Dřevo jako stavební materiál – druhy a vlastnosti dřevin

Kvalita dřevostavby je ovlivněna především použitím vhodného dřeva. Záměrně používám slovo vhodného, ne kvalitního. To proto, že definujeme-li dřevo jako kvalitní, neznamená to, že bude vhodné jej použít pro danou konstrukci. V nejlepším případě pouze utratíme více peněz, v nejhorším může hrozit zborcení celé konstrukce. Pojďme si tedy popsat, jaká dřeva jsou vhodná pro kterou konstrukci a na celkové vlastnosti dřeva jako stavebního materiálu.

Technické vlastnosti dřeva obecně vychází z jeho struktury, skladby a směru vláken, sukovitosti a hustoty. Zkoušky prokázaly, že z hlediska únosnosti je nejvhodnější poměr stran 5:7 se směrem letokruhů téměř kolmým k užší straně. V suchém prostředí se životnost jehličnatého dřeva pohybuje v rozmezí 200 až 1000 let, ve vodě pak 60 až 100 let. Například dub má životnost 600 až 1200 let a to jak v suchém prostředí, tak ve vodním uložení. U nás nejpoužívanějšími druhy dřevin jsou smrk, borovice, modřín, dub, buk a jedle. Jaké je jejich použití a jaké jsou jejich vlastnosti?

Druhy dřevin a jejich vlastnosti

Smrk

Smrkové dřevo je nažloutle bílé, lehké a pružné. Jeho objemová hmotnost je 440 – 500 kg/m3 v závislosti na vlhkosti dřeva. Má nízkou rázovou houževnatost a tuhost, do dřeva se dá docela lehce nehtem udělat rýha. Jeho opracovatelnost je jednoduchá.

Ve stavebnictví je hojně využívané pro jeho nízkou cenu. Nejčastěji je smrkové dřevo využíváno na konstrukci krovů (trámy, krokve, pozednice, záklop apod.), vnitřních oken a dveří a jako bednění pro betonáže, ale také se využívá k výrobě nábytku. Odpad je zpracováván do dřevovláknitých nebo dřevotřískových desek.

Borovice

Co se týká vlastností, borovice je podobná smrku. Má nízkou rázovou houževnatost a tuhost. Objemová hmotnost borovicového dřeva je cca 520 kg/m3 a dřevo se snadno opracovává.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Využívá se především na výrobu vnějších oken a dveří, na obvodovou konstrukci srubových staveb a na masivní halová schodiště rodinných domů. Dříve se hojně využívala na výrobu železničních pražců. Vzhledem k lámavosti není vhodná na stropnice a delší trámy.

Jedle

Je vhodná pro stejné typy konstrukcí jako smrk. Její předností je oproti smrku vyšší odolnost proti vodě. Tudíž se často využívá pro stavbu pilotů, mlýnské stavby nebo jezy a různá vodní hrazení.

Dub

Je nejvhodnější dřevinou pro truhláře. Používá se na výrobu vrat, dveří, schodů, prahů, rámů oken a dveří. Jeho přednost je odolnost proti hnilobě vlivem většího obsahu třísloviny. I přes opakované vystavení vodě a vzduchu zůstává jádro dřeva netknuté a stabilní. Při dlouhodobém styku s vodou dřevo zčerná a téměř zkamení.

Buk

Jeho dřevo je pevnější než dubové, dobře se impregnuje a moří. Snadněji se však štípe a sesychá. Je náchylnější k ohrožení houbami a červotoči. Jeho praktické využití ve stavebnictví se příliš nenabízí. Využívá se proto jen k výrobě nábytku z ohýbaného dřeva.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Čtěte dále:

Jaké jsou nejčastější vady dřeva?

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů