Dokumentace skutečného provedení stavby – DSPS – rozsah a obsah

Svůj dům máte pravděpodobně dostavěný a chystáte se získat takzvaný kolaudační souhlas, abyste nemovitost mohli začít využívat. Součástí kolaudace je i důležitá dokumentace skutečného provedení stavby (DSPS). Projektant v ní musí popsat konečný stav stavby a všechny případné odchylky od původního plánu v dokumentaci pro stavební povolení/souhlas.

Jako vždy vás proto v tomto článku seznámíme s tím, o co se vlastně jedná, jaké náležitosti musí DSPS obsahovat a kdy vám naopak může stačit takzvaná zjednodušená stavební dokumentace.

Co je to dokumentace skutečného provedení stavby?

DSPS je dokument, ve kterém opravujete informace obsažené v původní dokumentaci pro stavební povolení/ohlášení stavby, podle finální podoby nemovitosti.

Jde o poslední dokumentaci, kterou od vás stavební úřad formálně vyžaduje. Po jejím vypracování vám bude udělen kolaudační souhlas a budete moci zahájit provoz objektu.

Podrobně provedená dokumentace skutečného provedení se vyplatí. Při budoucích neočekávaných situacích totiž bude sloužit správci nemovitosti ke krizové orientaci. Podle DSPS se také vytváří plán údržby, provozní řád, ale i maličkosti, jako je třeba orientační mapka objektu pro veřejnost.


Projekt - nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Projekty-IN
Na co projektová dokumentace bude?

Popis budovy

Střecha objektu bude...
Stavba bude...
Projektová dokumentace bude obsahovat...

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Na závěr je důležité zmínit, že dokumentaci skutečného provedení stavby je nutné pečlivě archivovat v digitální formě.

Dokumentace skutečného provedení stavby
Dokumentace skutečného provedení stavby je dokument, ve kterém jsou opraveny informace obsažené v původní dokumentaci pro stavební povolení/souhlas, podle finální podoby nemovitosti.

Co musí dokumentace skutečného provedení stavby obsahovat?

V DSPS musíte formálně vytyčit tyto body:

 • Průvodní zpráva
 • Souhrnná technická zpráva
 • Situační výkresy
 • Výkresová dokumentace
 • Geodetické zaměření stavby

Zvykem je dokumentaci skutečného provedení stavby rozdělit na dvě části, grafickou a textovou. Grafické skici jsou vždy lepší, textové popisy mohou být zavádějící. Podrobnosti naleznete ve vyhlášce č. 499/2006 Sb.

Kdy mi bude stačit zjednodušená stavební dokumentace?

Takzvané pasportizace stavebního projektu se využívá u menších staveb, rekonstrukcí, nebo když se, u už stojícího objektu, nedochová původní dokumentace. Výstupem pasportizace je dokument podobný dokumentaci o skutečném provedení stavby. Často vás ale vyjde levněji a projektování zabere kratší dobu. Maličkostí je i, již zmíněná, digitální archivace.

Tip: Potřebujete projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Co bude dál?

Po vyřízení dokumentace skutečného provedení stavby, nebo po úspěšné pasportizaci, a po obdržení kolaudačního souhlasu od stavebního úřadu, je vše hotovo. Objekt je oficiálně připraven k využívání.

Projekt - nazávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Projekty
Na co projektová dokumentace bude?
Střecha objektu bude...
Stavba bude...
Projektová dokumentace bude obsahovat...

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů