaci, lehce se udržují a v případě potřeby jdou jednoduše vyměnit. Na nosném základu této podlahové krytiny je nanesena dýha tl. 3–4 mm, což je dostatečná tloušťka na to, aby se podlaha za svůj život mohla 1-2 x přebrousit.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Obklad betonového schodiště vícevrstvou deskou s dubovou dýhou.
Obklad betonového schodiště vícevrstvou deskou s dubovou dýhou.

Stavíte betonové schody? Připravili jsme pro vás článek na toto téma, ve kterém najdete pracovní postup.

Obložení betonového schodiště keramickou dlažbou

Keramická dlažba je dalším druhem obložení betonových schodišť, který se hodí zejména pro schodiště do suterénu domu, do sklepu a místností se zvýšenou vlhkostí. Samozřejmě může být i kdekoli jinde, je to věc vkusu a potřeby majitele domu.

Dlaždice vypadají skvěle, díky speciální úpravě poskytují protiskluzové vlastnosti, vydrží celou věčnost a jsou cenově dostupné. Jejich nevýhodou je však to, že jsou oproti jiným materiálům poměrně studené a na došlap tvrdé.   

PVC – vinyl

S materiálem polyvinylchlorid se už od dětství setkáváte všude, kde bylo položené „lino“. Nejčastěji se s ním setkáte v komunikačních prostorech bytových domů, školách, nemocnicích apod.

Tato nevzhledná podlahová krytina se ale za tu dobu výrazně proměnila. Dnešní druhy svým vzhledem imitují dřevo/kámen/dlažbu, jsou velmi levné, snadno se instalují a dlouho vydrží. Tento typ krytiny se na trh dodává ve dvou variantách – podlahová krytina v rolích tloušťky 4 mm, která je určena pro celoplošné lepení, nebo v dílcích. Vinyl je zpravidla nalepen na dílci z dřevotřískové desky se zámkem, který usnadňuje a urychluje pokládku.

Kamínková podlaha – epoxidová nebo polyuretanová pryskyřice

Pomocí těchto materiálů se z obkladů betonového schodiště tvoří takzvaný kamenný koberec.

Vnější vrstvu tvoří směs říčních kamínků různých barev dle přání. Tím jsou zajištěny protiskluzové vlastnosti a vysoká odolnost proti nepříznivým vlivům počasí.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Kamenný koberec se hodí především u venkovních schodišť. V interiéru se s ním můžete setkat v aquaparcích a bazénech.

Nylon

Zátěžový nylonový koberec je skvělou volbou, pokud chcete vytvořit měkké, tiché a tepelně izolované schodiště. Umělá vlákna jsou díky tvarové paměti odolná proti sešlapání.

Nevýhodou bývá náročné čištění a údržba.

Čím obložit betonové schodiště: Závěr

Při vybírání obkladu betonového schodiště je žádoucí, aby daný materiál dobře vypadal, byl odolný, snadno se čistil a neklouzal.

Pro interiér se nejvíce chodí PVC, dřevo a nylonové koberce. V exteriéru naopak využijete odolné kamenné povrchy a dlažby.

Důležitá je i kvalita provedení. Připlatit si za profesionální pomoc se proto opravdu vyplatí.   

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů