Distribuční sazba D57d – sazba pro elektrické vytápění s nízkým tarifem 20 hodin denně

Výběr distribuční sazby zásadně ovlivňuje výslednou cenu, která se vám objeví na faktuře. Jelikož každá domácnost elektřinu využívá na něco jiného, existuje vícero distribučních sazeb. Při výběru se zohledňuje zejména to, jak se v domě ohřívá teplá voda, jak se dům vytápí (a případně čím), zda majitel používá elektrické přímotopy, nebo vlastní elektromobil. Distribuční sazba D57d je určena pro ty, kteří dům vytápí elektřinou.

Co nabízí distribuční sazba D57d

Distribuční sazba D57d je dvoutarifová sazba. To znamená, že odběr elektřiny je realizován jak ve vysokém, tak nízkém tarifu. Nízký tarif (mnohdy označovaný jako „noční proud“ nebo „levný proud“) má různou dobu trvání – u sazby D57d se jedná o 20 hodin denně. Během této doby, kdy spotřebitel odebírá levnější elektřinu, se spínají významné elektrické spotřebiče, jako je například bojler pro ohřev teplé vody, elektrokotel pro vytápění domu, pračka, myčka a jiné spotřebiče.

Přepínání mezi nízkým a vysokým tarifem zajišťuje automaticky HDO – hromadné dálkové ovládání.

Doba platnosti NT distribuční sazby D57d

Platnost nízkého tarifu distribuční sazby D57d může být během dne rozdělena do několika časových úseků, přičemž délka jednoho úseky nesmí být kratší jak 1 hodina. Trvání časových úseků může distributor operativně měnit, tzn. že časové úseky nemusí být v souvislé délce.

Zdroj tepla pro vytápění objektu

Jednou z podmínek pro získání distribuční sazby D57d je instalace hybridního nebo přímotopného elektrického spotřebiče pro vytápění objektu. Systém vytápění může být také realizován s tepelným čerpadlem, které pro svůj provoz potřebuje elektřinu. Požadavky jsou také kladeny na celkový instalovaný příkon těchto zařízení.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Distribuční sazba D57d – příkon topných zařízení

Součtový instalovaný příkon všech elektrických ohřívačů, kotlů, přímotopů, tepelných čerpadel a zásobníkových ohřívačů (elektrických bojlerů) musí činit minimálně 40 % příkonu odpovídajícího hodnotě hlavního jističe před elektroměrem. Příkon může být i nižší než tato hodnota, musíte však prokázat, že instalovaný výkon topných zařízení pokryje tepelné ztráty objektu, příp. musí pokrýt minimálně 80 % dílčí spotřeby energie na vytápění uvedené v PENB – průkazu energetické náročnosti budovy.

Distribuční sazba D57d je dvoutarifová sazba - potřebujete tedy dvoutarifový elektroměr
Distribuční sazba D57d je dvoutarifová sazba – potřebujete tedy dvoutarifový elektroměr

Pokud je navíc v odběrném místě instalován elektrický akumulační spotřebič (například elektrický bojler, kotel s akumulační nádrží), musíte zajistit blokování těchto zdrojů v dobách platnosti vysokého tarifu. Toto omezení se však netýká kompresorů tepelných čerpadel.

Přehled všech sazeb včetně jejich popisu naleznete zde – distribuční sazby.

Distribuční sazba D57d – užitečné odkazy

Kompletní podmínky pro získání distribuční sazby D57d – Podmínky distribučních sazeb ČEZ distribuce

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Časy spínání nízkého tarifu dle distribuční sazby – ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce, PRE Distribuce

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů