Drásání dřeva, aneb strukturování dřeva

Dřevo je dnes stále hojně používaným materiálem jak v oblasti stavebnictví, tak v oblasti interiérového designu. Vzhled se neodvíjí jenom od druhu dřeviny, ale také od konkrétní povrchové úpravy, a tím nemáme na mysli pouze nátěr dřeva v podobě laku, lazury či oleje. Existuje například i tzv. drásání dřeva, které je někdy označováno také jako strukturování dřeva.

U jakých dřevin se drásání dřeva realizuje nejčastěji?

Drásání dřeva lze provádět v podstatě u jakékoliv dřeviny. To zároveň neznamená, že k tomu skutečně tak dochází a že jsou všechny druhy dřeva k drásání vhodné. Pokud se podíváme na to, jaké jsou nejlepší, jedná se obvykle o měkké dřeviny. Právě ty mohou nabídnout celkovou jednoduchost při opracování. Jedná se především o:

  • Smrk
  • Borovice
  • Modřín

Součástí dané úpravy je také několik konkrétních postupů, které lze realizovat. Na jednotlivé z nich se postupně podíváme, spolu s výčtem jejich výhod a nevýhod.

Proč právě kartáčování dřeva?

Drásání dřeva lze provést například ocelovým kartáčem
Drásání dřeva lze provést například ocelovým kartáčem

Drásání neboli kartáčování dřeva je unikátní povrchovou úpravou, která má za cíl zajistit, že konkrétní věc bude vypadat starší, než ve skutečnosti je. Staré dřevěné obklady fasád, ale i dřevěné podlahy získají postupem času typický vzhled tím, že měkčí část dřeva (světlé letokruhy) jsou do určité hloubky odstraněny a dřevo je tak na dotek drsné.

Drásání dřeva se používá nejen u starého nábytku, ale i u desek, které jsou používány právě na různé obklady stěn, fasád, ale i jako podlahová krytina. Drásané dřevo navozuje pocit, že je již staré, ale přitom má vlastnosti nového dřeva. Drásáním získá typickou patinu. A právě takový vzhled je dnes v mnoha situacích v kurzu. Docílit tohoto vzhledu lze různými postupy.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Ruční drásání

Zaručeně nejjednodušší možnost. Pomůckou, která se využívá na ruční drásání dřeva, je nejčastěji běžný ocelový kartáč, který lze pořídit v každém železářství. Následný postup je celkem jednoduchý. Vezme se kus dřeva a daným kartáčem se po něm s větším tlakem jezdí sem a tam, ovšem po směru letokruhů. Výsledkem jsou různé rýhy a prohlubně, kterými se docílí požadovaného vzhledu. Nevýhodou daného postupu je rozhodně jeho fyzická a časová náročnost. Hodí se tedy spíše na menší kusy dřeva.

Využití kartáčové brusky

Druhou možností, jak kartáčovat dřevo, je využití kartáčové brusky. Jedná se speciální zařízení, které využívá k tomu určené kartáče s různou velikostí, které jsou určené právě na takzvané strukturování dřeva. Výhodou je samozřejmě jednoduchost a rychlost procesu. Nevýhodou je to, že je nutná investice do daného druhu nářadí, které není multifunkční a je mnohdy určené pouze k jednomu účelu.

Využití kartáče do vrtačky

Když má být strukturování dřeva realizováno jenom nárazově, byla by investice do speciálního nářadí celkem zbytečná. Na druhou stranu práce s ocelovým kartáčem je příliš náročná a zdlouhavá. Lze však využít i speciálního ocelového či nylonového abrazivního kartáče, který se nasadí na vrtačku.

Drásání dřeva
Levá strana – drásané dřevo, pravá strana – hoblované dřevo

Pro drásání dřeva se nejčastěji využívají zmíněné nylonové kartáče s abrazivní složkou. Tyto kartáče lze rozdělit na několik druhů dle jejich hrubosti, neboli zrnitosti abrazivní složky, označené číslem. Čím je číslo větší, tím jemnějšího opracování docílíte. Pokud potřebujete obrousit staré desky, hodí se kartáče se zrnitostí 40 – 80. Používání nylonových kartáčů je oproti klasickým ocelovým kartáčům lepší v tom, že štětiny kartáče jsou pružné a v závislosti na tlaku vyvíjeném na vrtačku se zvětšuje účinná plocha kartáče.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

V obchodě lze pořídit různé velikosti a tvary kartáčů. Seženete tak větší kartáče pro velké plochy, ale i malé kartáče pro drásání menších detailů. Standardně jsou k sehnání kartáče o průměru 40 – 120 mm, jejich šířka je 10 – 40 mm.

Výhodou je nízká cena kartáčů a také snadné použití. Struktura dřeva je realizována zcela bez námahy a také velmi rychle. Vzhledem k velikosti kartáče však může práce u velkých kusů dřeva trvat delší dobu. Ovšem i v tomto případě si můžete poradit s kartáči o větší šířce. Ty nejsou sice určeny přímo do vrtačky, ale lze je upnout například do úhlové brusky, která taktéž patří do základní výbavy každé dílny. Tyto kartáče mají šířku 80 – 120 mm.

TIP: Dřevo je třeba chránit před nepříznivými vlivy počasí, ale i biologickými škůdci a mechanickým opotřebením. Chraňte jej aplikováním ochranné lazury na dřevo.

Opalování hořákem

Jedná se o metodu, která je sice nejnáročnější, ale na druhou stranu může přinášet velmi zajímavé estetické výsledky. Jedná se o postup rozdělený do dvou kroků. Nejprve je dřevo opáleno hořákem, letlampou, nebo třeba horkovzdušnou pistolí, dokud povrch dřeva nezčerná. Tím spálená povrchová vrstva dřeva ztratí svoji pevnost a snadněji se odstraní, a to stejnými metodami, které jsou uvedeny výše. Struktura vznikne obrušováním ohořelých částí. Je však nutné počítat s tím, že ohořelá tvrdší část dřeva (tmavé letokruhy) nemusí být zcela odbroušena a dřevo pak změní vzhled.

Jak postupovat?

Pokud je vašim cílem upravit vzhled dřeva, postup je velmi jednoduchý. Primárně je důležité zvolit odpovídající postup spojený s konkrétním nářadím s ohledem na velikost a množství drásaného dřeva. Dávejte si pozor také na dostatečnou bezpečnost. Pracovní rukavice a ochranné brýle jsou nutností. Drásané dřevo by též mělo být řádně upevněno buď ve svěráku, nebo by mělo být uchycené ke stolu truhlářskými svěrkami.

TIP: Pokud vás drásání dřeva zaujalo a chtěli byste jej vyzkoušet, můžete se podívat na tento videonávod na Youtube, kde se dozvíte, jak provést ostaření dřeva.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů